ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

Veľkonočné sviatky sú hneď po Vianociach obdobím najväčšieho predaja potravín. „Naši zákazníci vyhľadávajú predovšetkým šunky, údené mäso, suché salámy a klobásy od viacerých lokálnych dodávateľov. Nesmiernemu záujmu sa tešia slovenské zemiaky, ktoré sú pre svoju výbornú chuť a menšiu veľkosť vhodné do tradičného zemiakového šalátu. Na odbyt ide aj ďalšia zelenina, hlavne listová, taktiež mrkva, lahôdková cibuľka, chren a paradajky. Veľkú predajnosť zaznamenávame pri tovare na pečenie – múka, vajíčka, maslo, med, kvasnice a rôzne cukrové posypy,“ približuje nákupné správanie zákazníkov Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko.

Návštevy vítajú gazdinky domácimi koláčmi všetkého druhu, čo sa odzrkadľuje aj v nákupnom košíku. Z múky prevláda polohrubá, za ňou nasleduje hladká a na treťom mieste je hrubá múka. Kvôli rastúcemu dopytu po alternatívach nechýba v ponuke reťazcov špaldová múka rôznych druhov.

Ďalšou položkou, ktorou sa domácnosti zásobujú sú vajcia. „COOP Jednota je medzi spotrebiteľmi známa tým, že ponúka predovšetkým vajcia od slovenských farmárov. Sú čerstvé, a čo je dôležité, ich kúpou podporujeme domácich producentov. Na pultoch ponúkame vajíčka v rámci brandovej ponuky a samozrejme aj pod vlastnou značkou výlučne slovenského pôvodu. Veľký záujem podčiarkujú aj čísla. Počas minuloročnej akcie sme predali viac ako 80 tisíc preložiek COOP Vajec 30 ks, Tradičná kvalita,“ pokračuje Branislav Lellák.

Počas Veľkej Noci stúpa predaj aj ďalších neodmysliteľných doplnkov do koláčikov – kokosu, medu, orechov, maku, potravinárskeho farbiva, želatíny, instantnej šľahačky, stužovačov krémov, šľahačiek, vanilky, vanilkového cukru, pudingov, polevy, sušeného a kandizovaného ovocia.

A keďže k sviatkom neodmysliteľne patria kysnuté koláče, v nákupných zoznamoch každoročne figurujú kvasnice. Predaj čerstvého a sušeného droždia stúpol počas vlaňajších veľkonočných sviatkov v predajniach siete COOP Jednota o 18 %, predaj COOP Droždia sušeného Tradičnej kvality o 15 %.

Malých šibačov a polievačov nehodno privítať bez čokoládového vajíčka. Už tradične sa najviac míňajú vajíčka s prekvapením, likérové vajíčka a čokoládoví zajačikovia. Čoraz obľúbenejšia je špeciálna, ručne vyrábaná čokoláda. Dospelých šibačov je zvykom ponúknuť pálenkou.

Potvrdzujú to aj štatistiky nákupného správania zákazníkov COOP Jednoty. Počas vlaňajších sviatkov stúpol predaj vodky, borovičky, hruškovice, zvýšený záujem prejavili spotrebitelia o bylinné destiláty, whisky a vaječný likér.

Aj podľa maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen sú tržby najvyššie práve v poslednom veľkonočnom týždni a sú približne o štvrtinu až tretinu vyššie od priemerného týždňa v roku.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu