záber z tlačovej besedy

Vo štvrtok 16. marca sa po stretnutí na Národnom kontrolnom úrade (NKÚ) konala beseda s novinármi s predsedom úradu Karolom Mitríkom a predsedu vlády Robertom Ficom. Premiér zas zaútočil voči novinárom. O redaktorovi verejnoprávneho rozhlasu SRo sa vyjadril, že je „trafený“ a Slovenský rozhlas nazval „opozičným hniezdom“. Rovnakú rétoriku zvolil Fico i pred niekoľkými dňami, keď na tlačovej besede redaktorku denníka N Moniku Tódovú nazval hovorkyňou opozičných poslancov.

Ide o spôsob, ako sa premiér vyhýba nepríjemným otázkam. Tento koncept začal uplatňovať zhruba niekedy v tom čase, keď mu začal radiť v otázkach komunikácie bývalý novinár Michal Hlaváč, ktorý radil v kampani viacerým politikom.

V Hlaváč minulosti pôsobil, ako šéfredaktor spravodajského portálu Aktuality.sk, či zástupca šéfredaktora v tlačovej agentúre TASR a zástupca šéfredaktora magazínu Plus 7 dní, ale i ako spoluautor blogu Vrtieť psom, ktorý sa venoval politickému marketingu. Hlaváč je známy svojím arogantným a nevyberaným slovníkom.

V súčasnosti radÍ nielen Ficovi, ale má i spoločný projekt Volebné kampane s majiteľom rádia Rocková republika/Aktual Martinom Lengyelom.

Jaroslav Barborák, redaktor Slovenského rozhlasu sa na tlačovej besede na pôde NKÚ opýtal „Pán premiér vy ste prišli na návštevu NKÚ v čase, keď tento úrad preveruje aj také veci ako ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa), či podozrenia z predraženého predsedníctva v rámci zahraničných vecí,“ začal otázku xx, redaktor verejnoprávneho Slovenského rozhlasu (RTVS) a dodal „Čo by ste povedali na podozrenie, že ste si prišli úrad nakloniť?,“ spýtal sa redaktor SRo.

„Že ste trafený,“ odpovedal mu premiér.

„To si vyprosím,“ povedal redaktor.

„Ďakujem za otázky,“ povedal premiér a chcel z tlačovej besedy odísť.

„Ešte jednu otázku,“ povedal redaktor SRo a premiér ho prerušil slovami „Pán redaktor ja nechcem kaziť atmosféru, ale poznáte môj názor na Slovenský rozhlas, vy ste jednoducho opozičné hniezdo, a vaše otázky si vyprosujem pretože, došiel som sem ako predseda vlády s cieľom urobiť všetko preto, aby úrad mal splnené podmienky na výkon svojej práce,“ začal Fico.

„Dlhodobo preukazujem záujem, aby sme profesionálne bojovali proti akýmkoľvek prejavom netransparentného správania sa. Vaše správanie je však také zaujaté, je tak zaujaté, je tak smiešne, že ani nemám chuť sa vôbec vašimi otázkami zaoberať a vôbec to nesvedčí o tom, že ste vo verejnoprávnom rozhlase. Vy ste typický opozičný hovorca od rána do večera,“ povedal redaktorovi SRo Robert Fico.

Pravdepodobnosť, že sa Václav Mika stane opäť riaditeľom RTVS aj v ďalšom funkčnom období, je podľa nášho názoru nulová, vzhľadom k aktuálnym názorom premiéra na RTVS. Keďže voľba nového šéfa RTVS prebehne v parlamente a jeho voľba je skôr politická ako odborná.

Pozrite si záznam TA3 tlačovej besedy (incident od 16:17):

Prečítajte si tiež:

Fico nazval novinárku Tódovú z denníka N hovorkyňou opozičných poslancov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu