Ak by ste chceli nájsť človeka, ktorý žije reklamou a filmom celým svojím srdcom, nemusíte chodiť do sveta. Stačí vám aj naše Slovensko a v ňom jeden človek, ktorého sa tieto dve veci naozaj bytostne dotýkajú. Róbert Slovák sa v priestore reklamy pohybuje 20 rokov, na konte má veľa úspechov a v súčasnosti je aj prezidentom Klubu reklamných agentúr Slovenska. Aká bola jeho cesta k reklame, ale aj to, čo si myslí o domácom reklamnom prostredí, či filme nám prezradil v rozhovore.

Reklame sa venujete už viac ako 10 rokov. Čo vás na jej svete najviac fascinuje?

No, keď si zarátam aj svoju prvú živnosť ako Vaculík, tak je to tiež 20 rokov. Najviac ma baví na nej kreativita a schopnosť reklamy odkomunikovať ľuďom veci, ktoré nechcú počúvať tak, aby ich to zaujalo a oslovilo. Vďaka reklame som sa naučil koncepčne uvažovať, rozlišovať cieľovky a nehodnotiť všetko iba spôsobom páči/nepáči.

Ako sa začala Vaša cesta k reklame?

S kamarátmi sme sa už počas školy pokúšali tvoriť nejaké umelecké objekty, neskôr sme založili ateliér a vytvárali všelijaké úlety, napríklad inštaláciu s názvom Zemiaky stojace v rade na mäso. Áno, boli to zemiaky poukladané v galérii na zemi a na konci radu zemiakov bol kus mäsa. Postupne sme začali vytvárať objekty z rôznych vecí: ryže, svietidiel, betónu a hľadali sme firmy, ktoré by nám to celé zaplatili. Čoskoro sme dvakrát do roka vystavovali tieto, už celkom komerčné, diela pod názvom Proyekt. Tento projekt nám priniesol dve pracovné ponuky vo veľkých sieťových agentúrach a jednu z nich sme využili. Vysokou školou reklamy bola pre mňa práca v pobočke americkej reklamnej agentúry, kde som si prešiel náročným dennodenným „tréningom“. Igor Brossmann ma veľa naučil v oblasti komunikácie, stratégií a tvorby značiek, Raffo Tatarko zas kreativite, vizuálnemu a koncepčnému uvažovaniu a bratia Kiskovci mi dali zabrať ako meganároční klienti. Pred viac ako desiatimi rokmi, keď som zrazu dostal hodinovú výpoveď, sme sa s priateľmi rozhodli založiť si vlastnú agentúru Respect APP. V nej pracujem dodnes.

S Yolkou Udičovou a Ondrejom Štefánikom, spoločníkmi z Respect APP na oslave narodenín
S Yolkou Udičovou a Ondrejom Štefánikom, spoločníkmi z Respect APP na oslave narodenín (zdroj foto: R.S.)

Čo hovoríte na slovenské reklamy? Vidíte nejaké rozdiely oproti tým zahraničným?

Medzi slovenskými reklamami nájdete aj podpriemerné, zlé ale aj výnimočné práce svetovej úrovne. Ako vlastne všade na svete. Podľa mňa sme na tom však oveľa lepšie ako kedykoľvek predtým. Slovenskej reklame pomáha, keď sa nehrá len na vlastnom piesočku, ale má ambíciu porovnávať sa s európskym či svetovým štandardom a nadštandardom.

So svetovym sefom marketingu coca cola
So svetovým šéfom marketingu Coca-Cola (zdroj foto: R.S.)

Zmenili by ste niečo vo svete reklamy a médií na Slovensku?

Páčilo by sa mi, keby v ňom bolo viac zodpovednosti. Reklama a médiá sú veľmi mocným nástrojom, majú silu ovplyvňovať ľudí, ich správanie sa, nálady v spoločnosti. Mám pocit, že si niekedy neuvedomujú svoju silu, niektorí mladí tvorcovia či novinári nedomýšľajú dôsledky svojho konania do hĺbky a svojimi premotivovanými aktivitami často narobia veľa škody v spoločnosti.

Ste držiteľom mnohých ocenení za reklamu. Ktorá reklamná kampaň bola pre Vás najťažšia alebo Vás stála najviac síl, a na ktoré ocenenie ste najviac hrdý?

Po výhre v súťaži Zlatá pecka
Po výhre v súťaži Zlatá pecka (zdroj foto: R.S.)

Najťažšia bola pre mňa kampaň Výzva k ľudskosti. Za ňu nemám žiadne reklamné ocenenia, neprihlasovali sme to ani na žiadne súťaže, aby sme nedegradovali našu úprimnú snahu podporiť v ľuďoch dobro. Pri každej spoločensky zodpovednej téme je dôležité si uvedomovať oveľa širšie súvislosti ako pri niektorých produktoch. Zlou kampaňou na jogurt pokazíte maximálne plánované zisky jeho výrobcu, ale zbabraná sociálna kampaň môže napáchať veľké škody, ktoré môžu mať dlhodobé negatívne následky. Bol som hrdý na to, keď som po prvom roku pôsobenia vo veľkej reklame bol spoluautorom prác, ktoré získali 11 ocenení na Zlatom klinci zo 14-tich, ktoré vtedy dostala celá agentúra. Potešil ma národný diplom z Cannes Lions či shortlist z New York Festivals v tom istom roku, ale dodnes ma tešia úspechy Respect APP, ktoré získavame s kolegami nielen doma ale aj v zahraničí.

Ako vnímate súčasné mediálne prostredie na Slovensku?

Za neštandardné považujem skupovanie médií jedným/dvoma hráčmi, avšak nezdá sa mi, že by sme museli prepadať panike. Je dôležité udržať si zdravý balans medzi nezávislosťou, objektívnym a kvalitným spravodajstvom a snahou zaujať čitateľov bombastickými titulkami v snahe o väčší zisk.

Čo si myslíte o budúcnosti tradičných médií?

Záujem o ne bude klesať, už to vidíme aj dnes. Ale zas by som si nedovolil predikovať ich totálny krach, možno stratia podiely na reklamnom koláči či konzumentov, ale ak nájdu spôsob ako ponúknuť hodnotný obsah, myslím si, že môžu slušne prežiť. Teda aspoň tie naozaj kvalitné.

Róbert Slovák
Róbert Slovák

Kto je Vaším najväčším vzorom v reklame a prečo?

Páči sa mi prístup Davida Drogu, držiteľa viac ako 80-tich cannskych levov. Keď som ho stretol v Cannes a sťažoval som sa mu, že je to ťažké získať toto ocenenie a že je to makačka, súhlasil. Tvrdil, že on maká na každej kampani tak isto ako na svojej prvej: “ Nemôžeš nikdy zastať, zaspať na vavrínoch, tvoja práca nebude nikdy ľahšia, ako keď si začal – ak si chceš udržať úspech a „slávu“ musíš makať permanentne.“

S Davidom Drogom, držiteľov viac ako 80tich canneských levov na Cannes Lions
S Davidom Drogom, držiteľov viac ako 80-tich canneských levov na Cannes Lions (zdroj foto: R.S.)

Venujete sa aj filmu. Ktorý film by ste nám odporúčali a prečo?

Mám rád filmy bratov Coenovcov, teraz je u nás v kinách ich nový film Ave, Cézar! to by ste mali vidieť. Dokázali posunúť svoj humor už do takej konceptuálnej a meta roviny, ktorá mňa veľmi baví. Aj keď vraj niektorí diváci odchádzajú z kina, čo je často pre mňa signál, že na tom filme niečo bude.

Z nakrucania filmu La Dolce Morte
Z nakrúcania filmu La Dolce Morte (zdroj foto: R.S.)

Čo robí Róbert Slovák, keď nepracuje?

Je pri mori, so psom v lese, alebo nakrúca film. V ostatných rokoch ma celkom pohltila idea tvoriť celovečerné filmy, mám rozpracovaných niekoľko projektov v štádiu scenára, preproduction či aj vo fáze produkcie. Smutnú komédiu s názvom La Dolce Morte nakrúcame v Taliansku, máme nádherné lokácie a veľmi prirodzenú Mirku Ábelovú v hlavnej úlohe. Baví ma film vo svojej komplexnosti, snúbi sa v ňom práca s textom, scenárom a dialógmi, obrazom – kostýmy, lokácie, svetlo, kamera, zároveň pracujete so živým kolektívom so všetkými plusmi a náladami, s hudbou, ktorá ak je naozaj dobrá urobí veľa s emóciami (v tomto filme ju pre nás tvorí Andrea Bučko) a toto celé dať dokopy je pre mňa tak náročná vec, že ma to celkom drží v strehu. Inak by som sa nudil už.

Ďakujeme za rozhovor!

Z krstu albumu kapely Puding pani Elvisovej
Z krstu albumu kapely Puding pani Elvisovej (zdroj foto: R.S.)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu