budova rozhlasovej pyramídy v Bratislave (zdroj foto: RTVS)

Poslucháči Slovenského rozhlasu si Rádiožurnál po prvý raz mohli vypočuť pred 30timi rokmi. Pri tejto príležitosti pripravil na 5. marca spravodajský tím špeciálnu spomienkovú reláciu, ktorú odvysiela Rádio Slovensko o 12:15 hod.

Presne pred 30 rokmi – 5. marca 1990 – sa na poludnie v rozhlasovom éteri po prvý raz ozvala zvučka Rádiožurnálu Slovenského rozhlasu. Jeho spoluzakladateľom a prvým vedúcim bol Ivan Mjartan. Redakcia začala vznikať po Nežnej revolúcii.

Spočiatku mala len niekoľko členov, postupne sa však rozrastala. Tvorili ju Alica Bieliková, Magda Pospíšilová, Michal Tvarožek, Soňa Jesenská, Zuzana Štukovská, či prvý moderátor relácie Bohuš Géci.

Po pár týždňoch prišli do redakcie Ľudmila Buláková, Jarmila Tosecká, Ján Jánoši, Igor Matloň, či Lýdia Mrázová. „Vďaka Rádiožurnálu som bola pri najdôležitejších udalostiach a míľnikoch Slovenska,“ vyjadrila pocity viacerých Magda Pospíšilová.

Rádiožurnál sa najskôr vysielal len na poludnie, neskôr sa pod týmto názvom začali vysielať „Večerné rozhlasové noviny“ a tiež ranné „Minúty zo sveta“.

V 90. rokoch sa tak jeho zvučka ozývala trikrát denne. O niekoľko rokov neskôr aj o 22. hodine a istý čas aj predpoludním ako Minižurnál. V súčasnosti sa Rádiožurnál vysiela 5-krát denne.

Počas 30 ročnej existencie mal Rádiožurnál štyri zvučky. Prvá sa vysielala najdlhšie – takmer 17 rokov. Postupne sa skracovala aj dĺžka relácie: kým v začiatkoch trvala 50 minút, dnes je to o polovicu menej.

Zmenila sa vysielacia technika i spracovanie príspevkov z analógového na digitálne vysielanie, ale aj zdroje a spôsob šírenia informácii: od pásov cez kazety a minidisky až po mp3.

Za tri desaťročia sa v redakcii vystriedalo niekoľko desiatok ľudí, na pozícii vedúceho ich bolo 13.

Súčasťou Rádiožurnálu sú redaktori zahraničného spravodajstva, správari, ako aj zahraniční a regionálni spravodajcovia. „Asi som bol prvý z novinárov a určite z rozhlasových, ktorí reportovali z Gerlachu,“ spomína bývalý podtatranský spravodajca Pavol Svetoň.

Vo štvrtok 5.3. 2020 po spomienkovom poludňajšom Rádiožurnále odvysiela Rádio Slovensko aj špeciálne vydanie relácie, venované tomuto výročiu.

špeciálne logo k 30. výročiu Rádiožurnálu, 1990-2020 (zdroj: RTVS)

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu