Charizmatický Talian vyštudoval Cunnighamovu tanečnú techniku v New Yorku, aby svoje umelecké vízie priniesol späť do Európy a zhmotnil ich prostredníctvom vlastného tanečného súboru.Tanec nevníma len ako jeden druh umenia, ale ako možnosť slobodne sa vyjadriť a bojovať proti krivdám tohto sveta.

 

Do Bratislavy prichádzate už po druhý raz ako tanečný coach na letné kurzy Danza mea. Páči sa Vám Bratislava a Slováci?

Rozhovor - Dino Verga Tanec je môj osobný boj proti ignorácii, násiliu a brutalite tohto sveta - 2
Dino Verga

Opäť budem v Bratislave vyučovať na druhom ročníku Danza mea a veľmi sa na to teším, pretože som sa do Bratislavy minulý rok zamiloval. Je to čisté, priateľské a živé mesto v srdci Európy. Slováci mi pripadajú veľmi zvedaví, otvorení prijímať a chápať nové veci a to sa mi veľmi páči.

Vidíte medzi Slovákmi a Talianmi rozdiel?

Nemyslím si, že medzi Slovákmi a Talianmi sú nejaké veľké rozdiely. Možno jeden, ktorý je pre mňa dosť dôležitý a to je záujem Slovákov o všetko nové: ľudia, životy, umenie, svety,…

Na nadchádzajúcich kurzoch budete vyučovať techniku Mercea Cunnighama. Ako a prečo ste si vybral práve tento tanečný štýl?

Ja si naozaj myslím, že Cunnigham si vybral mňa. Keď som bol pred rokmi v New Yorku, snažil som sa študovať všetko, čo sa vtedy dalo (balet, Graham, Limon, Cunnigham, release,…), ale v Cunnighamovom Štúdiu bolo pre mňa všetko magické. Najviac zo všetkého samotný Merce, jeho osobnosť, spôsob pozerania na umenie, na tanec, jeho spôsob priblíženia sa človeku.

Nemáte pocit, že Cunnighamova technika je popri všetkých nových tanečných štýloch trochu staromódna?

Myslím si, že Cunnighamova technika nebude nikdy staromódna. Je veľmi náročná, ale tanečníkovi pomáha nájsť vlastnú cestu vyjadrenia sa, ísť za hranice techniky ako takej. Žiadna technika otvárajúca tanečníkom nové svety nebude nikdy staromódna.

 

Ste tanečník, choreograf, učiteľ a vediete vlastný tanečný súbor. Ako to všetko zvládate?

Veľa pracujem. Pracujem na svojom vlastnom vzdelaní, snažím sa svojím študentom a ľuďom okolo mňa odovzdať moje skúsenosti a ponúknuť mojím tanečníkom i divákom  môj pohľad na svet.

Rozhovor - Dino Verga Tanec je môj osobný boj proti ignorácii, násiliu a brutalite tohto sveta

Je ťažké byť choreografom v 21. storočí? Aké  možnosti má umelec ako vy  v Taliansku?

Dnešná doba je pre umelcov veľmi komplikovaná a to celosvetovo. Tanec je môj osobný boj proti ignorácii, násiliu a brutalite tohto sveta. Situácia v Taliansku nie je ružová, ako to bolo kedysi, ale byť Talianom ma zaväzuje robiť tento svet lepší, nestačí  byť len hrdý na našu históriu.

 

Máte nejaký choreografický idol, alebo tanečníka, s ktorým by ste chceli spolupracovať?

Nikdy som nemal idoly. Mám rád pravdu a slobodu, žiaden diktát.

Čo považujete za váš najväčší profesný úspech?

Ten, čo príde.

Rozhovor - Dino Verga Tanec je môj osobný boj proti ignorácii, násiliu a brutalite tohto sveta - 3

Aké sú vaše ďalšie plány?

Celý život sa snažím byť dobrým človekom, dobrým umelcom a večným snílkom. A v tom budem aj pokračovať :-)

..odkaz pre našich čitateľov?

Použijem slová samotného Mercea, ktoré mi často hovoril a dnes ich hovorím ja ľuďom, s ktorými pracujem:  „Jediný spôsob ako to urobiť, je urobiť to!“

Ďakujem za rozhovor.

Lea Hurbanová

– rozhovor vznikol v mesiaci júl 2014

[message_box title=“Vizitka – Dina Vergu“ color=“red“]

Rozhovor - Dino Verga Tanec je môj osobný boj proti ignorácii, násiliu a brutalite tohto sveta - 4Je choreograf, pedagóg a riaditeľ tanečného súboru Aton – Dino Verga Danza. Ako tanečník a zároveň pedagóg súčasného tanca pôsobil v mnohých domácich i zahraničných súboroch. Špecializuje sa na tanečnú techniku vytvorenú choreografom Merceom Cunninghamom.

Vďaka blízkej spolupráci s Cunningham Studio a Merce Cunningham Foundation v New Yorku získal v roku 2004 ako prvý a jediný Talian práva na “Cross Currents”. Je nositeľom mnohých významných ocenení za choreografiu a umenie: 1. cena festivalu Salerno Danza 2000, medzinárodná cena Napoli Cultural Classic 2003 alebo cena Leonida Massina 2009. V roku 2006 získal významné ocenenie za celoživotné dielo Rím v tanci.

V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ a choreograf tanečného súboru, ako pedagóg na tanečných akadémiách doma i v zahraničí (Rím, Regio Emiglia, San Carlo di Napoli, Peking) a ako maître de ballet pre talianske turné Random Dance londýnskeho choreografa Wayne McGregora.

[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu