Medzinárodná letná tanečná škola  Danza Mea už čoskoro otvorí svoje brány a v Bratislave sa začne intenzívny maratón lekcii rôznych tanečných štýlov. Súčasťou pedagogického tímu akademických techník ako klasický a súčasný tanec bude i charizmatický Hip-hopový coach Andrea Veneri.

Na letnej tanečnej škole Danza Mea budeš v Bratislave učiť Hip-hop. Prečo si myslíš, že deti študujúce klasický tanec by mali spoznať aj Hip-hop?

V tanečnom svete musí byť profesionál flexibilný a variabilný, aby ustál svoje miesto v stále rastúcej konkurencii. Hip-hop tanečníkom rozšíri obzory, obohatí pohybový slovník o nový štýl. Hip-hop sa v posledných rokoch  obohacoval o prvky rôznych etnických kultúr, ktoré sa stretávali na ulici a prevzal i mnoho z akademických štýlov, akými sú klasický či moderný tanec. Myslím si, že hip hop vo svojej podstate dozrel a zaradil sa medzi akceptované tanečné techniky. Môžete ho tancovať pre radosť, ale dokáže pomôcť uvoľniť telo a pohyb od akademickej „strnulosti“.

 

Hip-hop nie je len tanec, ale pre mnohých i hudba, oblečenie, životný štýl. Do akej miery sa Hip-hop stal súčasťou tvojho života?

Hip-hop je skutočne kultúra, ktorá môže ovplyvniť všetky aspekty vášho života. Do môjho života vstúpila už v detstve ako umenie, ktoré ma úplne očarilo. Študoval som a stále študujem Hip-hop najmä v USA vo všetkých jeho formách. Jeho štúdium prináša množstvo inšpirácie a to hlavne z hudobnej oblasti.

Rozhovor - Hip-hop coach Andrea Veneri-2
Andrea Veneri

Ak sa pozrieme na Hip-hop ako subkultúru prichádzajúcu z Ameriky, ako sa chlapec z Talianska stane uznávaným Hip-hopovým tanečníkom?

Ide o kultúru, ktorá sa v posledných desiatich rokoch rozšírila po celých Spojených štátoch a do celého sveta. Stal sa z nej celospoločenský fenomén v oblasti sociálnej i komerčnej, spôsobila revolúciu v hudbe, tanci, obliekaní, dizajne… V súčastnosti množstvo skvelých Hip-hopových umelcov nepochádza z USA, ale tam len prechodne žijú. Ide hlavne o mestá ako New York a LA, kde sa koná množstvo predstavení a show.

Aj ja často navštevujem USA, aby som sa zdokonaľoval a poznával nové štýly. Neustále trénovanie, vášeň a motivácia sú pre mňa základné elementy na ceste stat sa dobrým tanečníkom a pedagógom.

Ktorý štýl máš najradšej?

Je to newstyle.  Vďaka rôznorodosti Hip-hopu je newstyle mix rôznych štýlov ako popin, lockin, breaking, rôzne interpretovaných a personalizovaných konkrétnymi tanečníkmi a choreografmi. Je to štýl, ktorý mi umožňuje byť slobodnejší bez toho, aby som zanedbal najdôležitejší princíp Hip-hopu- improvizáciu, Freestyle. Mám tiež rád hous dance, i keď to nie je čisto Hip-hopový štýl, ale je k nemu pridružený a tiež zrodený z nových  skúseností  v kluboch v NYC a Chicagu.

Čo považuješ za  svoj najväčší tanečný úspech?

Vyhral som množstvo súťaží doma (Taliansko) i v zahraničí so súborom Nouh Crew, ktorej som členom. Osobne však považujem za najväčší úspech vidieť svojich žiakov profesne rásť a sledovať ich úspechy.  Som veľmi spokojný s úspechom môjho projektu Kiss Monkey.

Danza mea sa bude konať  už po druhý raz v Bratislave. Čo očakávaš od  hlavného mesta Slovenska?

Nikdy predtým som v Bratislave nebol, ale veľa som o nej počul od kamarátov, pozeral som si fotky  a videá na internete. Som veľmi zvedavý a šťastný, že budem mať príležitosť spoznať toto mesto. Verím, že to bude nezabudnuteľný zážitok.

Premiérový výlet do Bratislavy, premiéra  na Danza mea…

Mám veľa entuziasmu a som veľmi poctený, že budem členom takého váženého pedagogického tímu a tanečných majstrov letnej tanečnej školy, ktorá si za rok vybudovala také skvelé meno. Verím, že sa mi podarí odovzdať žiakom  nové skúsenosti a svojou troškou prispejem k ich tanečnýmu rozvoju. Takisto mám vôľu a chuť zobrať si čo najviac z atmosféry projektu Danza Mea.

Ďakujeme za rozhovor.

Lea Hurbanová

 

– rozhovor vznikol v júni 2014

Rozhovor - Hip-hop coach Andrea Veneri-3[message_box title=“Andrea VENERI“ color=“red“]Tanečné vzdelanie získal na MC HIP HOP SCHOOL, kde paralelne s Hip Hopom študoval aj klasický a moderný tanec. Jeho tanečnú kariéru ovplyvnilo množstvo talianskych osobností v oblasti Hip Hopu. Dodnes prehlbuje svoje tanečné vzdelanie na Millenium Dance Complex, Debbie Raynolds Studio, Movement Lifestyle a IDA Hollywood.

Ako tanečný pedagóg pôsobí na školách naprieč celým Talianskom: Neapol, Salerno, Avellino, Caserta, Battipaglia, Baronissi, Agropoli, Potenza, Paola, Amantea, Cassano allo Ionio, Montalto Uffugo, Campora San Giovanni. Jeho umenie môžu pravidelne obdivovať diváci na tanečných eventoch a kultúrnych festivaloch v Amalfi na “Amalfi in danza”, Maiori na “Festival della danza Maiori grandi eventi”, Sibari na “Campus Academy CSEN”, Neapole na “SEBS” a vo Florencii na “Danza in Fiera”.

Ako tanečník a choreograf prezentuje svoje majstrovstvo svojou vlastnou tanečnou skupinou, s ktorou vystupuje doma i v zahraničí. Je nositeľom mnohých národných a medzinárodných cien a ocenení.

[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu