Zhovárali sme sa s Jurajom Vitézom, hudobníkom a skladateľom, ktorý okrem hudby tvorí aj reklamné texty a scenáre vo vlastnej reklamnej agentúre Clockwise. Rozprávali sme sa aj o dlhoočakávanom albume, ktorý Le Payaco vydali po desiatich rokoch, pod názvom Dnes je ten deň.

Po desiatich rokoch ste opäť vonku so štúdiovou platňou s názvom Dnes je ten deň. Čo všetko sa počas tejto dlhoročnej prestávky udialo?

Udialo sa naozaj veľa vecí, keďže náš nový album vychádza po 10tich rokoch. V prvom rade máme už všetci rodiny. Narodili sa nám deti a my sme dospeli. To je asi najväčšia zmena. A čo sa týka personálneho zloženia máme ešte nového gitaristu, Tomáša „Tomky“ Vagaského zo skupiny Diego ako stáleho koncertného hosťa. Je to pre nás obohatením a výborne nám to spolu hrá.

Predsa len, celých 10 rokov ste aktívne hrali a potom zrazu náhla pauza… Únava? Málo inšpirácie? Čo členovia kapely robili počas dlhoročnej prestávky?

Každý robil rôzne veci. Za chalanov ťažko odpoviem, kedže sme spolu v tom čase nebývali veľmi často. Ja osobne som sa napríklad zamestnal v reklamnej agentúre ako copywriter a písal som reklamné texty a scenáre. Potom som odišiel a založil si vlastnú reklamnú agentúru. A to robím dodnes. Čo sa týka hudby tak som hral 4 roky v kapele Slobodná Európa, neskôr som založil skupinu Datasystém s Viktorom Frešom a Petrom Sedláčikom. Celkom sme si to užívali, kedže sme to brali ako srandu a koníček. Podarilo sa nám nahrať rovnomennú platňu Datasystém, ktorá vyšla v roku 2010 so singlom Kapitán lode.

Le Payaco, album Dnes je ten deň
Le Payaco, album Dnes je ten deň (booklet ilustroval Martin Dráb – používa pseudonym MKLK)

Fanúšikom ste chýbali. Ste slovenská kapela, ktorá si vždy šla svojou cestou, mala originálne texty, muziku, získala si veľkú základňu a zdá sa, že album, ktorý práve vyšiel, sa veľmi dobre chytil a je to váš veľký „come back“… Čakali ste to?

Ďakujem za kompliment. No my veríme, že to tak bude a že tento album nás vráti tam, kde sme pred 10 rokmi skončili. Keď sme ho robili, tak sme chceli aby bol kvalitný a aby nás reprezentoval ako kapelu, ktorá síce vekovo dospela, ale napriek tomu si zachovala to najlepšie „pajácovské“ – originálnu a nápaditú hudbu a texty o niečom, nie o ničom. Dúfam a verím, že sa nám to na platni „Dnes je ten deň“ podarilo.

Na platni ste spolupracovali s textárom a gitaristom kapely Saténové ruky. Ako ste sa s ním dali dokopy? A čo Vám táto spolupráca dala?

S Vladom Jančekom sme sa dali dokopy vtedy, keď Tomáš produkoval debutový album Saténových rúk – Bozkávam. Pri nahrávaní oslovil Vlada, či by s ním otextoval jednu z piesní, ktoré sme mali pripravené a nahraté. Nakoniec to dopadlo tak, že sme sa s Vladom stretávali a textovali omnoho viac podkladov. Nám to veľmi pomohlo, nakoľko je Vlado výborný básnik a textár a my sme potrebovali trošku nakopnúť, kedže sme spolu netextovali dlhé roky. Priniesol nám svoj pohľad na vec a nás to inšpirovalo. Výsledok je, myslím si, skvelý a Vlado a jeho nápady zapadli do „pajácovského“ konceptu výborne.

Le Payaco
Le Payaco (autor foto: Peter Sedláčik)

Album sa rodil dlho a komplikovane. Dlho, to je v poriadku. Kapela musí byť s pesničkami stotožnená, musia mať čas na dozretie. Ale, keď už máme vŕtať, čo znamená komplikovane?

Komplikovane vznikal preto, lebo čím sme starší, tým je akoby menej času. Máme viac povinností a každý niečo rieši v rozličnom čase a priestore. Nie je to už ako kedysi, keď bola v podstate iba kapela a s ňou sme zažívali celý svoj svet, žúry, koncerty aj skúšky. Tým, že máme rodiny a deti, máme aj menej času na samotnú tvorbu a keď sa chceme stretnúť, tak to musí vyhovovať všetkým. Preto to bolo častokrát komplikované. Niektoré „sessions“ sme si dokonca museli dávať až neskoro v noci a do skorých ranných hodín, keď sme chceli byť spolu. Vtedy to bolo únavné a ťažké.

Výsledkom nového albumu je 9 skladieb a každá prináša iné posolstvo. Nájdeme v nej typicky sarkastický humor, veselé, vážne skladby – všehochuť nielen po inštrumentálnej stránke, ale aj textovej… Zdá sa, že ste vo výbornej kondícii. Čiže prospela Vám tá prestávka?

Osobne si myslím, že áno. I keď sme určite aj o veľa prišli, napríklad spoločné zážitky. Ale nedalo sa inak. Po desaťročnej takmer každodennej spoločnej existencii muselo prísť zákonite ku koncu, alebo prestávke keď chcete. A preto, že nebolo vtedy inej cesty si teraz myslím, že nám pauza prospela, lebo sme tu. Po rokoch sme dospeli ako ľudia, ale aj ako priatelia. Nevyčítame si to, čo kedysi a skôr sa sústredíme na spoločnú vec, našu hudbu v Le Payaco. Aby bola taká, akú si ju predstavujeme a akú ju chceme mať.

Album je veľmi kompaktný – všetky piesne sú dobre dramaturgicky vystavané a dá sa počúvať celé týždne bez toho, aby omrzel. Stálo teda za to pripravovať ho celé dva roky…

Ak počujem takýto názor, tak určite áno.

Z tvojho pohľadu – čo všetko ste ako muzikanti a textári do tejto platne dali?

Poviem to takto. Dali sme všetko, čo sme v tom čase vedeli dať. A pripravili sme ho najlepšie, ako sme v tom čase vedeli pripraviť. Vždy sa dá ísť ďalej a urobiť veci lepšie. Ale v jednom momente sa musíš zastaviť a povedať si dosť, toto je to najlepšie čo momentálne môžme priniesť. Treba to dať skrátka von, aby si sa nezacyklil a mohol pokračovať v tom čo robíš. A tak si povieš: „dobre to už stačí, štastnú cestu, maj sa pekne album a verím že niekoho potešíš“. My ideme ďalej.

Ako sa začala tvoja kariéra v reklame?

Ako umelec (hudobník a textár) som sa po tomto povolaní obzeral dlhšiu dobu. Mal som niekoľko kamarátov, ktorí pracovali v reklame a mňa táto brandža vždy lákala. Bolo to tým, že v nej vo väčšine prípadov pracujú tiež umelci. Či už sú to výtvarníci na postoch grafikov, tak spisovatelia, básnici, scenáristi, alebo textári na poste copywriterov. Aj produkční a accounti musia mať akú takú predstavu o umení, lebo reklama vychádza z podobných formátov. A takýto kolektív ľudí skrátka nebýva fádny. Tak ma to tam prirodzene ťahalo. Ako človek, ktorý písal texty ku skladbám a robil hudbu, som si povedal, že by to mohlo byť aj pre mňa.

Juraj Vitez
Ďuro Vitéz

S ktorými reklamnými agentúrami si spolupracoval, až kým si si založil vlastnú agentúru?

Agentúra, ktorá mi dala šancu napriek tomu, že som nemal veľa skúseností bola agentúra Mayer/McCann Ericson, za čo som jej vďačný. Keď som tam nastupoval, myslel som si že vydržím pár mesiacov. Všetci naokolo mi prišli ako skúsení reklamní harcovníci a ja medzi nimi ako úplný začiatočník. Nakoniec som tam vydržal 5 rokov. V Mayeri som stretol veľa šikovných a kreatívnych ľudí a bola tam výborná a priateľská atmosféra. Koniec koncov, s niektorými kolegami sa priatelíme dodnes. Bral som to ako ďalšiu školu, za ktorú ako bonus dostávam aj peniaze. A keď už som mal pocit, že o reklame čo to viem a je čas postaviť sa na vlastné nohy, zrodila sa agentúra Clockwise.

Čo ťa baví viac? Písať scenáre, alebo reklamné slogany?

Osobne, radšej ako písanie scenárov a sloganov mám ideamaking. Proces, kde sa to celé iba začína a vzniká. Ten čas, keď po prečítaní zadania naskakujú prvé nápady. To ma najviac baví a vždy je to nová výzva. Ideamaking totiž nemôže byť stereotypný, lebo vždy ide o nové zadanie, nový prístup a nový pohľad na vec. Samotný proces písania môže skĺznuť častokrát do stereotypu a je už viac o schopnosti preniesť kreatívne myšlienky na papier. Ale nápad je nápad, bez neho to nejde. Bez neho sa nenapíše ani bodka.

Aké sú tvoje plány v reklame? Čo v nej chceš ešte dosiahnuť?

Chcem určite pokračovať v tom, čo som začal. Baví ma to aj napĺňa zároveň. Zvelaďovať vlastnú firmu, spolupracovať so šikovnými ľuďmi a prinášať klientom kvalitne a kreatívne vypracovanú robotu, ktorá posunie ich značky ďalej. Pred nedávnom sa nám podarilo zrealizovať jeden projekt, na ktorý som veľmi hrdý a po ktorom nám jeden z našich klientov povedal, že sme mu splnili sen. A to bola asi tá najväčšia satisfakcia, akú som ako kreatívec dostal. O tom to asi aj celé je. Či už v hudbe, alebo v reklame a určite aj v ďalších povolaniach, ako aj v živote. Snažiť sa vedieť plniť sny. Či už cudzie, alebo tie svoje.

Ďakujeme za rozhovor.

George Sandová a Marián Luha

Prečítajte si aj recenziu albumu od George Sandovej > pozri

Dobrý večer priatelia

Dnes je ten deň

Bozkávať a hrýzť

Kone

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu