Naším dnešným hosťom  je pán Martin Lengyel, ktorý je slovenským mediálnym guru – pôsobil najprv v Slovenskom rozhlase a v Rádiu TWIST, neskôr  založil a bol riaditeľom TA3, ktorá je dodnes jedinou spravodajskou televíziou na Slovensku. Medzi projekty, na ktorých sa podieľa patria  časopis .týždeň, rádio Jemné melódie a rádio Rocková republika.

Ale keďže rádiový projekt Rockovej republiky je najčerstvejší, budeme mu klásť najviac otázok k tejto téme. Rádio Rocková republika totiž aktuálne rozširuje výrazne svoje pokrytie a tak dostupnosť k svojmu poslucháčovi. Od jesene dokonca prichádza s vynoveným vysielaním, na vlnách kvalitnej hudby sa nechajú  poslucháči unášať až od skorých ranných hodín a počas dňa ich prebudí legenda slovenského bigbítu Laco Lučenič.

…pán Lengyel, myslíte si, že rockeri vyrastajú i v mladej generácií? Alebo je poslucháčska základňa zostavená stále z dostatočného zástupu staršej populácie?

Naša poslucháčska základňa je tvorená prevažne mužmi nad 35 rokov ale samozrejme počúvajú nás aj mladší ľudia a ženy. Rock je pestrý formát a viete ním osloviť rôzne vekové kategórie

Pri rozbiehaní vysielania ste váhali medzi dvoma názvami, Rocková republika a Drsné melódie. Oba názvy sú aj registrované. Sú Drsné melódie príliš priamočiarym opozitom Jemných melódií? Prečo zvíťazila „republika“?

Drsné melódie bola recesia. Názov si necháme, možno jedného dňa urobíme metalové rádio, ak sa na Slovensku dožijeme niekedy digitalizácie rádiového vysielania a tým aj potrebnej pestrosti rádií.

Od októbra priberáte do tímu novú posilu, jedného z najznámejších slovenských bigbiťákov. V čom budú spočívať hodina rocku s Lacom Lučeničom?

Laco je legenda.  Jeho hodina rocku je o tom, že Laco sa v hudbe dokonale vyzná a povie poslucháčom niečo naviac a najmä v jeho podaní to bude autentické.  Zakladáme si na tom, aby vo vysielaní boli ľudia, ktoré rozumejú hudbe. Napríklad ďalší je Vadim Bušovský z kapely Dorian Grey. Alebo Rasťo Očenáš, Rado Mešša, to všetko sú ľudia, ktorí sa v hudbe pohybujú, žijú ňou a rozumejú jej. Rockovú republiku naozaj tvoria ozajstní rockeri.

Ako je štruktúrované vysielanie? V ktorých časoch zaznie hovorené slovo?

Moderované vysielanie je od šiestej hodiny ráno do šiestej večer v pracovné dni. Cez víkend je moderované vysielanie popoludní.

Plánujete i iné relácie na podobnej tematickej báze ako je relácia Laca Lučeniča?

Postupne budeme spestrovať program ale v prvom rade musíme zvyšovať pokrytie územia.

A teraz mimo rádiového súdka: Majú podľa vášho názoru nové médiá vplyv na žurnalistiku? Ak áno, aký?

Internet a sociálne siete robia žurnalistiku viac interaktívnou. Novinári častokrát na sociálnych sieťach debatujú o svojich článkoch. Mnohokrát sa sociálnymi sieťami aj inšpirujú. Facebook dnes slúži už aj ako virtuálne noviny kde vám iní ľudia dávajú námety aké články si prečítať alebo videa si pozrieť. Celkovo je žurnalistika rýchlejšia a pestrejšia ako bola v časoch pred novými médiami.

Ako si zvykáte na myšlienku, že jedného dňa pravdepodobne prestanú existovať tlačené médiá? Pripúšťate si vôbec túto možnosť?

Nemyslím si, že prestanú existovať úplne. Možno pokiaľ ide o denne správy a aktuálne témy, tie už teraz väčšina ľudí čerpá z internetu. Vždy ale budú existovať formáty, ktoré si čitateľ radšej zoberie do ruky a prečíta.

Ďakujeme za rozhovor.

Zhovárali sa

Marián Luha a Lucia Juríková

– rozhovor vznikol v októbri 2014
a bude aj prílohou diplomovej práce, ktorú M. Luha aktuálne píše

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu