Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, bola semifinalistkou v show Dievča za milión. Pôsobila aj ako redaktorka spravodajstva v RTVS, na pol roka si vyskúšala aj publicistiku. Dnes je hovorkyňou Greenpeace. Mirka Ábelová aj napriek novej práci rozhlas miluje a určite sa ho nemieni vzdať.  

V RTVS ste pôsobili dlhé roky. Čo vám práca redaktorky priniesla?

Michal Tvarožek mal v jednom rozhovore pravdu: Rozhlas je droga. Keď s tým raz človek začne, tak prestať je takmer nemožné. Je to diagnóza. Táto práca mi dala veľa: priateľov, kopu nových kontaktov, rozšírila mi obzory, naučila ma vymýšľať, špekulovať, kreatívne myslieť, nebáť sa. Tiež pracovať rýchlo, pod stresom, v snahe minimalizovať chyby. Naučila ma nepozerať sa na vec, tému, problém, iba z jednej strany, ale aj z pohľadu niekoho, s kým možno nemusím súhlasiť.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -3
Michal Tvarožek s Mirkou Ábelovou

Ako hodnotíte toto obdobie?

Deväť rokov je dlhý čas. Za takú dlhú dobu človek zažije kadečo. Boli chvíle, keď som mala chuť podpáliť budovu, chvíle, keď som mala chuť vrieskať a chvíle, keď by som svoju prácu ani ľudí v nej nedala za nič na svete. Ešte som dva týždne dní mimo Pyramídu, hodnotiť nedokážem. Viem len, že som rozhlas a všetko s ním spojené mala rada a tak to vlastne aj zostáva.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -2

Prišla aj chvíľa, keď ste prešli zo spravodajstva na publicistiku. Sú to odlišné sféry, ako ste si poradili a čo vás napĺňalo viac. Spravodajstvo alebo publicistika?

Odlišné veru sú. A poriadne. Ono sa to v istých momentoch nezdá, ale keď je už človek „v tom“ a môže porovnávať, tak tie rozdiely vyskočia. Napríklad: keď som bola v spravodajstve, bolo úplne bežné, že sme príspevky, obrazne povedané, dopisovali ešte cestou vo výťahu do štúdia.

Naozaj to boli fofry. Keď Ivan Gašparovič pri kauze Gorila zrušil mlčanlivosť niekdajšieho šéfa SIS, tak som musela vyrobiť materiál, plnohodnotný, za tuším pätnásť minút. Letela som do štúdia a šli sme naživo.

V publicistike, keď som, ešte vo švungu zo spravodajstva, odovzdávala veci na poslednú chvíľu, tak z toho mali editori pomaly šediny. Iný systém, ono sa to nezdá, ale je to tak. V publicistike som bola len pol roka, takže by som asi lepšie vedela hovoriť o spravodajstve. Ale naozaj mi dlho trvalo, kým som si zvykla na iný štýl práce.

Najviac mi robilo problém prestať myslieť zo dňa na deň, ako to bolo v spravodajstve bežné, a začať plánovať príspevky týždeň dopredu. To bolo asi najťažšie. Viac ma napĺňalo spravodajstvo. Pre ten adrenalín, rýchlosť, pre mňa pútavejšie témy. Ale v podstate aj tá publicistika bola fajn. Len som si ju nestihla až tak obľúbiť :-)

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej

V septembri začínate ako hovorkyňa Greenpeace. Opäť je to niečo nové. Ako vnímate túto zmenu.

Práve mám za sebou prvé dni v novej práci. Ako túto zmenu vnímam? Rozporuplne :-) Som totiž osoba, ktorá k životu potrebuje zmeny, lákajú ju a zároveň, keď už prídu, má z nich stres a šoky. To isté zažívam aj teraz. Teším sa zo zmeny, zároveň ma stresuje :-) Ale možno je to tým, že práca v rozhlase bola vlastne mojim prvým zamestnaním, keďže som tam začala pracovať ešte počas vysokej školy. Toto je vlastne prvýkrát, čo mením prácu. Zvláštny pocit. Nový.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -9

Prečo ste sa rozhodli práve pre Greenpeace?

Oslovil ma súčasný riaditeľ Richard Fekete. Registrovali sme sa ešte keď pôsobil v klube SaS. Keďže som po presune zo spravodajstva zažívala istú mieru frustrácie, tak som si povedala, prečo to neskúsiť. Je to niečo nové a zaujímalo ma zažiť aj druhú stranu barikády. Navyše Greenpeace je inštitúcia, ktorá má môj rešpekt. Venuje sa tomu, aby sme na Zemi ešte dobrých pár rokov mohli žiť, aby tu mohli žiť aj ďalšie generácie, bojuje za prírodu a planétu, ktorú máme a na ktorej sme vlastne aj tak iba hostia.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -7

Keďže Greenpeace sa venuje ochrane životného prostredia, nakoľko je vám blízka ich činnosť a pôsobenie.

Ako som povedala vyššie. Greenpeace má môj rešpekt a prácu tejto organizácie považujem za nutnú a dôležitú. Čiže blízka je mi dosť :-)

Ste aj autorkou poézie, len nedávno vám vyšla ďalšia zbierka básní Na! Ostanete aj naďalej pri autorskej tvorbe?

No v to verím :-) Písanie však akosi doteraz nesúviselo s tým, čomu som sa venovala v profesionálnej oblasti. Občas sa tam vyskytla istá miera inšpirácie prostredím, to je jasné, že občas sa niečo zjaví, čo človeka zaujme, ale inak si písanie a práca tak nejako plynú voľne vedľa seba. Čiže jasne, píšem stále, momentálne sa mi k môjmu vlastnému písaniu básní pridalo písanie textov pre českého hudobníka Davida Kollera, s ktorým pracujeme na jeho novom albume. Je to fascinujúca a veľmi inšpiratívna práca, David je skvelý človek.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej +6
David Koller s Mirkou Ábelovou

Ako vnímate budúcnosť. Chcete sa novinárstvu a písaniu venovať aj naďalej?

Budúcnosť, teda tú vzdialenú momentálne veľmi neriešim. Ak sa raz nájde príležitosť, aby som sa k novinárčine vrátila, ak to po hovorcovaní vlastne ešte pôjde, ak budú vhodné podmienky, „postavenie hviezd“ a tak, možno nad tým budem premýšľať.

Momentálne sa však začínam celým človekom ponárať do svojej súčasnej práce, takže načo nad tým špekulovať. Písanie je môj život, tam sa nič nekončí a vlastne aj so žurnalistikou spolu budeme randiť aj naďalej, keďže učím na Akadémií médií rozhlasový ateliér a v RTVS zostávam pracovať externe ako moderátorka svojej vlastnej rubriky Nedeľná chvíľka poézie_FM.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -10

Majú podľa vášho názoru nové médiá vplyv na žurnalistiku? Ak áno, aký?

Myslím, že jednoznačne majú. Ľudia trávia na internete a sociálnych sieťach čoraz viac času, majú k informáciám rýchly a pohodlný prístup, zároveň nové médiá poskytujú obrovský priestor na sebarealizáciu a v podstate aj priestor s takmer neohraničenou slobodou.

To však zase na druhej strane niekedy môže ísť na úkor kvality. Ak to poviem nediplomaticky, dnes si často každý druhý blb, ktorý má nejaký blog, alebo vie umiestniť obsah na net myslí, že je novinár. Žurnalistika sa novým médiám prispôsobuje – mení sa obsah, spracovanie a aj rozsah. Všetko musí byť rýchle.

Videla som to napríklad aj na postupnom skracovaní reportáží u nás v rádiu. Ľudia sú zvyknutí na rýchle a krátke a obsažné správy. Ak chcú klasické médiá týmto novým byť schopné konkurovať, musia sa prispôsobovať. Ja osobne s tým veľmi nesúhlasím, ale tak čo už.

Rozhovor - Mirka Ábelová So žurnalistikou budem randiť aj naďalej -5

Ako si zvykáte na myšlienku, že jedného dňa pravdepodobne prestanú existovať tlačené médiá? Pripúšťate si vôbec túto možnosť?

Teórii o zániku tlačených médií veľmi neverím. Hovorilo sa o zániku kníh, keď prišli elektronické čítačky, hovorilo sa o zániku rádií, keď prišla televízia a nič z toho sa nestalo.

Ja osobne napríklad čítam iba klasické knihy a dodnes si radšej otvorím voňavé noviny a listujem si nimi. Myslím, že nás, „tlačovinových konzervatívcov“ je stále dosť :-) Myslím, že by bola škoda, keby tlačené médiá úplne zanikli. Je fajn, keď má človek na výber.

Zhovárali sa

Stanislava Andraščíková a Marián Luha

– rozhovor vznikol v septembri 2014

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu