Ako správny  netrpezlivci, ani my sme nepočkali s gratuláciou k prvému rôčku NONSTOP Rádia – až ku prvému novembru, ale za to, i keď v predstihu, prinášame zaujímavý rozhovor s Rastislavom Jackom. Vyzradí nám niekoľko podrobností zo života tohto ružomberského nováčika, vysvetlí, prečo majú na rádiu stále „otvorené dvere“ a slovenská hudba nemá „na ružiach ustlaté“.

Ako dlho pôsobíte na hudobnej scéne?  Čo bolo prvým popudom ku vzniku NONSTOP Rádia?

NONSTOP Rádio odštartovalo svoje vysielanie 1.novembra 2013.
Hnacím motorom k štartu vysielania NONSTOP Rádia boli práve iné slovenské rádiá, resp. to bola hudba, ktorú hrali. Po prelaďovaní si človek uvedomil, že prakticky, všetci hrajú to isté, len v inom čase a iným jinglom stanice. To isté čo sa týka spravodajstva, a s rozdielom pár hliadok, aj dopravných informácií.

Snažíte sa o pravidelnú inováciu vysielania, dramaturgie, akcií …? Čomu venujete primárnu pozornosť?

Rozhovor - Rastislav Jacko na Slovensku sa produkuje veľa skvelej hudby - Rastislav Jacko
Rastislav Jacko z NONSTOP Rádia

Primárnu pozornosť v NONSTOP Rádiu venujeme otvoreným dverám. Tie by som pre porozumenie rozdelil nasledovne:

Otvorené dvere v hudbe – Stačí nám poslať hudbu emailom a po spoločnom „odkomunikovaní“ ju bezplatne zaradíme do vysielania.

Otvorené dvere na webe – V rámci sekcií webu si môžu umelci, tvorcovia, usporiadatelia,ľudia, pridať bezplatne svoje podujatie do sekcie Udalosti a Párty

Otvorené dvere anglickej mutácie stránky a vysielania.

Tiež ponúkame aj ďalšie možnosti, stačí nám dať otázku emailom, alebo prostredníctvom formulára a určite každému dáme odpoveď.

Momentálne prekvapujete novou dramaturgiou, zmenou prešiel obsah vysielania, prečo? Bol čas na zmenu?

Ako každý človek, tak aj NONSTOP Rádio sa v určitých obdobiach života mení. Naša priorita je podpora rôznorodej hudby a taktiež slovenskej hudby. Postupom času sme zistili, že na Slovensku sa produkuje veľa skvelej  hudby, ktorá v komerčných staniciach nikdy príležitosť nedostane. Rozhodli sme sa to ZMENIŤ v bloku Made in SLOVAKIA. V tomto programe denne po 8 oo a 19 oo hráme výlučne hudbu od tvorcov zo SR. Je jedno či je spievaná v slovenskom, anglickom, francúzskom, španielskom, alebo inom jazyku, dôležité je, že je Naša.

Čo sa týka Vašej intencie klásť dôraz na slovenskú hudbu, v akom zmysle? Nemá, podľa Vás,  v slovenskom éteri dostatok priestoru?

Čiastočne som to už načrtol slovenská hudba ako taká nemá v komerčných rádiách na ružiach ustlané. Komerčné rádiá sa riadia „call outom“ čiže testovaním hudby po telefóne a mnoho hudby si bez problémov nájdete už otestovaných na zahraničných portáloch, ktoré sa tomu venujú. NONSTOP Rádio je slovenské a kto už má pomáhať slovenskej hudbe, ak nie Slováci, kt. spievanej  slovenčine rozumejú najlepšie.

Vysielate i relácie venované bezvýhradne domácej produkcii?

Áno už spomenutý blok Made in Slovakia a Kvalitná domáca s Tinou. Tina je sprievodca svetom slovenskej alternatívnej scény od rocku, cez pop, ska, punk a to by som mohol ešte dlho pokračovať :)  Relácia má však aktuálne prestávku kvôli pracovným povinnostiam Tiny, ale od októbra predpokladáme návrat.  Možno bude relácia v novom šate a lepšej dostupnosti. Aktuálne aj preto vo väčšom množstve nasadzujeme slovenskú alternatívu aj do Made in Slovakia.

Rozhovor - Rastislav Jacko na Slovensku sa produkuje veľa skvelej hudby - 2


Kto je Váš poslucháč, na ktorého sa upriamujete? Je to najmä poslucháč z regiónu?

Hudba nemá hranice a to je dobre. Počúvanie prostredníctvom mobilov, alebo internetu je zatiaľ pre skupinu ľudí, ktorá si to môže finančne dovoliť. Preto sa neupriamujeme len na poslucháčov z regiónu.  Ľudí nezaťažujeme spravodajstvom a ani dopravným servisom. Všetky správy nájdu v televízii, na internete, sociálnych sieťach.  Majú to prakticky všade.

U nás sa môžu plne venovať  relaxu pri hudbe a občas aj vtipoch. Vo vysielaní sa zameriavame komplexne na 3 rôzne segmenty poslucháčov.  Tanečné, alternatívne a slovenské. Náš poslucháč je prevažne muž vo veku 17-35 rokov stredoškolsky / vysokoškolsky vzdelaný z vyššej socioekonomickej skupiny. Sekundárna cieľová skupina je 14-42 rokov, podiel mužov a žien je približne 60/40 v prospech mužov.

Rozhovor - Rastislav Jacko na Slovensku sa produkuje veľa skvelej hudby - vpravo - Rastislav Jacko
Rastislav Jacko (vpravo) v štúdiu NONSTOP Rádia


Čo najbližšie chystáte? Máte nejaké plány, želania do budúcna?

Naše dlhodobé ciele sú jasné. Ďalej chceme otvárať obzor poslucháčom aj smerom k INEJ hudbe. Aktuálne budeme rozširovať Made in Slovakia aj do nočného času pre Slovákov v zahraničí. Vo večernom víkendovom vysielaní začíname  ponúkať poslucháčom viac tanečnej hudby ladenej k štýlu Trance.

NONSTOP Rádio vysiela cez internet a jeho nové technológie, mobilné aplikácie, wifi rádio prijímače a v tomto priestore zatiaľ plánuje zostať. Rozširovanie vysielania do analógového FM pásma je v súčasnosti nákladné a neplánujeme ho. Pokiaľ by sa však našiel investor s rozhľadom, nebudeme sa báť prijať výzvu a pôjdeme bližšie k poslucháčom.

Zhovárala sa

Lucia Juríková

– rozhovor vznikol v septembri 2014

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu