Pán režisér Ján Hřebejk, autor viacerých úspešných filmov, napríklad kultového filmu Pelíšiky, alebo Pupendo, Medvídek, Musíme si pomáhat, alebo Horem pádem… poskytol krátky rozhovor pre náš portál, pri príležitosti uvedenia jeho nového filmu do kín  Zakázané uvoľnenie, o ktorom sme už písali, teraz si však vychutnajte rozhovor priamo s jeho režisérom. Prosím.

Vaša nová snímka Zakázané uvolnění pravdepodobne šokuje mnohých divákov, ktorí čakajú komédiu, na ktorej sa zasmejú „do popuku“. V tejto snímke však kombinujete skľúčené pocity, priam tragické odhalenia s humorom…

O to jsme se snažili i předtím, aby v našich komediích byl i tragický tón. Každý příběh lze vyprávět jako tragédii i komedii. Woody Allen má na to téma i film Melinda, Melinda. V tomto jsme si s Petrem Kolečkem porozuměli hned.

Snímka vznikla na základe divadelnej hry Petra Kolečka, takže aj jej prostredie je komorné. Čo bol pre vás kľúčový moment inšpirácie touto úspešnou divadelnou hrou?

Právě ten tragikomický tón a taky dobře napsané a zahrané postavy trojice žen.

Film odráža súčasný svet a jeho problémy v realistickom ponímaní. Opäť teda zmena – nie retro ako napríklad v Pelíškach, ale hlboké zamyslenie nad súčasnou morálkou…

Děkuji, ale úplně realistické to není. Ale pravdu o životě jde vyslovit i jinak, než realisticky.

Rozhovor s režisérom Janom Hřebejkom - 2

Tri hlavné hrdinky tohto filmu, ktoré stvárnili tieto postavy aj v divadelnej hre, sú povahovo odlišné až natoľko, že v malom stiesnenom bare to ani nemôže dopadnúť inak ako hystériou a šarmantnou ženskou bitkou. Je za to zodpovedný špeciálne namiešaný koktail?

Alkohol je často katalyzátor hádek, rvaček, přiznání.. Ani to nemusí být nic tak speciálního, aby došlo k zakázanému uvolnění :-)

Film je predsa len odlišný od divadla, ktoré má svoje osobité tempo a zároveň má dostatok priestoru na dlhšie dialógy, vďaka ktorým divák prenikne do vnútorného sveta postáv. Vám sa to však napriek odlišnej dynamike filmu podarilo. Ako ste pristupovali k sfilmovaniu tejto hry a čo zásadné ste museli meniť?

Naší ctižádostí bylo naopak zachovat co nejvíce postupů z inscenace Daniela Špinara. V těch nejexpresivnějších scénách jsme samozřejmě ubírali, někde se škrtalo, hlavně v monolozích. A také smutek postav má v našem filmu méně groteskní polohu, než v divadle. Navíc Petr připsal mužské postavy.

Recenzia Komédia režiséra Jana Hřebejka Zákázané uvoľnenie vás príjemne pobaví
Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vagnerová

 

V kontraste oproti ženským postavám sú tu muži a ich špecifický pohľad na svet a zároveň diametrálne odlišný humor a úsporné vyjadrovacie prostriedky…

Přišlo nám, že ten kontrast bude zdrojem komediálního napětí. Podle mého se to oběma hercům, Onndřejovi Sokolovi a Igorovi Orozovičovi povedlo, ačkoli neměli tu výhodu divadelní přípravy.

Najzásadnejším prvkom, aspoň podľa môjho osobného vnímania Vašej snímky, je priestor, kde sa príbehy odohrávajú. Môže tento výber prostredia zato, že sa v ňom postupne odhaľujú na povrch skryté tajomstvá?

Prostor příběhu pochopitelně ovlivňuje chování postav, a toto chování zpětně mění tento prostor. Všechno ve filmu musí mít svůj smysl.

Je pre režiséra náročné pracovať s hercami v takomto komornom prostredí, kde je len minimum exteriérových scén?

Výhodou bylo, že herečky znaly text a do určité míry i aranžmá z divadla. To nám dávalo svobodu a umožňovalo natáčet v delších frekvencích a velice rychle.

Rozhovor s režisérom Janom Hřebejkom - 4

Zakázané uvoľnenie nie je len obrazom dnešného morálne skazeného sveta, ale zároveň aj akousi psychologickou štúdiou jednotlivých postáv. Čím vás zaujala táto téma, že ste sa ju rozhodli sfilmovať a zároveň nevynechať korenistý humor, keď v podstate ide o nešťastné príbehy?

Přišlo mi to vtipné a přesné. Blízké tomu, co mám jako divák i tvůrce rád. Inscenace Dana Špinara na mě zapůsobila svojí lehkostí, která nepostrádala hloubku i závažnost výpovědi.

Obrovský kus práce na snímke spravila aj kamera Martina Žiarana. Ako sa Vám s ním spolupracovalo?

Pracujeme spolu dál, to je asi nejlepší odpověď! Výborný byl i druhý kameraman Mário Ondruš.

Priam hypnotické sú pre diváka scény, keď sa vo vypätých situáciách ženské predstaviteľky spovedajú priamo na kameru. Detailné zábery na tváre skôr pripomínajú žáner drámy, nie komédie… Išlo o zámer prepojenia divadla a filmu?

Ano. Často je používal Ingmar Bergman, v komedii pak třeba Woody Allen. Ale to jsou ti nejlepší…

Oceniť treba aj excelentné herecké výkony, najmä ženských predstaviteliek. Čo museli herečky pred kamerou zmeniť oproti divadlu?

Hlavně smutek měl být subtilnější, niternější. Ale inscenace se hraje na miniaturním baru v nejmenším pražském divadle – Rubín. Takže je to velmi komorní a kontaktní s diváky, kteří jsou herečkám velice blízko.

Rovnako skvelé sú bonmoty scenáristu a zároveň autora divadelnej hry Petra Kolečka, ktoré sú servírované v nečakaných situáciách a osobité jeho sarkazmom. Imponuje vám jeho videnie sveta a najmä jeho humor?

Ano. Obdivuju se jeho tvorbě!

Rozhovor s režisérom Janom Hřebejkom  - 3

Vďaka postupnému odhaľovaniu skrytých tajomstiev, ktoré sú okorenené humorom, ste nakrútili snímku, ktorej nechýba dokonalá gradácia. Bolo zámerom držať diváka v napätí a len podvedome mu dávkovať pravdu?

Snažili jsme se zachovat ctnosti divadelní inscenace, která mě bavila i při opakovaných shlédnutích.

V Zakázanom uvoľnení sa z banálnej scény stane niečo, čo všetkým hrdinom obráti život naruby. Aj keď sú tragické scény zľahčené humorom, predsa len cítiť dusnú atmosféru a podtext, ako to v tomto svete funguje. Napriek tomu je však žánrovo zaradená ako komédia…

Protože autorské řešení, tón dialogů a míra stylizace je komediální.

Súčasťou snímky je aj doslova krutá búrka, ktorá akoby zmývala všetku minulosť. Aká je v nej symbolika podľa Vášho videnia?

Možná je to spíš metafora bouře ve vzájemných vztazích postav. Ale nakonec je na divácích, jak příběh vezmou a jak si ho vyloží.

Ďakujeme za rozhovor.

Zhovárala sa

George Sandová

– rozhovor vznikol v mesiaci júl 2014

Zdroj fotografií: Bonton Film, Autor fotografií: Martin Straka

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu