Pre prípad, že i vy skrývate v mysli vzácne poklady, je tu vďačné riešenie, nápomocné pri premene každej dobrej idey na skutočnosť. Impact Hub je o stretávaní sa, učení, práci a podnikaní a o stieraní hraníc medzi nimi. Miesto pre ľudí, ich nápady a chuť niečo zmeniť.

Projekty na podporu začínajúcich podnikateľov sú známe a veľmi obľúbené po celom svete. Našťastie, v poslednej dobe čoraz viac pozastavujú svoje „vozy“ i v našom hlavnom meste. Tak sa stalo, aj v prípade medzinárodnej siete coworkingov – Impact HUB.

V dnešnom rozhovore si predstavíme Impact HUB slovami jeho slovenského teamu, ktorí tvoria Laco Tabak, Baška Klimek, Juraj Palovič, Branislav Šmidt, Michal Géci, Peter Gabriška, ale aj Stanči Karellová, Evka Šimková, Juraj Pikulík, Martin Strolka, Juraj Tomat, Soňa Stikarová, Katka Dudžáková, Katka Szulenyiová a Tom Pástor a ďalší… na fotke hore nie sú všetci, niektorí ľudia sú v zahraničí a pomáhajú odtiaľ.

Na začiatok, jednoduchá otázka. Čo je Impact HUB?

Medzinárodná platforma podporujúca podnikanie, vznik inovatívnych projektov a riešení, ktoré sú udržateľné, dosahujú zisk a zároveň robia naše prostredie pre život a prácu lepším. Okrem klasického coworkingu je Impact HUB miestom pre kvalitné vzdelávanie, rozvoj rôznych komunít a prepájanie s aktívnou globálnou sieťou Impact HUBov.

Projekt je známy a veľmi obľúbený po celom svete. Myslíte, že nastal ten pravý čas i pre Bratislavu? Je pravda, že ľudia sa už až tak neobávajú rizík podnikania ako pred desiatimi rokmi.

V zahraničí je projekt naozaj populárny a nám sa už viackrát potvrdilo, že ľudia projekt poznajú a vítajú jeho príchod do Bratislavy. Jedným z hlavných dôvodov prečo spúšťame tento projekt je presvedčenie, že na Slovensku a v Bratislave je veľa šikovných a schopných ľudí, ktorí sú plní skvelých nápadov.

Čo je tu však nedostatočné, je infraštruktúra, ktorá by im tieto myšlienky umožnila realizovať, lokálne, ako aj globálne. Bratislava má z dlhodobého hľadiska veľký potenciál vo viacerých oblastiach, na ktoré sa sústredíme a ktoré chceme podporovať. Veľa šikovných a kreatívnych ľudí sa chce realizovať a plniť si sny zmysluplnou a zaujímavou prácou, ktorá je prospešná aj pre širšie okolie a spoločnosť.

Podnikanie vždy bolo a aj bude o riziku a ochote vziať zodpovednosť do svojich rúk. Faktom je, že začať podnikať je jednoduchšie ako pred desiatimi rokmi, na druhej strane konkurencia je oveľa intenzívnejšia a je potrebná väčšia kreativita a inovatívnosť.

Kto sú vaši klienti? Na ktorú cieľovú skupinu sa zameriavate?

Okrem freelancerov či startuperov, ktorí najčastejšie využívajú coworkingové centrá, sa zameriavame na social entrepreneurs, neziskové organizácie, rôzne komunity ako aj jednotlivcov s podnikateľskými nápadmi. Samozrejme nevynechávame ani cudzincov žijúcich v našom meste. Orientujeme sa aj na bežných zamestnancov a ich ďalší rozvoj osobný aj profesionálny v rôznych oblastiach prostredníctvom verejných workshopov.

Rozhodla som sa začať s drobným podnikaním. Prídem k vám. Čo bude nasledovať? Musím si priniesť podklady, peňažný vklad, zamestnancov ? :-)

Ak potrebuješ pracovný priestor, feedback na tvoj nápad alebo nejakú formu mentoringu, tak si s vami ako prvé sadneme – neformálne na kávu, čaj, pivko či vínko a budeme sa s tebou rozprávať. Budeme chcieť vedieť čo najviac o tom na čom pracuješ, v akom si štádiu so svojim nápadom, čo potrebuješ na začiatok, alebo ďalší rozvoj.

Dohodneme sa, ktoré z našich členstiev by ti sadlo najlepšie. Keď už si našim členom, pravidelne s tebou bavíme o tom aký druh vzdelávania, mentoringu či poradenstva by si uvítala a potrebovala.

V prípade záujmu ťa môžeme aktívne prepojiť s členmi iných Impact HUBov po celom svete, alebo ti môžeme pomôcť posunúť  tvoj rozbehnutý projekt na ďalší trh. Peňažný vklad ani zamestnancov nepotrebuješ, ale keď ich máš, dobré pre teba :-) pomestíte sa u nás aj viacerí a poradíme ti, ako narábať s financiami, kde ďalšie „hľadať“ atď. Podobné je to aj keď chce niekto u nás zorganizovať event, či workshop. Všetko je postavené na osobnom na mieru šitom prístupe.

Ponúkate na prenájom i nejaké priestory, poprípade kancelárie?

Prenajať si u nás môžeš zasadačky, konferenčnú miestnosť  pre vlastné semináre a potrebu, aj openspace s barom pre veľké eventy. Ponúkame aj pár miestností ako menšie kancelárie, či pre stále pracovné miesta – pevné stoly v zdielanej kancelárii.

Je možné k vám prísť a len si v  lounge robiť svoju prácu, vybavovať maily a možno stretnúť i ľudí s možnosťou potenciálnej spolupráce?

Priestor je primárne určený našim členom alebo účastníkom workshopov. Okrem toho však prenechávame raz, dvakrát mesačne priestor lounge a baru pre stretávanie sa, prácu na projektoch a pod. každej aktívnej komunite. Stačí sa nám ozvať.

Na vašej stránke som sa dočítala, že by ste radi podporovali i vznik jazykových škôl. Prečo? Hodiny by ste organizovali vy alebo „len“ poskytujete priestor, zázemie? Pre koho by boli lekcie určené? Pre zamestnancov, či verejnosť?

Sme medzinárodná platforma, preto je spoznávanie  jazykov a iných kultúr logicky súčasťou tém našich eventov. Radi by sme Impact HUB premenili na miesto, kde sa môžete zlepšiť v konverzácii rôznych jazykov. V tejto aktivite ešte len začíname – spolu s jednotlivcami/malými skupinami lektorov vytvárame kurzy – my zastrešíme priestor, pomoc pri komunikácii, lektor zodpovedá za osnovy kurzu a témy.  Umožňujeme tak lektorom mať pravidelné zázemie pre ich aktivity a radi pomôžeme s ich rozvojom.

Kto stojí za zrodom slovenského Impact HUB? Kto tvorí váš tím? Máte skúsenosti s manažmentom?

V core tíme nás je 6, okrem toho nám pomáha  ďalších 9 ľudí s ideami a pripravovanými aktivitami. O feedback často žiadame rôznych lídrov v jednotlivých oblastiach, ktorých názor si vážime. Celkovo nám teda pomáha rôznymi spôsobmi naozaj množstvo ľudí . Kľúčoví ľudia v core tíme majú rozsiahle skúsenosti s manažmentom, riadením projektov a podnikaním.  O tíme nájdeš všetko > TU a sú tam prekliky aj na Linkedin a pracovné skúsenosti.

Na čo zameriavate svoju PR aktivitu a reklamu? Ako sa o vás možno dozvedieť? Primárne prostredníctvom sociálnych sietí?

Najlepšou reklamou je pre nás „word of mouth“. Takže svoje všetky aktivity zameriavame najmä na osobný  a otvorený prístup, informácie o nás ľudia nájdu na našom webe alebo cez sociálne média (Twitter, Facebook, Linkedin), komunikujeme  aj prostredníctvom blogu. Imidž si chceme vytvoriť ponúkaným obsahom, službami a prístupom. Radšej ako propagovať samých seba by sme radi odprezentovali ľudí a projekty, ktorým HUB poskytne zázemie a pomôže rásť.

Čo od projektu očakávate? Aby ste si mohli s pokojom v duši vydýchnuť a byť spokojní.

Taký moment asi nikdy nenastane :-) Stále bude čo rozvíjať a vylepšovať. Budeme však spokojní a radi ak Impact HUB na Slovensku pomôže zmysluplným projektom a zlepší vzťah a spoluprácu medzi všetkými sektormi.

Zhovárala sa

Lucia Juríková

– rozhovor vznikol v septembri 2014

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu