Janka a Tomáš Šebovci pri nakrúcaní relácie Maškrtníček (zdroj foto: archív J.Š. a T.Š.)

Janku a Tomáša Šebových poznajú najmä deti. Svoj život zasvätili bábkam a tvorbe divadelných predstavení pre najmenších. Za úspechom Divadla Maškrta stojí nekonvenčná invencia a duša, ktorú dávajú do svojich predstavení. Optika a vnímanie detského diváka sú špecifické a Janka s Tomášom našli ten správny kľúč, ako divákov upútať a preniesť ich do sveta fantázie. Janka a Tomáš Šebovci, sú nielen protagonisti Divadla Maškrta, ale i autori námetu, scenáristi, moderátori a tvorcovia výtvarných a foodových artefaktov relácií na RTVS Maškrtníček a aktuálne Zázračný ateliér.

Svet bábok – čo pre vás znamená? Ako ste sa dostali k bábkoherectvu?

Naša cesta k bábkam vyplynula zo záujmu o výtvarné umenie. Bábkové divadlo – predovšetkým jeho súčasná podoba – ponúka fantastické a nekonečné kombinácie výtvarného artefaktu – napríklad bábky  – a ostatných divadelných zložiek. Mnoho ľudí si myslí, že bábkové divadlo je už out.

Ako to vnímate? Dá sa spraviť bábkové predstavenie príťažlivé aj pre deti v dnešnej počítačovej dobe?

Vôbec si nemyslíme, že bábkové divadlo je out. Práve naopak, vo svojej originálnej historickej podobe je žiadané viac, ako inokedy. Našťastie sa ľudia opäť navracajú ku svojim koreňom, k hľadaniu vlastnej identity.

Majú bábky dušu?

Každá vec má ducha! Vám to doma nepovedali? :)

Na repertoári  Divadla Maškrta máte rôzne tituly, píšete si scenáre sami? Čo je dôležité pri tvorbe nového predstavenia?

To, čo pri každom inom druhu umenia. Nápad :) Scenáre si píšeme na telo pre seba – teda naše divadlo Maškrta, aj pre televíznu reláciu Zázračný ateliér.

V súčasnosti vysiela verejnoprávna RTVS formát Zázračný ateliér, ktorý sa teší mimoriadnej obľube u detí. Ako vznikol a kde beriete inšpirácie na ďalšie a ďalšie nápady?

Podobne, ako náš predchádzajúci formát pre deti  „Maškrtníček“, vznikol aj „Zázračný ateliér“ v našom divadelnom ateliéri. Opäť sa môžeme vrátiť k predošlým odpovediam: tvorenie doma v sebe spája rozvoj kreativity a zručnosti , formuje predstavy a rozvíja vlastnú identitu jedinca. Či je to dieťa, alebo dospelí. A my sme najradšej, keď ručnými prácami žije celá rodina.

Rozhovor - Vyberte sa do sveta fantázie Janky a Tomáša Šebovcov - obr.2
Janka a Tomáš Šebovci (zdroj foto: archív J.Š. a T.Š.)

Aký je rozdiel v nakrúcaní televíznej relácie a v hraní divadla pred „živým publikom“?

Pri divadelnom predstavení je ideálny ten stav, kedy sa prelomí hranica medzi javiskom a hľadiskom a vznikne spontánne jedinečné spojenie duší. Kto to zažil, nikdy na to nezabudne, to je ten zvláštny stav, ktorý ťahá nás hercov vždy späť na javisko. Televízia je mocný fenomén z hľadiska mediálnej podpory, ale tento nádherný zázrak pred kamerou nezažijete.

Je detský divák iný ako dospelý?

Určite. Je špecifický v prvom rade v tom, že zväčša ešte neovláda divadelnú konvenciu. Dá svojim správaním zreteľne najavo, či sa mu hra páči, či ho tlačí stolička, alebo mu je príliš teplo. My dospelí sa správame v divadle „ako sa má“ a ak sa nám aj hra nepáči, na konci pekne zatlieskame – lebo tak sa to patrí.

Kde vás v najbližšom čase budú môcť ľudia vidieť?

Každú nedeľu o 8.30 na obrazovkách RTVS v tvorivej relácii Zázračný ateliér. Skrátené tvorivé bloky budú od apríla zaradené aj v podvečernom bloku na Dvojke , v rámci Veľkého detského predstavenia. A tiež na živo počas aprílových sobôt v NC Shopping Palace Zlaté Piesky v Bratislave.

Zhovárala sa

Lea Hurbanová

– rozhovor vznikol v apríli 2015

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu