repro foto: RTVS

Dramatický trojdielny príbeh mladého sľubného herca nás zavedie do 50. rokov 20. storočia, kedy si mladí ľudia museli vybrať z troch možných ciest: totalitnému režimu sa postaviť, prispôsobiť sa mu alebo sa na ňom dokonca aktívne podieľať.

Už 15. novembra o 20.30 hod. si na obrazovkách Jednotky budete môcť pozrieť prvý diel minisérie Herec. Réžiu mal v rukách uznávaný slovenský režisér Peter Bebjak, pre ktorého nešlo o prvú česko-slovensku koprodukciu.

Miniséria Herec nás zavedie do začiatku 50. rokov, kedy mladý sľubný herec Stanislav Lánik stojí na hranici voľby postoja k totalitnému režimu. Jeho handicapom je navyše homosexuálna orientácia, v tej dobe absolútne netolerovateľná, ktorá sa môže stať handicapom v jeho túžbe po hereckej kariére.

Môže sa ale stať aj prekvapujúcou cestou k nej. Trojdielny seriál je štúdiou ľudského charakteru a konania vo vyhrotených situáciách, kedy otázka morálky a správania sa hlavného hrdinu nie je vôbec jednoduchá.

Peter Bebjak sa pri tvorbe Herca obklopil kolegami, s ktorými už množstvo kvalitných filmov či seriálov vyprodukoval. Producentom bol Rasťo Šesták, hlavným kameramanom bol Martin Žiaran. Kreatívnu produkciu na českej strane zastrešila Kateřina Ondřejková, ktorá s režisérom tiež už v minulosti spolupracovala.

Voľba hercov bola rovnako jednoduchá. „Vopred sme si vytipovali mená, s ktorými sme chceli pracovať, ktoré sa nám najviac hodili – buď typovo, alebo herecky – k daným postavám. V podstate sme casting ani robiť nemuseli, robili sme iba kamerové skúšky, na ktorých sme si výber potvrdili,” povedal režisér Peter Bebjak.

Do hlavnej role obsadili Jana Cinu, ktorý stvárnil Standu Lánika, pre ktorého išlo o azda najnáročnejšiu rolu jeho hereckej kariéry: „Postretlo ma už niekoľko postáv dílerov, stvárnil som autistu, čerta, ale postava herca to bola prvá. Postava Standu Lánika pre mňa bola zatiaľ skutočne najkomplikovanejšou. Najmä, čo sa týka morálnych rozporov.”

Jeho sestru stvárni Jenovéfa Boková, ktorá – rovnako ako jej brat – je z pohľadu minulosti svojich rodičov nevyhovujúca, a tak sa musí živiť prácou medzi smetiarmi. Spolu s bratom žijú s babičkou Boženou, ktorú si zahrala slovenská herečka Emília Vášáryová.

Okrem nich v minisérii uvidíte Martina Fingera, Jana Nedbala, Adriana Jastrabana, Luboša Veselého, Judit Bárdos či Elizabeth Maximovú.

Scenárista minisérie Herec, Petr Bok, bol pri písaní scenára inšpirovaný skutočnými udalosťami. „Modifikovaným predobrazom našej hlavnej postavy bol bývalý šéf činohry Národného divadla v Prahe,” prezradil.

Jedným dychom dodal, že aj pri iných postavách sa nechal inšpirovať skutočnými ľuďmi zo svojho života: „Pani Emília Vášáryová hrá v mojich očiach moju vlastnú babičku.”

Synopsa prvého dielu
Minisériu si môžete pozrieť už v nedeľu 15. novembra o 20.30 hod. na Jednotke. V prvom dieli sa ocitnete v roku 1953. Stanislav Lánik je mladý talentovaný herec, ktorý by sa rád dostal v Prahe z ochotníckeho súboru do veľkého profesionálneho divadla.

Má však likvidačný kádrový profil, ktorý ho vždy ťahal ku dnu. S vidinou profesijného postupu prijme rolu “herca” pre ŠtB. Jeho veliaci dôstojník, kapitán Korčák, ho nasadzuje na postaršieho profesora matematiky na Karlovej univerzite, ktorý je okrem iného zapojený do výskumu pre stranu v najvyššom štátnom záujme.

Stando so svojou sestrou Anežkou a babičkou sú navyše vystavené permanentnému tlaku zo strany ich suseda domovníka Štěpánského – zapáleného komunistu a člena vedenia ONV. Ten by Standovu rodinu kvôli ich poškvrnenému kádrovému profilu z bytu najradšej vyhodil. Situácia sa vyhrotí, keď ho Anežka nešťastnou náhodou vytopí.

Štěpánsky sa neudrží a potrestá ju. Standu zase čaká rozhodujúci okamih, keď má preukázať svoje schopnosti v službách Štátnej bezpečnosti, keď prijme pozvanie k Hélovi na chatu. Vidina nového zamestnania v Divadle československej armády na Vinohradoch je predsa veľmi lákavá…

Miniséria Herec má tri diely, ktoré bude vysielať Jednotka 15., 22. a 29. novembra o 20.30 hod.

Názov: Herec
Námet: Petr Bok
Scenár: Petr Bok, Pavel Gotthard
Réžia: Peter Bebjak
Kamera: Martin Žiaran
Strih: Marek Kráľovský
Architekt: Juraj Kuchárek
Masky: Michaela Kicková
Kostýmy: Ján Kocman
Hudba: Juraj Dobrakov
Zvuk: Klára Javoříková
Producenti: Rasťo Šesták, Peter Bebjak, DNA Production
Výkonná producentka ČT: Jarmila Hoznauerová
Výkonná producentka DNA Production: Natália Rau Guzikiewiczová
Výkonný producent RTVS: Vladimír Burianek
Kreatívna producentka ČT: Kateřina Ondřejková
Producenti: Rasťo Šesták, Peter Bebjak, DNA Production
Koproducent: Jana Kákošová, RTVS
Hrajú: Jan Cina, Jenovéfa Boková, Martin Finger, Jan Nedbal Adrian Jastraban, Luboš Veselý, Judit Bárdos, Pavel Batěk, Elizabeth Maximová, Emália Vášáryová a ďalší.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu