Martin Luther King (zdroj foto: RTVS)

V súvislosti s masovými protestami proti rasovej nerovnosti a policajnej brutalite, ktoré vyvolala smrť Afroameričana George Floyda, odvysiela RTVS dvojdielny dokument o jednom z najvýznamnejších bojovníkov za ľudské práva a nositeľovi Nobelovej ceny za mier.

Prvý diel filmu Som Martin Luther King uvedie Dvojka premiérovo 16. júna o 20:10. Druhý diel dokumentu odvysiela RTVS na Dvojke 23. júna o 20:10.

Martin Luther King ako aktivista tmavej pleti, dokázal osloviť veľkú časť obyvateľstva USA v snahe docieliť rovnoprávne postavenie Afroameričanov v spoločnosti poznačenej dozvukmi rasovej segregácie.

Bol zástancom nenásilného boja za práva Afroameričanov a aj vďaka svojmu vzdelaniu dokázal presvedčiť popredných amerických politikov. V roku 1968 sa stal obeťou atentátu.

Jeho príbeh vyrozprávajú tvorcovia dokumentu prostredníctvom rozhovorov so známymi osobnosťami boja za ľudské práva, spisovateľmi i politikmi. Tie sa odohrávajú v historických kostoloch, v ktorých Martin Luther King kázal.

Celkovú atmosféru podčiarkuje hudba, ktorá sprevádzala Hnutie za občianske práva. Každý rozhovor poskytuje jedinečný pohľad na jeho osobnosť, posolstvo a odkaz, ktorý je aktuálny aj dnes.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu