MUDr. Vladimír Krčméry hosťom relácie Druhá vlna (repro foto: RTVS)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela v pondelok 19.10. o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Moderátorka Iveta Gombošová privíta v štúdiu ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, ministra obrany SR Jaroslava Naďa a v rámci diskusie a spravodajských príspevkov aj mnohých odborníkov z odboru medicíny. Jednou z tém bude aj plošné testovanie obyvateľstva, ktoré by sa malo konať o necelé dva týždne.

Relácia bude venovaná aktuálnej situácii v zdravotníctve a všetkých jeho segmentoch počas druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku.

Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď ozrejmí informácie o plánovanom plošnom testovaní obyvateľstva, ktoré má byť zabezpečené práve v súčinnosti s Ozbrojenými silami .

Prvá časť špeciálu bude venovaná diskusii s infektologičkou Alenou Koščálovou z Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB, intenzivistom Jozefom Firmentom z Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a všeobecnou lekárkou pre dospelých Janou Bendovou.

V diskusii sa budú venovať tomu, ako aktuálnu situáciu zvládajú nemocnice, či je dostatok odborného zdravotného personálu a či hrozí kríza ambulantnému sektoru. Aktuálne prognózy vývoja šírenia koronavírusu prinesie matematik Richard Kollár z Univerzity Komenského v Bratislave.

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí sa vyjadrí nielen k aktuálnej situácii v zdravotníctve, ale tiež priblíži ďalšie plány na zvládnutie druhej vlny pandémie koronavírusu v tomto sektore.

Druhá vlna pandémie má vplyv aj na pacientov s inými vážnymi diagnózami. V diskusii sa téme fungovania ostatných odborných lekárskych pracovísk počas pandémie budú venovať generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb František Sabol, generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher a riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Tomáš Janík.

O dopade pandémie na ľudskú psychiku bude hovoriť psychiatrička Soňa Belanská a sociológ Miloslav Bahna predstaví najnovšie poznatky o verejnej mienke, ktorá sa výrazne zmenila od prvej vlny koronavírusu.

„V čase núdzového stavu je primárnou funkciou RTVS predovšetkým informovať verejnosť – prinášať informácie aktuálne, odborné a prehľadné a prispievať tak k celkovému upokojeniu situácie. V rámci programovej štruktúry budeme promptne reagovať na aktuálne dianie a ako verejnoprávne médium pomáhať k zvládnutiu druhej vlny pandémie na Slovensku čo najlepšie,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

RTVS tiež spustila informačnú kampaň, ktorá divákov vyzýva k tomu, aby poctivo a zodpovedne nosili rúška, dodržiavali všetky nariadenia a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva, boli zodpovední a pri vyhodnocovaní informácií dotýkajúcich sa ochorenia COVID-19 siahali po overených zdrojoch a nereagovali na hoaxy a poplašné správy.

„Dôležitý je zdroj, kto túto informáciu posúva ďalej. Ak je to nedôveryhodný zdroj, trebárs neznámy profil na sociálnej sieti… tak si treba pozrieť oficiálne zdroje ako je Ministerstvo zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva a všetky relevantné inštitúcie, ktoré majú čo v štáte povedať,“ hovorí Iveta Gombošová, moderátorka špeciálnej relácie Druhá vlna.

Cieľom kampane je prispieť k upokojeniu napätej situácie a poskytnúť divákom relevantné informácie cez televízne obrazovky RTVS.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu