V zmysle zákona musí vysielanie verejnoprávnej televízie RTVS štandardne zahŕňať polovicu programov so skrytými titulkami (vyvolať sa dajú pomocou teletextu) a 3% programu musia byť zo zákona pretlmočené do posunkovej reči.

Aspoň počas Medzinárodného dňa nepočujúcich, ktorý si pripomenieme počas nedele 29. septembra, ide RTVS aj nad rámec zákona a predpokladám, že tak chce upozorniť, že nepočujúci sú medzi nami a potrebujú našu pomoc a rešpekt.

Kontaktoval som Juraja Kadáša, hovorcu RTVS no na moje otázky nereagoval, preto presný zámer televízie nepoznám.

“Ročne na Slovensku príde na svet asi 200 detí so sluchovým postihnutím. Až 95 % z nich sa narodí počujúcim rodičom, ” ako uviedol Nadačný fond Telekom.

Počas víkendu prinesie RTVS svoj program so simultánnym prekladom, ako uvádza na svojej webovej stránke, a špeciálne pre nepočujúce deti bude počas detského pásma v sobotu 26. septembra vysielať relácie Fidlibum, Trpaslíci a Daj si čas.

V nedeľu 27. 9. potom budú všetky relácie na Jednotke aj Dvojke vysielať buď so skrytými titulkami, alebo so simultánnym prekladom do posunkovej reči.

Zoznam relácií na Jednotke, ktoré budú v nedeľu 27. septembra tlmočené do posunkovej reči: Zázračný ateliér, O 5 minút 12, Správy RTVS o 19.00 , GBS, Krátke správy a Počasie.

Prečítajte si aj článok o aktuálnej kampani Slovak Telekom > Rozumieme nepočujúcim

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu