Pišta Vandal (foto: RTVS)

V pokračovaní dokumentárnej série Božie domy s Vandalom predstaví RTVS divákom sakrálne pamiatky, ktorých význam v histórii bol veľký, medzi verejnosťou však nie sú veľmi známe.

V prvej časti s moderátorom a hudobníkom Pištom Vandalom diváci navštívili Šamorín, Diakovce, Hamuliakovo či Malú Maču. Novú dvanásťdielna séria odštartovala RTVS v sobotu 4. mája o 8:55 na Dvojke.

„Pre mňa osobne bolo natáčanie oboch sérií niečo ako splnený sen,“ prezradil Štefan „Vandal“ Chrappa, moderátor relácie, a dodal: „Fascinujú ma opustené kostoly uprostred lúk. Človek sa pýta, ako sa tam vzali. Keď potom pátrate, zisťujete, že kedysi pri nich bola osada, ktorú spustošili Turci, či Tatári a život sa na tie miesta už nikdy nevrátil. Zostal iba kostol“.

Slovensko, malá krajina v srdci Európy, bolo počas svojej histórie vždy priesečníkom kultúr – stretávali sa tu vplyvy západu s východnými tradíciami, narážali na seba myšlienkové prúdy, prechádzali ním migračné prúdy z juhu na sever či naopak.

To všetko našlo odraz v stavbe sakrálnych stavieb. Na Slovensku sa nachádza množstvo úchvatných kostolov, kaplniek, kláštorov. Práve v nich sa zrkadlí bohatstvo, stagnácia či schudobnenie mesta, kraja či regiónu. V druhej sérii dokumentárneho cyklu diváci budú môcť prostredníctvom RTVS navštíviť mnoho miest, medzi nimi napríklad aj Banskú Štiavnicu, Pukanec, Spišské Vlachy, Ochtinú a mnoho ďalších.

„Všetkých pozývam nielen sledovať dokumenty v televízií, ale vybrať sa fyzicky na tie miesta. Každý jeden človek si niečo odnesie,“ pozýva divákov Pišta Vandal nielen ku televíznym obrazovkám.

Božie domy s Vandalom sú súčasťou turisticko-cestovateľského bloku, ktorý premiérovo uvádza Dvojka vždy v sobotu predpoludním s pravidelnou reprízou v nedeľu ráno. Popri pôvodných dokumentárnych sériách ho tvoria magazíny Televíkend, Extrémne v horách a relácia Cyklopotulky, resp. Bežkopotulky.

Video z prvej série:

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu