Ady Hajdu pri nakrúcaní rozprávky Čarovný kamienok (autorka foto: Zuzana Gucmanová, zdroj: RTVS)

Medzi najväčšie televízne lákadlá tohtoročných Vianoc RTVS patrí rozprávka Čarovný kamienok a pokračovanie historickej drámy Mária Terézia.

RTVS však pre divákov pripravila množstvo ďalších filmových premiér, čarovných rozprávok, overených filmových klasík, ale aj hudobné koncerty či prémiové slovenské dokumenty.

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby.

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére vianočnú rozprávku z dielne RTVS Čarovný kamienok s hviezdami ako Ady Hajdu, Zuzana Bydžovská, Daniel Žulčák či Kristína Spáčová.

Rozprávkové Vianoce na Jednotke budú 25. decembra pokračovať koprodukčnou rozprávkou Princezná a pol kráľovstva, ktorú RTVS pripravila s Českou televíziou.

Na Štefana, 26. decembra, sa malí aj veľkí fanúšikovia magických príbehov môžu tešiť na premiéru Čertovského pera.

Pre fanúšikov animovaných rozprávok pripravila Dvojka od 23. decembra premiérové časti večerníčkových seriálov Drobci a Websterovci, ktorých od Silvestra 31. decembra vystriedajú nové príbehy Katy Strofovej v seriáli Tresky Plesky.

Divácky očakávaná je aj premiéra pokračovania výpravnej historickej minisérie Mária Terézia II. Nové dve časti uvedie Jednotka v premiére 27. a 28. decembra. Diváci si budú môcť pripomenúť aj prvé dva diely, ktoré RTVS odvysiela 22. decembra.

Lákadlom filmových Vianoc na Dvojke je aktuálny slovenský kinohit Loli paradička a 1. slovenský trikový film Cesta do nemožna o živote M. R. Štefánika.

Z premiérovej zahraničnej produkcie možno spomenúť titul Božská Florence v hlavnej úlohe s Meryl Streepovou, či romantickú komédiu Srdcu nerozkážeš.

Obdobie vianočných sviatkov divákom spríjemnia na Jednotke aj nestarnúce filmy československej klasiky ako S tebou mě baví svět, Dívka na koštěti, Pyšná princezná, Marečku podejte mi pero či Jak utopit doktora Mráčka.

V programovej ponuke nebudú počas vianočných sviatkov chýbať klasické slovenské filmy Vianočné oblátky, Očovské pastorále, Majster kat či trojdielny film Sváko Ragan.

Duchovné hodnoty a tradície Vianoc a Nového Roku na Jednotke umocnia prenosy zo slávnostných bohoslužieb – Polnočná omša 24. decembra, pápežské požehnanie Urbi et orbi 25. decembra či priamy prenos z Novoročnej sv. omše 1. januára. Jednotka odvysiela 25. až 27. decembra aj trojdielny film Dieťa menom Ježiš.

Prémiový program pripravila Dvojka aj pre divákov dokumentárnych filmov. V premiére uvedie viaceré slovenské dokumenty.

V predvečer Vianoc – 23. decembra si diváci budú môcť pozrieť dokument Pavla Barabáša o Svetozárovi Stračinovi, jednej z najvýraznejších a najvýznamnejších osobností slovenskej hudby 20. storočia.

V nedeľu 29. decembra nový dokument Tomáša Hulíka s názvom Slovensko – prítomná minulosť predstaví našu krajinu, jej prírodu, históriu, kultúru, umenie a ľudovú tvorivosť.

A na sviatok Troch kráľov 6. januára spoznajú diváci v dokumentárnom filme Erika Prausa Volanie život troch mníchov, ktorí sa rozhodli opustiť svetský život, manželku, detí, prácu v stúpili do kláštora.

Posledný večer tohto roka bude na RTVS patriť zábave a hudbe. Jednotka pripravila špeciálne silvestrovské vydania šou Milujem Slovensko a Neskoro večer, pri muzikálovej šou The Duchon´s si diváci budú môcť zaspomínať na najväčšie hity legendárneho Karola Duchoňa, v koncertnej šou s názvom Nie sme zlí zaznejú v podaní špičkových slovenských interpretov najväčšie hity textára Borisa Filana.

Dvojka na posledný deň roka pripravila hudobný Silvester, ktorý otvoria premiéry koncertov Ariany Grande a Duran Duran, po ktorých prídu na rad vystúpenia U2 a Robbieho Williamsa.

Dvojka ponúkne hudobné programy aj počas Vianoc a Nového roka. 26. decembra to bude benefičný koncert V slovenskom Betleheme naživo z Martina a Na Nový rok tradičný Novoročný koncert Viedenských filharmonikov, ktorí sa predstavia aj 5. januára počas koncertu v Macau.

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby.

„Vieme, že v týchto dňoch sme spoločníkom našich poslucháčov viac než inokedy, preto príprava kvalitnej ponuky na toto obdobie je pre nás každoročne veľká výzva, ktorej sa chceme čo najlepšie zhostiť,“ zdôraznil programový riaditeľ rozhlasu Michal Dzurjanin.

Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér. Pozvanie Adely Vinczeovej do relácie Spojky na Štedrý deň prijal Richard Müller.

Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov (Veronika Šikulová, Zuza Ferenczová, Jana Micenková, Karol Horváth, Daniela Kapitáňová), napísaných na mieru pre moderátorov Rádia Slovenska ako interpretov.

Na Druhý sviatok vianočný si poslucháči vypočujú premiéry hry Stanislava Štepku Návod na použitie a fíčra Diany Kacárovej Vianoce.

Dominantami silvestrovského vysielania Rádia Slovensko budú zábavníky Skúška sirén, Spojky a Pichli vidly, ako aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Ako sme sa hľadali.

Skúška sirén ponúkne zmes stand-upu, glosátorského humoru a vtipných pesničiek s hosťami Michaelom Szatmárym, Simonou Obšivanovou, a Petrom Petiarom Lachkým, v Spojkách budeme počuť Moniku Hilmerovú, Jara Bekra a Cimbal brothers.

Súčasťou vysielania sú prenosy bohoslužieb aj požehnania Urbi et Orbi na Prvý sviatok vianočný z Ríma, a to aj v Rádiu Regina.

Pre najmenších poslucháčov každý sviatočný deň pripravilo ráno o 8:00 veľkú rozprávku. Tento rok to bude Vianočný škriatok od Melity Denkovej, ďalej dvojdielna pôvodina Juraja Raymana Hlavička a tiež O zázračnom zrnku od Boženy Čahojovej.

Všetky Rádiá Regina priblížia poslucháčom atmosféru sviatkov v ich regiónoch. Nebudú chýbať vianočné pásma a vianočné koncerty ľudovej hudby.

Na Silvestra čaká poslucháčov Rádia Regina Humoriáda s Mirom Nogom a Štefanom Skrúcaným, s hosťom Martinom Babjakom a hudobnou skupinou Sokoly.

Na Nový rok od 14:00 odvysiela naživo Novoročný koncert Bratislava Hot Serenaders z rozhlasovej pyramídy.

Aj Rádio Devín bude vo sviatočné rána už od siedmej rozprávkové. Pestrý program doplnia kvalitná hudba a rozhlasové hry.

Na Štedrý deň to bude Vianočná ryba princeznej Johany. Pôvodinu Juraja Bindzára pre rozhlas upravila Beáta Panáková. Po nej odvysiela Rádio Devín Vianočné oratóriá a kantáty a následne je pripravená premiéra rozhlasovej hry Magdy Wdovczynovej V dobrej nádeji, ktorej dej sa odvíja v nemocnici práve počas Vianoc.

V tomto štýle je ladený program počas celých sviatkov. Z hudobnej ponuky je magnetom exkluzívny koncert Janoska Ensemble s Richardom Gallianom na Silvestra večer o siedmej.

Slávnostný koncert nebude chýbať ani na Nový rok predpoludním. Na 6. januára večer je pripravená relácia Pravoslávne Vianoce v líniách hudby.

Rádio_FM počas sviatočných dní prinesie množstvo silných koncertných momentov z leta 2019. Prostredníctvom vysielania spojí s domovom ľudí žijúcich v zahraničí a spomínať bude na niekoľko výnimočných koncertov.

Významnou súčasťou sviatočného vysielania budú rekapitulačné fíčre s množstvom jedinečných domácich i zahraničných rozhovorov.

Za výnimočné pásmo treba určite považovať set DJa Kamizolu, ktorý sa špecializuje na skladby s vianočnou tematikou: Rádio_FM tento exkluzívny 2-hodinový set ponúkne svojim poslucháčom na Štedrý deň.

Zážitkom bude určite aj záznam koncertu Bolo nás jedenásť, ktorý odznel vo Veľkom koncertnom Štúdiu Slovenského rozhlasu pri príležitosti Pohoda dňa_FM.

Poslucháči si budú môcť premiérovo vypočuť napríklad aj záznam koncertu Botanika Klasika v podaní slovenských Tolstoys.

Vysielanie Rádia Slovakia International priblíži okrem vianočných zvykov aj to, ako tieto sviatky prežívajú Slováci v zahraničí a cudzinci u nás.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu