RTVS ponúkne bohatý sviatočný program

Čarovné rozprávky, filmová vianočná klasika, hviezdy hudobného neba, rozhovory, rozhlasové hry a Silvester plný zábavy. RTVS pripravila počas vianočných sviatkov pre divákov a poslucháčov pestrý a bohatý program.

Medzi najväčšie televízne lákadlá, ktoré si určite nenechajú ujsť malí ani veľkí, patria rozprávky. „Vianočné obdobie je pre mňa jedno z najkrajších, keďže vo mne stále pretrváva malé chlapča, ktoré sa teší na vianočné rozprávky. A moja radosť je tentoraz o to väčšia, že RTVS okrem osvedčenej klasiky pripravila pre divákov aj mnohé novinky,“ povedal programový riaditeľ televízie Marek Ťapák.

„Všetky televízne a rozhlasové programy, ktoré sme pripravili na obdobie vianočných a novoročných sviatkov, sme vyberali a vytvárali s láskou a vedomím, že rozhlas a televízia sú významným rodinným spoločníkom, preto je aj program ladený tak, aby vytváral príjemnú kulisu pre našich poslucháčov i divákov. Spolu s nimi sa tešíme na chvíle strávené s najbližšími v nevtieravej a príjemnej spoločnosti RTVS,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére vynikajúcu rozprávku z dielne RTVS Vianočné želanie, ktorú režíroval Peter Bebjak.

Na Prvý sviatok vianočný uvidia diváci novú koprodukčnú rozprávku RTVS a Českej televízie Kúzelník Žito.

Vianočný špeciál obľúbeného večerníčkového seriálu ponúka Dvojka v podobe animovaného filmu Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla.

Portfólio animovanej tvorby rozšíri aj nový večerníčkový seriál Tresky plesky o zaujímavých fyzikálnych javoch okolo nás. Sedem nových epizód odvysiela Dvojka od 27. decembra do Nového roka.

Po prvý raz sa na televíznych obrazovkách objaví aj Spievanka a Zahrajko v novom rodinnom muzikáli, ktorí vyrozprávajú svoj príbeh z rozprávkovej krajiny Spievankovo, v ktorej vládne dobrosrdečná kráľovná Harmónia.

Diváci sa môžu tešiť aj na overenú rozprávkovú klasiku bez ktorej by Vianoce neboli Vianocami – Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku, Sedem zhavranených bratov, Čert vie prečo, Zázračný noc, Anjel Pána, Princ a Večernica. Z akvizičných filmových rozprávok to budú napríklad Snehová kráľovná, Asterix a Obelix, Kráska a zviera.

Oceňované štedrovečerné pásmo Zďaleka ideme, novinu nesieme v réžii Martina Slivku z roku 1965 prinesie Dvojka v obnovenej premiére po prvýkrát vo vysokom rozlíšení a s digitálnou retušou.

Ani tento rok nemôže na obrazovkách na Štedrý deň chýbať televízna klasika – Vianočné oblátky s Dušanom Tarageľom.

Duchovný odkaz sviatkov umocnia prenosy zo slávnostných bohoslužieb – Polnočná omša 24. decembra, pápežské požehnanie Urbi et Orbi či priamy prenos z trojkráľovej svätej liturgie – Bohozjavenie.

V premiére odvysiela Jednotka 25. decembra film Syn boží a na sviatok Troch kráľov snímku Štvrtý kráľ.

V programovej ponuke nebudú počas vianočných sviatkoch chýbať klasické tituly ako Rysavá jalovica, Kubo, Na skle maľované, Ženský zákon, kultová trilógia režiséra Martina Hollého z prostredia Tatier – Medená veža, Orlie pierko a Stratená dolina.

Atmosféru Vianoc a Silvestra spríjemní aj slovenská a svetová hudba rôznych žánrov. Dvojka odvysiela v premiére 30. decembra záznam koncertu Peter Lipa – 75 rokov v plnom nasadení a na Silvestra koncert Pavla Hammela k jeho 70. narodeninám.

Na veľkolepú šou sa môžu tešiť aj fanúšikovia muzikálov Jozefa Bednárika a skladieb Karla Svobodu v programe Od Lady Carneval k Draculovi, v ktorom vystúpia hviezdy ako Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, Petr Kolář či Nela Pocisková.

Na svoje si počas silvestrovskej noci prídu tiež fanúšikovia legendárnych „Chrobákov“. Dokumentárny film The Beatles – roky na turné zachytáva koncertné obdobie kapely v rokoch 1962 až 1966. Špeciálny bude aj koncert U2 naživo v Londýne.

Írovia v sprievode orchestra a speváckeho zboru odohrali pred kamerami BBC koncert v legendárnom štúdiu na Abbey Road.

Vo vysielaní nebude chýbať 1. januára ani obľúbený Novoročný koncert Viedenských filharmonikov.

Posledný večer tohto roka bude patriť na televíznych obrazovkách najmä zábave a hudbe. RTVS pripravila na 31. decembra špeciálne vydania obľúbených šou Milujem Slovensko či zábavnej relácie Zlaté časy.

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby.

„Vieme, že v týchto dňoch sme spoločníkom našich poslucháčov viac než inokedy, preto príprava kvalitnej ponuky na toto obdobie je pre nás každoročne veľká výzva, ktorej sa chceme čo najlepšie zhostiť,“ vysvetlil programový riaditeľ rozhlasu Michal Dzurjanin.

Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér. Adela Vinczeová v štedrovečernej časti obľúbenej relácie Spojky privíta charizmatického herca, dlhoročného člena činohry SND Františka Kovára.

Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov napísaných na mieru pre moderátorov Rádia Slovenska ako interpretov.

Na Druhý sviatok vianočný si poslucháči vypočujú premiéry hry Stanislava Štepku Ako som vstúpil do seba a fíčra Barbory Hrínovej Vianočné šteniatko.

Dominantami silvestrovského vysielania budú zábavníky Skúška sirén, Spojky a Pichli vidly, ako aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Včela v zime s podtitulom Komédia o diaľkovom ovládaní, s piesňami Jána Melkoviča a Juraja Haška.

Hlavným motívom prúdového vysielania Rádia Regina Západ je vianočný príbeh. Už pred Vianocami odštartovalo poslucháčsku súťaž s rovnomenným názvom.

Z tých najlepších pripraví vianočné pásmo a tri najkrajšie získajú zaujímavú cenu. Vianočný príbeh prerastie 24. až 26. decembra do Rozprávkovej Reginy, kedy v každej hodine vysielania ponúkne krátku rozprávku.

Okrem toho počas troch sviatočných dní, na Silvestra a Nový rok odvysiela vždy o 8:00 jednu veľkú rozprávku – Zlatná krajina, Snehuľka a sedem trpaslíkov, Zlatovláska a tŕňová striga, Aby sa v tom čert vyznal a Vták Ohnivák a líška Ryška.

Rádio Regina tiež prinesie rozhlasové hry, vianočné pásma, výber z rozhlasových estrád zo zlatého fondu Slovenského rozhlasu, koncerty a prenosy svätých omší.

Na štedrovečerné popoludnie ponúkne Rádio Devín poslucháčom vianočnú Ars folkloricu, venovanú ľudovým vianočným piesňam a koledám, fíčer Gabriely Horečnej Epištoly v živote, hodinový koncert vianočnej hudby aj vianočné pásmo Pavla Hudíka Narodil sa človek.

Večer zaznie Vianočné oratórium Johanna Sebastiana Bacha. Štedrý večer uzavrie rozhlasová hra Biela veľryba. Na Prvý sviatok vianočný si budú môcť poslucháči vypočuť rozhlasové pásmo Z rozprávky do rozprávky, prostredníctvom ktorého sa ponoria do sveta kultových rozprávok.

Na Vianoce v slovenskej próze a poézii sa pozrie špeciálna relácia Ars litera a sviatočný večer otvorí Vianočné oratórium skladateľa Georga Friedricha Händla pod názvom Mesiáš.

Na Druhý sviatok vianočný je v Rádiu Devín pripravená dramatizovaná poviedka Margity Figuli Uzlík tepla, poobede rozoznejú éter jazzové Vianoce a Štefanský večer bude pokračovať dramatizáciou románu Margity Figuli Tri gaštanové kone a poviedkou Záhradná slávnosť autoriek Katherine Mansfield a Marty Grossmanovej.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu