Milujem Slovensko (autor foto: Milan Krupčík, zdroj: RTVS)

RTVS ponúkne na jeseň divákom nielen premiérové časti obľúbených zábavných a diskusných relácií, ale aj filmové a seriálové premiéry, výpravné dokumenty a novinky.

Na Jednotke uvedie v októbri novú športovú súťažnú šou Tak určite s Marcelom Forgáčom a talkšou Boris a Brambor s Borisom Valábikom a Mariánom Gáboríkom.

Dvojka prinesie nové dokumentárne série Storočnica SND a Ikony, ale aj premiérové série výpravných seriálov Katarína Veľká a Príbeh služobníčky.

Tretí televízny okruh prichádza na jeseň s novými formátmi – talkšou Klub s Katarínou Brychtovou a Marcelom Hanáčkom a na obrazovky sa dostane aj obľúbená rozhlasová Nočná pyramída. Skvelé jesenné novinky prinesú poslucháčom aj jednotlivé rozhlasové okruhy.

„Jesenná programová ponuka RTVS je skutočne pestrá a verím, že zaujímavé tituly si v nej dokážu nájsť všetky skupiny divákov a poslucháčov. Výroby premiérových programov a relácií prebiehali počas celého leta a pokračujú v rámci maximálnych výrobných kapacít RTVS. Diváci sa môžu tešiť na množstvo nového televízneho a rozhlasového obsahu. RTVS je pripravená aj na prípadnú druhú vlnu pandémie, kedy je schopná okamžite reagovať a prispôsobiť vysielanie aktuálnym požiadavkám vyplývajúcim zo situácie a štatútu verejnoprávneho média,“ povedal Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS.

„Programová línia, ktorá je pripravená pre jesenné vysielanie, reflektuje aktuálne obdobie. Táto doba je pre všetkých pomerne náročná, a práve preto sa snažíme priniesť divákom program, pri ktorom si oddýchnu, sprostredkovať im dávku zábavy a uvoľnenia. Dvojka odvysiela sériu kvalitných filmov a dokumentov zameraných na náročnejšieho diváka. Ten si bude môcť vychutnať príjemný „kinozážitok“ pri obrazovke v pohodlí domova,“ priblížil koncept jesennej vysielacej štruktúry Anton Šulík, riaditeľ programových služieb Slovenskej televízie.

„Nezabúdame ani na najmladšieho diváka – deti a mládežníkov, pre ktorých sme tiež vytvorili televízny priestor s koncentrovanou dávkou pohody, zamyslenia a uvoľnenia. Seniorov poteší tretí televízny okruh, v ktorého programe majú možnosť sa vrátiť k reláciám, ktoré im robili radosť v minulosti, ako napríklad detektívny seriál Chobotnica s legendárnym komisárom Cattanim. Pozývame všetkých, aby si prepli na televízne okruhy RTVS, kde si každý divák dokáže z pestrej ponuky vybrať to, čo práve hľadá,“ doplnil Anton Šulík.

Jednotka

Jeseň na Jednotke sa bude niesť v znamení zábavy, nových častí obľúbených súťažných relácií so zaujímavými hosťami, ale aj filmových premiér.

Pondelky budú na Jednotke už tradične patriť európskym filmom. V septembri to budú talianske komédie My a Giulia, S chuťou Toskánska a Babička v mrazničke. Diváci sa však môžu tešiť aj na ďalšie výnimočné snímky európskej kinematografie.

V utorky sa na obrazovky Jednotky vráti cestovateľská štvorica Marián Čekovský, Juraj „Šoko“ Tabaček, Dominika Kavaschová a Jana Kovalčíková, ktorá sa pod vedením charizmatického Borisa Valábika vyberie s divákmi objavovať zaujímavé kúty Slovenska v cestovateľskej šou S úsmevom po Slovensku (o 20:30 h.).

Utorkovou novinkou bude premiéra ruského špionážneho seriálu Spiaci agenti (o 21:40 h.), ktorá prinesie do obývačiek dávku napätia.

Napätie a zaujímavé detektívne zápletky ovládnu vysielanie Jednotky aj v stredu večer, kedy sa diváci budú môcť tešiť vždy o 20:30 h. na premiérové časti obľúbenej francúzskej detektívnej série Vraždy v…

Od 21. októbra bude stredajší večer patriť dvom novým formátom. Diváci sa môžu tešiť na novú športovú súťažnú šou Tak určite (o 20:30 h.) s moderátorom Marcelom Forgáčom a na televízne obrazovky sa v podobe talkšou dostane aj populárny podcast Boris a Brambor (o 21:25 h.) dvojice Borisa Valábika a Mariána Gáboríka, ktorí privítajú zaujímavých hostí.

Vo štvrtok sa na obrazovky po letnej pauze vráti talkšou Zlaté časy (o 20:30 h.), v ktorej Elena Vacvalová a Milan Lasica privítajú nových zaujímavých hostí, zaspomínajú si aj prostredníctvom bohatého televízneho či filmového archívu. Na jeseň pozvanie do relácie prijali Veronika Žilková, Jaromír Hanzlík, Fero Mikloško, Emma Drobná a mnohí ďalší.

Zlaté časy, moderátorka Elena Vacvalová (autor foto: Milan Krupčík, zdroj: RTVS)

Piatkový večer sa bude niesť v znamení zábavy, na obrazovky sa v úspešnej súťažnej šou Milujem Slovensko (o 20:30 h.) vracia kapitánsky tandem Adela Vinczeová a Daniel Dangl.

Neskorší piatkový večer bude patriť premiérovým častiam gastronomického cestopisu Cestou necestou (o 22:00 h.), ktoré odštartujú septembrové špeciály venované káve, vínu, grilovaniu a rybám.

V sobotu o 20:30 h. si diváci spolu so známymi osobnosťami preveria vedomosti v súťažno-zábavnej šou Záhady tela s moderátorom Mariánom Miezgom.

Nová séria prinesie tematické rozdelenie tímov a ich publika. Proti sebe si tak zasúťažia napríklad kuchári a hokejisti, boxeristi a tanečníci, či motorkári a členovia filharmónie.

Záhady tela, moderátor Marián Miezga (autor foto: Milan Krupčík, zdroj: RTVS)

Sobotný večer bude o 21:20 h. pokračovať premiérovými epizódami relácie Neskoro večer s Petrom Marcinom a jeho hosťami.

V nedeľný podvečer o 18:15 h. v Tajomstve mojej kuchyne pripraví Kamila Magálová nové recepty a večer si diváci budú môcť v septembri pozrieť filmové minisérie svetovej produkcie.

Diváci Jednotky sa tiež môžu tešiť na filmové premiéry. V septembri to bude film Nech je svetlo, ktorý sa na obrazovky dostane 9. septembra po skončení priameho prenosu odovzdávania filmových cien Slnko v sieti.

V novembri to bude československý thriller Amnestie a trojdielna miniséria Herec režiséra Petra Bebjaka.

Diváci sa môžu tešiť aj na pokračovania obľúbeného Dámskeho klubu, Folkloriky, 5 proti 5, Zdravej maškrty či vedomostnej súťaže Duel a hudobného programu 3 pódiá.

V jesennej vysielacej štruktúre bude na Jednotke rozšírené aj spravodajstvo a publicistika o pravidelné večerné a nočné bloky.

V pondelok po relácii Reportéri budú nasledovať Nočné správy o 22:45 h., od utorka do štvrtku to budú Správy a komentáre a v piatok Nočné správy o 22:30 h.

Na obrazovky sa vracajú aj športové podujatia a diváci Jednotky sa môžu tešiť na Ligu národov (už 4. a 7. septembra) aj Baráž Euro 2020. Jednotka prinesie divákom aj priame prenosy z odovzdávaní ocenení OTO (5. septembra), Slnko v sieti (9. septembra) a ďalších.

Dvojka

Jesenný program na Dvojke bude patriť premiérovým dokumentom zo slovenskej aj svetovej produkcie, formátom hovoreného slova a novým častiam výpravných seriálov.

Tešiť sa môžu aj športoví fanúšikovia, ktorých čakajú priame prenosy zo športových podujatí.

Pondelky na Dvojke budú patriť slovenskej tvorbe. Večernú ponuku otvoria nové časti cyklu Chvíľka poézie a nasledovať budú nové dokumentárne seriály z produkcie RTVS.

Výročie Slovenského národného divadla pripomenie seriál Storočnica SND, ktorý mapuje storočnú históriu činohry, opery a baletu našej prvej divadelnej scény.

Nasledovať bude dokumentárny seriál Ikony o zlatej generácii slovenských architektov, ktorý je svojim vizuálnym štýlom rozprávania určený hlavne mladému divákovi.

Séria dokumentov predstaví divákom slovenské architektonické diela zo 60. a 70. rokov minulého storočia, ktoré svojou kvalitou ďaleko presahujú slovenský, či dokonca stredoeurópsky kontext.

Ich autormi boli vtedy mladí, progresívne uvažujúci architekti. Po rokoch je ich názor na vlastné dielo prekvapivo moderný a pre diváka nečakaný.

Diváci sa v pondelok neskôr večer môžu tešiť aj na premiérové časti diskusnej relácie o histórii SK Dejiny s moderátorom Ľubomírom Bajaníkom a cyklus Osudy, ktorý sa venuje päťdesiatym rokom a nástupu totality.

V utorok večer sa na obrazovky RTVS dostanú premiérové časti dokumentov Hitlerov posledný vzdor a Posadnutý celebritou. Seriál prinesie pútavé, dramatické i tragické, ba až šokujúce príbehy zo života slávnych osobností ako Madonna, Ronald Reagan, Gianni Versace, Steven Spielberg a mnohých ďalších.

Neskorý večer bude patriť premiérovým dielom diskusnej relácie Večera s Havranom s moderátorom Michalom Havranom.

V stredu sa diváci môžu tešiť na výpravné dokumentárne série z produkcie BBC. Seriál Dynastie predstaví divákom svet súbojov a rodinnej zrady v dynastiách zvierat, ktoré sú dramatickejšie ako akákoľvek fikcia.

Pútavá séria z britsko-americkej produkcie Planéty ponúkne pohľad do histórie našej slnečnej sústavy s pomocou najnovších vizuálnych efektov.

Dynastie (zdroj: RTVS)

Neskorý stredajší večer bude venovaný diskusnej relácii Do kríža s moderátormi Jaroslavom Daniškom a Štefanom Chrappom.

Štvrtkové večery budú patriť premiérovým častiam medicínskeho doku seriálu RTVS Moja diagnóza a Dokumentárnemu klubu, po ktorom príde na rad talkšou o vede Experiment s moderátorom Gregorom Marešom.

V piatok prinesie Dvojka divákom premiérové časti pôvodnej dokumentárnej série Família, po ktorých sa na obrazovky v repríze druhej série vráti výpravný historický kostýmový seriál Katarína Veľká, na ktorý plynulo naviaže premiérova tretia séria.

Ponuku dramatickej tvorby uzavrie Európske kino klub s najnovšou európskou filmovou produkciou.

Od 25. septembra sa diváci môžu tešiť aj na návrat premiér obľúbenej talkšou Trochu inak s Adelou, v ktorej moderátorka Adela Vinczeová opäť privíta zaujímavých hostí, medzi inými napríklad Jaroslava Dušeka, Dominiku Kavaschovú, Borisa Valábika, Magnusa MacFarlane-Barrowa a ďalších.

Sobotný večer je vyhradený pre talkšou Aleny Heribanovej Anjeli strážni v premiérových častiach a neskôr večer uvedie Dvojka v premiére tretiu sériu svetového seriálového hitu Príbeh služobníčky.

Dvojka uvedie na jeseň aj niekoľko noviniek. Od soboty 5. septembra ponúkne divákom v rannom turisticko-cestovateľskom bloku cestopis Afrika na pionieri, v ktorom sa dobrodruh Marek Slobodník vydáva naprieč Afrikou na legendárnej motorke.

Nedeľné popoludnie obohatí dokumentárna séria Moja knižnica, ktorá ponúkne pohľad do knižníc výrazných osobností akými sú Daniel Hevier, Peter Jaroš a mnohí iní. Po exkurzii do knižníc ponúkne Dvojka divákom nové časti dokumentárnej série o výtvarnom umení Manifest.

Jeseň prinesie aj novú sériu dokumentárneho projektu Pavla Barabáša venovanú Slovensku Dialóg s planétou Slovensko.

V rámci športových prenosov ponúkne Dvojka v jesennom vysielaní prenosy obľúbených športových podujatí – Tour de France, Fortuna liga, Kaufland SuperCup, WTA Tour a mnohých ďalších.

Trojka

Tretí programový okruh RTVS prinesie na jeseň dva nové pôvodné programy, a to moderný magazín pre seniorov KLUB s Katarínou Brychtovou a Marcelom Hanáčkom a Nočnú pyramídu, ktorú diváci poznajú z rozhlasového vysielania RTVS.

Pondelkovým ťahákom Trojky bude taliansky kriminálny seriál Chobotnica. Obľúbený seriálový hit, ktorý debutoval v 80. rokoch minulého storočia, vtiahne divákov do boja komisára Corrada Cattaniho so sicílskou mafiou. Diváci sa v pondelok môžu tešiť aj na historické dokumenty a dramatické rekonštrukcie.

Utorok a štvrtok budú patriť pôvodnej seriálovej televíznej tvorbe, cyklu Trezor, ktorý čerpá zo zaujímavých archívnych materiálov Matice slovenskej a komediálnym filmom z archívu RTVS.

V stredu divákov zabavia relácie Chodili sme spolu, Mojich sedem divov a Vesmír je náš svet.

Piatkové večery na Trojke budú venované hudbe v reláciách Šlágerparáda, Staré… ale hity a Defilé.

Sobota bude patriť zábave. Diváci sa môžu tešiť na reprízy obľúbených relácií Uragán, Tak toto ti neverím, Divadlo bez opony či Senzi Senzus mix.

Nedeľa na Trojke ponúkne divákom vynikajúci český detektívny seriál Malý pitaval z velkého města, ktorý podľa scenára Jaroslava Dietla režíroval Jaroslav Dudek. V seriáli, v ktorom partia pražských kriminalistov pátra po páchateľoch malých aj závažných zločinov, účinkujú napr. Jiří Krampol, Pavel Zedníček, Josef Abrhám a ďalší.

Neskorší nedeľný večer bude venovaný dokumentom o osobnostiach slovenskej opery, komédiám z archívu a klasickej hudbe.

V Rádiu Slovensko sa do vysielania od septembra vracajú spravodajské formáty Z prvej ruky a Sobotné dialógy. V rámci publicistiky sa poslucháči môžu tešiť na Kontakty a premiérové časti relácie Nočná pyramída.

Rozhlasové vysielanie Rádia Slovensko tiež prinesie premiérové nedeľné zábavníky Pálenica Borisa Filana a Túto hudbu mám rád.

Rádio Regina Východ si na jeseň pripomenie 90 rokov od uvedenia rozhlasovej budovy v Košiciach do prevádzky. K jubileu, ktoré pripadne na 28.10., pripravuje špeciálne vysielanie.

Okrem neho poslucháčom ponúkne premiérové relácie dramatizovaných dejín východného Slovenska, nové časti poslucháčskych príbehov Rozhlasoví bakalári a verejné nahrávky rozhlasového zábavníka Úsmevník, z ktorých jedna je plánovaná na 5. septembra počas Dňa otvorených dverí Rádia Regina Východ.

Aj Rádio Regina Stred pripravuje verejné nahrávky relácie Hrajteže mi, hrajte, a to v Detve 18. septembra a v Liesku na Orave 30. októbra.

Rádio Regina Západ v stredu 1. septembra o 16:05 odvysiela pásmo poézie a spomienok na Mašu Haľamovú s názvom Vlčí mak, venované jej 25. výročiu. Na Dni otvorených dverí chce privítať svojich priaznivcov 10. októbra.

Rádio Devín sa popri obvyklom programe bude v najbližšom období venovať 15 rokom prestížnej literárnej ceny „Anasoft litera“. V poslucháčskej súťaži „Finalisti“ od 7. do 25. septembra pripomenie všetkých jej doterajších laureátov.

Ďalej v priamom prenose z Piešťan 30. septembra o 19.00 h. odvysiela záverečný večer festivalu rozprávok „Zázračný oriešok“. Relácie prúdového vysielania „Ranné ladenie“ a „Ladenie“ ponúknu sondu do aktuálneho diania v oblasti umenia a kultúry na Slovensku.

V uvádzaní slovenských opier bude pokračovať raz do mesiaca v sobotu o 19.00 h. tím hudobného vysielania a prostredníctvom pravidelných relácií ponúkne to najdôležitejšie z diania v oblasti vážnej, symfonickej, jazzovej a folkovej hudby.

Poslucháči sa tiež môžu tešiť na pravidelné abonentné koncerty Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Rádio_FM oživí jesenné vysielanie DJ-skými mixovanými hodinovými setmi každý pracovný deň od 13.00 h. Ide o reakciu a dopyt, ktorý aj počas tohto leta vyvolal Letný mix_FM.

Radio Slovakia International pokračuje vo všetkých redakciách seriálom Rok divadla 2020, súťažou Klenoty UNESCO, a pripravuje projekt v rámci Medzinárodnej dekády zbližovania kultúr, ktorú vyhlásila OSN (napr . Cap à l’Est, cudzinci na trhu práce, cezhraničná spolupráca). Zároveň pokračuje v seriáli „Miznúce remeslá“, napr. tkanie kobercov a pod.

Zaujímavý bude seriál o Rudolfovi Geschwindovi a jeho medzinárodnom význame v šľachtiteľstve ruží, ktorý pripravuje anglická redakcia na september. Respondentmi budú špičky v odbore botaniky a šľachtiteľstva zo Slovenska aj zahraničia. V rozšírenej verzii bude zverejnený na podcaste.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu