RTVS pre divákov pripravila premiéru novej rozprávky s názvom O liečivej vode. Na obrazovkách sa objaví 24. decembra. (zdroj: RTVS)

Bohatá vianočná nádielka rozprávok, premiérových filmov a dokumentov, nestarnúcich klasík, koncertov i rozhovorov čaká počas tohtoročných vianočných sviatkov divákov a poslucháčov RTVS.

Jednotka ešte počas adventu poteší milovníkov folklóru. V sobotu 5.12. si diváci môžu pripomenúť atmosféru prvého semifinálového kola šou Zem spieva. V sobotu 12.12. prinesieme priamy prenos druhého semifinále a 19.12. finále tretej série šou Zem spieva.

Dvojka odštartuje počas štyroch adventných nedieľ tradičné koncerty Slovensko Advent 2020 s moderátormi Mariannou Ďurianovou, Janou Majeskou, Janette Štefánkovou a Ľubomírom Bajaníkom. Ako hudobní hostia vystúpia naživo aj Peter Lipa, No Name, FATS JAZZ BAND Ladislava Fančoviča, či Mária Čírová.

Milovníkov hudby poteší aj súťaž mladých hudobníkov a spevákov z krajín Vyšehradskej štvorky a Srbska Virtuózi V4+. A pre našich najmenších máme pripravený aj skvelý švédsky premiérový seriálový adventný kalendár v podobe hranej rozprávky Selmina cesta.

Sviatočná vysielacia štruktúra televíznej časti RTVS sa skladá z mnohých pútavých premiérových titulov.

Jednotka prinesie trojdielnu nemecko-taliansku minisériu Bella Germania (21.- 23.12.), slovenskú premiéru novej seriálovej adaptácie klasického románu Malé ženy(25.- 27. 12.), premiéru osemdielneho seriálu BBC Sanditon (28.12. – 6.1.), americký film Predĺžený víkend (29.12.) s Kate Winslet, filmový hit ovenčený Oscarmi Veľký Gatsby (30.12.) s Leonardom DiCapriom, dvojdielnu nemeckú minisériu Ottilie von Faber-Castell (3.1.), či francúzsky rodinný film Bez rodiny (4.1.). Veľké filmové premiéry čakajú aj divákov Dvojky.

Vo vysielaní sa môžu tešiť na nórsko-švédsky výpravný filmový portrét polárneho bádateľa Amundsen (22.12.), dobrodružný thriller A. Hitchcocka Na sever severozápadnou linkou (28.12.), historickú komédiu o vzniku jednej z najúspešnejších divadelných hier všetkých čias – legendárneho Cyrana z Bergeracu Edmond (3.1.), novú juhokórejskú čiernu komédiu, ktorá má na konte štyroch Oscarov aj ocenenie Zlatá palma Parazit (4.1.),či úsmevnú francúzsku komédiu o opravárovi bicyklov, ktorého tajomstvom je, že sa sám nevie bicyklovať Raoul Taburin (5.1.).

Rozprávková ponuka programov

Vianoce sú jednoznačne časom rozprávok. Štedrý večer 24.12. o 19.00 h. bude tradične patriť premiére novej rozprávky RTVS. Tá tohtoročná nesie názov O liečivej vode a svoje čarovné úlohy v nej majú aj slovenskí herci Jakub Spišák, Zuzana Kanócz, Marián Mitaš, Juraj Hrčka, Juraj Kemka a ďalší.

Na prvý sviatok vianočný 25.12. o 20.30 h. prinesie Jednotka ďalšiu premiérovú rozprávku s názvom Vianočná hviezda, ktorú RTVS pripravila taktiež v spolupráci s Českou televíziou a diváci sa v nej môžu tešiť okrem skvelých českých hercov aj na Martina Hubu či Braňa Bystrianskeho.

Vo vysielaní Jednotky nebude chýbať ani príbeh malého Bastiana v kultovom Nekonečnom príbehu (24.12.), kráľovstvo plné čarovných bytostí vo fantazijnom príbehu o sile detskej predstavivosti Most do krajiny Terabithia (23.12.), prvé dve série, ale taktiež aj premiéra tretej série nového spracovania klasického dievčenského románu Anna zo Zeleného domu (Anne with an E, od 24.12.), či sedemdielny seriál v réžii Juraja Jakubiska Teta (od 26.12.).

Milovníkov rozprávok určite potešia aj čarovné príbehy z dielne RTVS Johankino tajomstvo (23.12.), Čarovný kamienok (24.12.), Princezná a pol kráľovstva (25.12.), Sedem zhavranelých bratov (26.12.), Čertovské pero (2.1.), Láska na vlásku (3.1.), Zázračný nos (9.1.), ale chýbať nebudú ani príbehy Jak se budí princezny (21.12.), Princ a Večernica (22.12.), Rozprávky H. CH. Andersena: Dievčatko so zápalkami (24.12.), Byl jednou jeden král (25.12.), Najkrajšie rozprávky: Luskáčik a myší kráľ (26.12.), Šílene smutná princezna (27.12.), Rozprávky bratov Grimmovcov: Šípková Ruženka (28.12.), Svätojánsky venček (7.1.),či Čert vie prečo (8.1.). Z hraných nemeckých rozprávok uvediemev premiére aj Najkrajšie rozprávky: Rozprávka o dažďovej víle (27.12.), Najkrajšie rozprávky: Tri kráľove deti (31.12.), Rozprávky H. CH. Andersena: Galoše šťastia (1.1.)či Najkrajšie rozprávky: Rozprávka o dvanástich mesiačikoch (3.1.).

Dvojka uvedie premiéru animovaného filmu RTVS od tvorcov seriálu Tresky Plesky Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek (23.12.). Malá Kata Strofová sa vyberie do oblakov zistiť, prečo na Vianoce nesneží.

V premiére sa na Dvojke objaví aj dobrodružný rodinný fantasy film o malej Une a jej starom otcovi, ktorého uniesli mimozemšťania Môj dedo spadol z Marsu (23.12.),či detský folklórny program súboru Čunovský kŕdeľ z Čunova Od hravosti k radosti (26.12.).Najmenší diváci sa môžu tešiť aj na animovaný film RTVS Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (24.12.),štvordielnu filmovú sériu Pippi dlhá pančucha (23.- 26.12.)a nevynecháme ani premiérové Vianoce v Spievankove (25.12.) aj Spievankovo a kráľovnú Harmóniu (2.1.).

Premiérové dokumenty RTVS, hudobné dokumenty aj záver Roku divadla na Dvojke

Už tradične počas vianočných sviatkov prinesie Dvojka v premiére aj nové dokumenty RTVS. Fanúšikov legendárneho Mekyho Žbirku poteší 26.12. nový hudobný portrét muzikanta a hitmakera Miroslava Žbirku MEKY, ktorý prináša kľúčové momenty hudobnej legendy od koreňov až po nahrávacie štúdio v Abbey Road, po ktorom bude nasledovať aj koncert Miro Žbirka: 40 rokov na scéne.

V prvý deň roku 2021 sa do vysielania dostanú v premiére aj nový film Pavla Barabáša o prvenstve zlanenia jedného z najvyšších vodopádov sveta Salto Angel Salto je kráľ a tiež nový film Braňa Molnára o dunajskej prírode Hľadám Dunaj. Dvojka sa vo svojom vysielaní, tak ako po celý rok, aj v jeho závere bude venovať Roku slovenského divadla.

V premiére uvedie dokument o výnimočnej slovenskej osobnosti Milan Sládek (15.12.) a Múdry blázon – Peter Scherhaufer (15.12.), divadelnú premiéru SND v réžii Ondreja Spišáka Antigona (20.12.), či Zmiešaná štvorhra (21.12.) z dielne Radošinského naivného divadla. Do vysielania sa dostane aj divácky obľúbené legendárne predstavenie Jááánošííík po tristo rokoch (23.12.).

Počas vianočného týždňa uvedieme aj premiérový maratón Trochu inak s Adelou 14., 15., 17. a 18.12., ako aj špeciálnu premiérovú vianočnú časť 26.12. O hudobné zážitky sa vo vysielaní Dvojky postarajú Mosty Gesharim, koncert z Liptovského Mikuláša s Milanom Lasicom a Jiřím Suchým.

Tú správnu vianočnú atmosféru prinesie koncert kolied z Lysej pod Makytou V slovenskom Betleheme (26.12.), ktorý spolu s Dvojkou naživo prinesie aj Rádio Regina. Premiérové hudobné potešenie sprostredkuje naživo aj Koncert filmovej hudby: John Williams a Viedenskí filharmonici (25.12.) aj Novoročný koncert Viedenských filharmonikov (1.1.).

Domáce aj zahraničné filmové klasiky a hity

Sviatky pokoja sa samozrejme nezaobídu ani bez divácky obľúbených filmových klasík. Na Jednotke čakajú divákov Vianočné oblátky, „Anděl na horách“ (24.12.), Pacho hybský zbojník (26.12.), Pásla kone na betóne, Vesničko má středisková i Dobrý voják Švejk (28.12.), Poslušně hlásím (29.12.), Marečku, podejte mi pero (30.12.), Vrchní, prchni!, či Sladké starosti (31.12.), Majster kat (1.1.), Skrytý prameň (4.1.),i Posledná bosorka (5.1.). Dvojka ponúkne 23.12. aj Rysavú jalovicu či Kuba.

Aj svetová filmová klasika bude mať svoje miesto na obrazovkách Jednotky. Z ponuky si počas sviatkov budú môcť diváci vybrať snímky ako Forrest Gump (25.12.), Hrbáč (26.12.), Kapitán (29.12.), Daj si pozor, La Tour! (30.12.), Posledný Mohykán i Ben Hur (1.1.), Vykúpenie z väznice Shawshank či Fanfan tulipán (2.1.), Čierny tulipán (3.1.), Traja mušketieri (4. a 5.1.), Nedotknuteľní (5.1.), Liečiteľ (7.1.), Dobrý Will Hunting (8.1.), Madisonské mosty a Muž so železnou maskou (9.1.), Gróf Monte Christo či Mastičkár (10.1.) a ďalšie.

Samozrejme nebude chýbať ani obľúbený Poirot. Diváci sa môžu tešiť na Vianoce Hercula Poirota (27.12.), Vraždu v Orient Exprese (3.1.)aj Herkulove úlohy (10.1.).Dvojka prinesie aj filmy ako „Světáci“ (23.12.), Očovské pastorále (24.12.), skvelú životopisnú komediálnu drámu Božská Florence (27.12.) v hlavnej úlohe s Meryl Streepči smiešno-smutný príbeh o nádeji, trpkosti a láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska Loli paradička (30.12.).

Duchovný program

K najkrajším sviatkom roka patria v televíznom vysielaní RTVS aj duchovné programy. Jednotka už tradične prinesie Polnočnú svätú omšu aj požehnanie Urbi et Orbi. Počas sviatkov prinesieme aj trojdielny taliansko-nemecký seriál Dieťa menom Ježiš (4.- 6.1.), dvojdielnu taliansku minisériu Svätý Peter (7.- 8.1.), biblický príbeh Štvrtý kráľ (6.1.) a v cykle Slovenský panteón film o živote a smrti kňaza, ktorého brutálne zavraždil komunistický režim v Poľsku v roku 1984 – Popieluszko: Sloboda je v nás (10.1.).

Záver roka plný premiérovej zábavy aj výnimočných hudobných lahôdok

Záver roka sa na Jednotke bude niesť, ako inak, v znamení zábavy. Divácky obľúbené programy prinesú špeciálne silvestrovské vydania. Rok 2020 budú na obrazovke uzatvárať špeciálne popoludňajšie Tajomstvo mojej kuchyne, v ktorom si tentokrát v netradičnom prostredí zahrá aj niečo dobré navarí skupina HEX.

Hosťom silvestrovského vydania šou Zlaté časy bude Pavol Hammel, v Milujem Slovensko sa na Silvestra zabavíte s Marekom Majeským, Jurajom „Šoko“ Tabačekom, Soňou Skoncovou, Helenou Krajčiovou, Michaelom Szatmarym a Katkou Brychtovou.

Boris a Brambor privítajú Adelu a Sajfu. Silvester bude plný zábavy aj v Neskoro večer, spolu s Petrom Marcinom vám spríjemnia záver roka 2020 aj Cigánski diabli, Peter Bič Project, Andrej Bičan, komička Simona aj herečka Dominika Richterová. Žiť to bude v posledný deň v roku jednoznačne aj na divácky obľúbenej Pumpe.

Dvojka poteší na záver roka hudobných fajnšmekrov. V premiére uvedie počas silvestrovského dňa a večera hudobné dokumenty zvučných mien: Karel Svoboda – „Šťastná léta“, ABBA navždy: Víťaz berie všetko, nový koncert z turné kapely U2perfektne zachytený kamerami – s piesňami ako Elevation, Summer of love, City of blinding lights U2: eXPERIENCE – naživo v Berlíne aj záznam koncertu Metallica – so symfonickým orchestrom San Francisca.

Sviatočná ponuka Trojky

Televízna Trojka prinesie vianočné bohatstvo z archívov. Vianočné tradície priblížia dokumenty Vôňa medovníkov, Vianoce, tradície, dnešok, či Vianoce z poštových schránok. Folklórne zvyky z rôznych kútov Slovenska ukážu aj dokumenty z Gemera, Sekúl, či Veľkej Javoriny. Inšpirácie z oblasti kulinárstva ponúkne vo vianočnom týždni cyklus Jara Žideka Nebíčko v papuľke.

Do mimoriadnej štruktúry Trojky sme zaradili aj mnohé vynikajúce archívne adventné koncerty z cyklu Slovensko Advent. Divákov zaiste poteší stretnutie s Mirom Žbirkom, Adamom Ďuricom, Sendreiovcami či Ivou Bittovou a zaznejú aj koledy Dobrý večer, pokoj stály v podaní malých speváčikov ale aj renomovaných spevákov v pásme s Darinou Laščiakovou a jej hosťami.

Dramatike bude dominovať televízny triptych Dobrí ľudia ešte žijú o potrebe ľudskej spolupatričnosti s plejádou slovenských hereckých hviezd. Vo vysielaní sa objaví 21.,22. a 23. 12. vždy o 20.05 h.

Na Štedrý večer uvedie Trojka príbeh Hosť k štedrovečernému stolu s legendárnymi hereckými výkonmi Pavla Mikulíka, Soni Valentovej, Dušana Jamricha, Idy Rapaičovej a mladého Petra Kočiša. Atmosféru Štedrého večera dokreslí vianočná pohľadnica Viliama Jána Grusku Daj Boh šťastia.

Na Štefana, 26.12. si so Štefanom Kvietikom zaspomíname v spoločnosti Milana Kňažka a Milky Vášáryovej na kariéru tejto našej hereckej legendy. Obľúbená relácia má názov Takí sme boli. Po hereckom spomínaní sa rozpúta nefalšovaná Štefanská veselica s Malokarpatskou kapelou.

V silvestrovskom týždni uvedieme na Trojke výber výnimočných zábavných a hudobných relácií. V pondelok (28.12.) si diváci budú môcť vychutnať spomínanie na Júliusa Satinského v obľúbenej relácii Takí sme boli a v predvečer Silvestra zas zostrih tých najlepších momentov z Promülle Richarda Müllera.

Samozrejme, v silvestrovský večer nebude chýbať humor a rezká hudba. Odštartujú ho Silvestrovské rozkazovačky, ktoré vystrieda Gala Galaxia Borisa Filana, po nich nastúpi špeciálne vydanie Uragánu a večer zavŕšia hudobné Malokarpatské premeny.

Vianočné a silvestrovské vysielanie rozhlasových služieb RTVS

Rádio Slovensko

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby. Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér. Na Štedrý deň to budú Vianočné Spojky Adely Vinczeovej s hostkou Božidarou Turzonovovou.

Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov, napísaných na mieru pre moderátorov Rádia Slovensko ako interpretov. 26.12. si poslucháči vypočujú premiéru hry Stanislava Štepku Sedem hlavných hriechov. Ide o verejnú nahrávku v podaní bývalých i súčasných členov Radošinského naivného divadla.

Dominantami silvestrovského vysielania Rádia Slovensko budú zábavníky Skúška sirén, Spojky a Pichli vidly, ako aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Stvorenie sveta. Hra s podtitulom Správa o tom, ako bolo na počiatku a ako je dnes, s hudbou Petra Mankoveckého a aranžmánmi Kamila Mikulčíka je zostrihom verejnej nahrávky s pôvodnými interpretmi, ktorí účinkovali v jej premiére na divadelných doskách v roku 2007.

V silvestrovskej časti talkshow Adely Vinczeovej Spojky budú hostkami dve talentované herečky – Dominika Kavaschová a Janka Kovalčíková a hudobnú zložku relácie zabezpečí Orchester Jeana Valjeana s Danom Fischerom.

Nedeľný zábavník Sama Trnku a Tomáša Hudáka Skúška sirén prinesie výnimočný kokteil skečovej šou a kabaretu, zmes stand-upu a glosátorského humoru, ktorý od klavíra tradične doplní hudobník a herec Kamil Mikulčík. No a utajený hosť bude tiež výnimočný.

Pevnou súčasťou vysielania sú prenosy bohoslužieb aj požehnania Urbi et Orbi na Prvý sviatok vianočný z Ríma, a to aj v Rádiu Regina. Tam je pre najmenších poslucháčov každý sviatočný deň pripravená ráno o 8.00 h. veľká rozprávka. V premiére to bude O dvanástich mesiačikoch (24.12.) autora Daniela Heviera, Traja kamoši (26.12.) od Barbory Kardošovej a na Nový rok – Kresadlo, na motívy rozprávok H. CH. Andersena. V prúdovom vysielaní ponúkneme aj premiéry 10 krátkych rozprávok.

Rádio Regina Západ

Počas celého adventu aj vianočného sviatočného trojdnia je v Rádiu Regina Západ pripravený cyklus Malí vekom – veľkí skutkami. Seriál sedemnástich príbehov detí, ktoré pomáhali rovesníkom, dospelým, prírode a ktoré majú dobré nápady a neváhajú ich realizovať. Cyklus príkladných skutkov žiakov zo západného Slovenska bude spojený s SMS-súťažou „Vianoce“ o zaujímavé ceny. Autori sa inšpirovali príbehmi žiakov zaslanými do 20. ročníka projektu Detský čin roka.

Chýbať nebudú ani publicistické pásma: Raj na Zemi…? o tom ,ako je nevyhnutné zachovávať rovnováhu v živote a v prírode. V pásme Rúfusovské návraty budeme spomínať na barda slovenského slova aj s jeho manželkou Magdou, recitátorkou jeho poézie zo Senca i katolíckym kňazom, ktorý má rád jeho tvorbu. Japonské prekvapenia je názov rozhovoru s p. Katarínou Polákovou z Bratislavy o tom, aké hlboké stopy, ale aj otázniky v nej zanechala návšteva odlišnej kultúry.

V uliciach s pustovníkom je reportážna mozaika, ktorá ukáže osobitnú službu pustovníka žijúceho vo veľkomeste, ktorý na uliciach denne hľadá tulákov a ošetruje ľudí bez domova s ranami… Vydáva svedectvo o tom, že „človečina“ ešte nevymrela. Vo sviatočnej rozhlasovej exkurzii Keď Madona prehovorí poslucháčom spoločne s kňazom – historikom odkryjeme tajomstvo krásy troch slávnych obrazov, ktoré v stvárnení slávnych maliarov odkrývajú život Božej Matky.

Z bohatej ponuky folklóru zaujme Betlehemský večný salaš, dielo Svetozára Stračinu, od ktorého narodenia v decembri uplynie 80 rokov. Pri tejto príležitosti vznikla jeho nová nahrávka. Pod vedením Adriana Kokoša ju realizovali Orchester ľudových nástrojov, zbor Lúčnice a sólisti a úlohy rozprávačov sa zhostili Božidara Turzonovová a Jozef Šimonovič.

Rádio Regina Východ

Legendy folklóru budú súčasťou vysielania aj v Rádiu Regina Východ na Štedrý deň po 10.00 h. Na poludnie je pripravený Vianočný koncert s koledami a vianočnými piesňami rôznych žánrov. Včelárske remeslo a dôležitosť včiel pre naše prežitie s prepojením na tradície vianočného obdobia v regióne východného Slovenska si priblížime na Prvý sviatok vianočný o 14.05 h. v relácii Vianoce na mede.

Rádio Regina Stred

Vianočné sviatky na Rádiu Regina Stred otvorí štedrodenné vysielanie s podtitulom Vianoce bez zlata. Vo vianočných prianiach bude v tomto roku viac ako inokedy dominovať skôr zdravie než zlato, skôr túžba po prítomnosti blízkych, než mnohého iného, čo si možno kúpiť.

Zvedaví budú na Vianoce ekologické, ekonomické, ale aj gastronomické s prívlastkom „od rúška do bruška“. Na Štedrý deň sa budú kontaktovať s krajanmi zo slovenských komunít v rôznych končinách sveta. Celodenne budú odovzdávať od poslucháčov k poslucháčom vianočnú rúškovú poštu.

Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme vám je názov vianočného folklórneho koncertu, ktorý odznie na Štedrý deň o 17.00 h. Na Prvý sviatok vianočný je pripravený premiérový fíčer Hľadá sa dobrý človek ll. Poslucháčska anketa s rovnakým názvom vstupuje do svojho druhého ročníka a tipy poslucháčov na rozhlasové ocenenie „Dobrý človek“ nás zavedú do rôznych oblastí života, zoznámia nás s ľuďmi, ktorí šíria ľudskosť, zanedbávanú slušnosť a vianočný pocit dobra po celý rok.

Rádio Devín

Rádio Devín uvedie 24. 12. o 15.00 hod. fíčer Diany Kacárovej Vianočná mapa. Je to dokument o (re)definovaní pojmov „domov“ a „rodina“. O 22.00 h. je pripravená premiéra rozhlasovej hry Evy Borušovičovej Patriarchát. Príbeh o štyroch ženách v jednej kuchyni a jednom mužovi, ktorý je všade. Matka, dve dcéry a jedna vnučka, duchaplne a nebojácne bojujú jedna proti druhej, ale keď treba, aj bok po boku za záchranu svojho sveta.

Na Prvý sviatok vianočný o 13.00 h. priblíži atmosféru prvej polnočnej omše pásmo Táne Kusej Sv. František z Assisi. Vianočná Ars litera Evy Reiselovej o 17:00 h. má názov Očarení rozprávkou. Vo vianočnom Rozhlasovom antikvariáte vyberieme ukážky najrôznejších umeleckých inšpirácií rozprávkou – od Dobšinského, cez Ďuríčkovú, Rúfusa, Andersena, až po Čajkovského, Prokofieva, Dvořáka či Langa.

Pôvodná rozhlasová hra pre deti Lena je v programe 26.12. popoludní. Rozprávanie o malom dievčatku Lene je fantazijno-pútavý príbeh až za hranicu sna a ľudského vnímania, nesmierne citlivý a dojímavý. Hru napísal Marek Kupčo, ktorého príbehy zo staroslovienskych legiend máme už niekoľko rokov v rozhlasovom archíve.

Dominantou posviatočných dní 28. – 30. 12. budú vždy o 18:00 h. časti trilógie Henryka Sienkiewicza Quo vadis, ktorú pre rozhlas upravil Štefan Timko. Rozhlasová hra na motívy jedného z najpredávanejších historických románov svetovej literatúry Quo vadis? poľského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Henryka Sienkiewicza je epickou ságou lásky, odvahy a oddanosti v časoch cisára Nera.

Silvester nebude iba zábavný. Od 9.00 h. budú v programe Dozvuky Nežnej. Seriál rozhlasových hier umeleckým spôsobom spracúva obdobie deväťdesiatych rokov 20. storočia poznačené dynamickými spoločenskými zmenami po Novembri ´89. Od 9:00 h. je pripravená Facka, Aréna Verona; od 12:00 h. Filmovačka a Otec vlasti; od 14:00 h. Počuj, Ming, neprikryla by si mi nohy? a Deň, keď sa stratila mama, či od 16:00 hod. Stolička, Varič, Džony, jeho babka & národný poklad…

V silvestrovskom vydaní Ars litery sa bude hovoriť o tom, čomu sa smiali naši predkovia. O 21:30 h. dostane priestor premiéra hry Jána Palárika Dobrodružstvo pri obžinkoch v úprave Jakuba Nvotu. Novoročný fíčer o 15.00 h. má názov Miery a váhy. Priblíži, ako vznikali staré označenia mier a váh, ktoré dnes poznáme už len z frazeológie, literatúry a pranostík. Ars litera s podtitulom Ikony divadla – Best of je zostrih najzaujímavejších myšlienok divadelných ikon, ktoré odzneli v reláciách k 100. výročiu SND. Trojkráľový fíčer Petra Karpinského – … o krok ďalej o 15.00 h. bude hľadať odpovede na otázky, kto boli títo mudrci alebo králi? Boli skutoční? Odkiaľ prišli?

Nemenej zaujímavá je aj hudobná ponuka Rádia Devín. Na Štedrý večer o 19:00 h. odznejú Vianočné Oratória – Vianočná história Carla Orffa a Tuttifäntchen Paula Hindemitha. Prvý sviatok vianočný o 18:30 h. to bude Oratórium Georga Friedricha Händla – Mesiáš – vianočný výber z EBU. 26. 12. o 11:00 h. v rámci Hudobnej dielne zaznie dielo Georgea Crumba – A Little Suite for Christmas, A.D. 1979. Večer o 19:00 h. v cykle Operné Rádio Devín je pripravená slovenská opera Jána Cikkera s vianočným námetom Mister Scrooge.

Rádio_FM

Rádio_FM je predovšetkým hudobné rádio, a tak sa aj v čase vianočných sviatkov zameria na poslucháčov, ktorí v tomto náročnom období doslova prahnú za kvalitnými koncertnými zážitkami. Vianočnú štruktúru obohatia záznamy koncertov zo siete EBU Patricka Watsona, The Good, the Bad & the Queen, Temples, Ghostpoet, Oasis a Working Men’s Club.

Chýbať nebude ani množstvo hudobných špeciálov venovaných sviatkom, ani poslucháčmi obľúbený dvojhodinový výber vianočných kolied DJa Kamizolu. Novinkou vo vysielaní Rádia_FM bude premiéra rozhlasovej rozprávky Popolvár najnešťastnejší na svete z autorskej dielne dvojice Pavol Hubinák – Juraj Malíček, ktorej odvysielanie je naplánované 24.12. v popoludňajšom primetime.

Radio Slovakia International

Radio Slovakia International už tradične dáva poslucháčom v zahraničí možnosť nahliadnuť, ako sa Slováci pripravujú na najkrajšie sviatky roka a ako ich naši súčasníci, hlavne mládež, vnímajú. Zmapuje Vianoce cudzincov na Slovensku a Vianoce svojich poslucháčov v cudzine. Okrem osvedčených a tradičných tém poslucháčom v zahraničí priblíži priority Slovákov, či sa počas adventného obdobia a vianočných sviatkov stihnú zaoberať duchovnými hodnotami.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu