RTVS pred Vianocami spúšťa nový televízny programový okruh Trojku

Diváci RTVS si pred vianočnými sviatkami môžu zapnúť o jeden televízny okruh naviac. V nedeľu 22. decembra o 6:00 štartuje nový televízny okruh Trojka.

Jeho programovým základom bude bohatý televízny archív. Ten za vyše polstoročie obsahuje všetky žánre – od dokumentov, cez dramatické, hudobné a zábavné programy až po publicistiku a vzdelávanie. V budúcnosti sa vysielanie Trojky rozšíri aj o archívnu zahraničnú tvorbu.

Trojka je prioritne zameraná na ľudí nad 60 rokov, ktorí sú významnou časťou diváckeho publika a preferujú domácu a archívnu tvorbu. Táto veková skupina tvorí viac ako štvrtinu divákov v cieľovej skupine 12+.

Okrem toho, podľa výsledkov meraní, sledujú televíziu v priemere šesť hodín denne, čo je voči priemeru univerzálneho diváka (12+) o dve hodiny denne viac.

„Spúšťame okruh pre duchom i telom sviežich pamätníkov a boli by sme veľmi radi, keby to vnímali ako vianočný darček, ktorý im bude robiť radosť celý rok. Tešíme sa z toho, že prinesieme o kúsok viac radosti všetkým ľuďom do sviatočných domácností,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Ako poznamenal, RTVS chce týmto nielen pamätníkom, ale aj mladším divákom ukázať skvelé tvorivé a umelecké výkony, ktoré sa na televíznych obrazovkách objavovali v predchádzajúcich rokoch.

„Verím, že to bude divákom prinášať radosť, lebo cez Trojku si môžu zaspomínať na časy nedávno minulé. Želám tretiemu programovému okruhu RTVS, aby nám prinášal radosť, poučenie a aby nás robil cez úctu k práci predchádzajúcim generáciám lepšími ľuďmi,“ povedal Jaroslav Rezník.

Program však nebude pozostávať len z archívnej tvorby. Každý deň bude Trojka paralelne vysielať hlavné večerné televízne spravodajstvo a Sekcia športu pripraví skrátené športové spravodajstvo.

Novinkou sú hostiteľky večerného programového bloku. „Oslovili sme dve dámy – Alenu Heribanovú a Soňu Müllerovú, ktoré túto ponuku prijali s nadšením. K niektorým večerným ťažiskovým formátom týždňa si do štúdia pozvú hosťa, ktorý si nielen zaspomína na to, ako sa daný program, film či inscenácia vyrábali, ale priblíži aj morálny odkaz diela, ktoré sa bude vysielať,“ avizovala Judita Gembická, šéfdramaturgička Trojky.

Trojka bude vysielať denne 24 hodín v dvoch rotáciách. Blok od 6:00 do 12:00 sa bude následne reprízovať od 24:00. Večerný blok od 18:00 do 24:00 uvidia diváci v repríze na druhý deň od 12:00 do 18:00.

„Obsah sme vyberali veľmi citlivo tak, aby bol vhodný aj na popoludnie. Celé vysielanie bude odrážať hlavné motto okruhu – S Trojkou nikdy nezostarneš,“ priblížil televízny programový riaditeľ Marek Ťapák.

Podľa šéfdramaturgičky Trojky Judity Gembickej sa pri kreovaní programovej štruktúry pozeralo predovšetkým na cieľového diváka. Trojka preto bude pohodová, oddychová a bude prezentovať to najlepšie, čo sa vytvorilo v Československej a neskôr v Slovenskej televízii.

„Zamerali sme sa hlavne na kvalitný obsah, aby bol komunikatívny k dnešnému človeku a aj k mladšej generácii,“ dodala Judita Gembická.

Dopoludňajší blok bude od budúceho roku po vianočných sviatkoch pozostávať z varenia, zábavy a hudby. Podvečerný bude tvoriť dramatika a rôzna dokumentárna tvorba.

Do pondelkového večerného hlavného vysielacieho času sa vrátia legendárne Bratislavské pondelky, v utorky sa diváci môžu tešiť na detektívky, kriminálne či špionážne seriály.

V stredu to bude zábavná publicistika ako Liga pasáž Borisa Filana, Dávne stretnutia na želanie, Chodili sme spolu, Okná vesmíru dokorán či Mojich sedem divov.

Štvrtky a nedele večer Trojka prinesie televízne seriály, ktoré vyrobila Československá a neskôr Slovenská televízia, začína sa Stratami a nálezmi.

Piatky budú zamerané na hudbu, ako napríklad Kaviareň Slávia a soboty zase na zábavu z televízneho archívu.

„Našli sme výborné tituly, ktoré môžeme divákovi ponúknuť, od 70. rokov až po začiatok milénia. Myslím si, že diváci sa na nich radi pozrú,“ dodala Judita Gembická.

Jingel Trojky pozostáva z archívnych jinglov Slovenskej televízie:

Imidžová upútavka na Trojku:

Televízny okruh Trojka bude distribuovaný rovnakými platformami ako ostatné televízne okruhy RTVS.

Technické informácie o Trojke:

– televízny okruh RTVS plánuje sprístupniť v promo forme medzi 16. až 19. decembrom 2019
– RTVS ponúkne SD aj HD verzie rozlíšenia v peeringovom centre SIX všetkým operátorom
– RTVS zabezpečuje distribúciu len formou satelitu Astra3B na pozícii 23,5 stupňa východne
– v terestriálnej distribučnej platforme bude dostupná v rozlíšení SD vo verejnom multiplexe, pokrytie bude teda identické ako pre okruhy Jednotka a Dvojka
– bude disponovať teletextom
– vysielanie bude mať aj skryté titulky (dostupné na teletextovej stránke 777) a hlasové komentovanie pre nevidiacich (ST/AD)

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu