O prepúšťaní a ukončení spolupráce, informovala na svojom facebookovom profile Zuzana Kovačič Hanzelová. zdroj foto: FB/Zuzana Kovačič Hanzelová

Koniec pracovného týždňa sa v RTVS niesol v pochmúrnej nálade. Štyria externí spolupracovníci dostali výpoveď.

O prepúšťaní a ukončení spolupráce, informovala na svojom facebookovom profile Zuzana Kovačič Hanzelová.

RTVS ukončila spoluprácu zatiaľ so štyrmi externými spolupracovníkmi a to Janou Masárovou, Matúšom Dávidom, Matúšom Báňovičom a Kristiánom Čekovským.

Podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej môže byť ukončenie spolupráce spojené s tým, že všetci štyria externisti, tak ako všetci externisti pracujúci pre RTVS, podpísali otvorený list novinárov z RTVS.

Zaujímavý je aj fakt, že ani jeden z prepustených nedostal nijaké konkrétne vysvetlenie k tomu, prečo RTVS s nimi ukončuje spoluprácu. Až na Matúša Dávida, ktorý vraj verejne povedal, že nedôveruje vedeniu a preto vedenie nedôveruje jemu.

Do novinárskeho tímu RTVS už čoskoro pribudne nový člen a bude ním Igor Zemanovič, ktorého konkrétna pozícia bude editor. O tom, že práca editorov sa generálnemu riaditeľovi Jaroslavi Rezníkovi nepáči, sa nedávno vyjadril aj v diskusnej relácii týždenníka Trend s názvom Otvorene s Evou Mihočkovou.

Igor Zemanovič podľa vyjadrení Zuzany Kovačič Hanzel nie je tou správnou osobou pre RTVS.

„Je to človek, ktorý pretláčal do vysielania v minulosti Pavla Ruska. Dvaja moderátori O 5 minúť 12 Michal Dyttert a Beata Lipšicová preto na protest odišli a pracoval u nás aj v 90-tych rokoch, keď televíziu ovládal Vladimír Mečiar,” uviedla Zuzana Kovačič Hanzelová.

Situácia v RTVS je veľmi napätá a vyostrená. Pôvodní novinári, ktorí v RTVS pracujú nesúhlasia so spôsobmi, ktoré nové vedenie v RTVS zavádza.

Vedenie sa podľa vyjadrenia Zuzany Kovačič Hanzelovej snaží do vysielania pretláčať konšpirácie. Správanie vedenia javí známky mobingu a šikanovania a súčasné smerovanie RTVS nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou.

„Už týždňe sa nám naše vedenie snaží pretláčať hlúposti do vysielania. Naposledy dnes ráno, keď náš šéfredaktor navrhoval, aby sme vysielali nezmyselné neoverené konšpirácie. Pýtal sa, či máme zábery, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok,” uviedla Hanzelová.

Generálny riaditeľ Jaroslav Rezník údajne nemá záujem o konštruktívny dialóg, ktorý by viedol k nejakej dohode medzi ním a novinármi. Dokonca sa vyhovoril aj z dohodnutého stretnutia s novinármi a to úplne nekorektným spôsobom, keď im po pol hodine ako na neho čakali napísal, že nepríde.

„Nejde o žiadnu radikálnu menšinu. V televízii sme drvivá väčšina. Chceme si robiť svoju prácu a nemať nad sebou nekompetentných ľudí neschopných diskusie. Vôbec nejde o to, že necítime verejnoprávnosť. Práve naopak. Všetci cítime, že toto, čo sa tu deje, nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou. Je to vykastrovanie spravodajstva na suché informácie, ktoré nikoho nenahnevajú,“ uviedla Zuzana Kovačič Hanzelová.

Jana Masárová, ktorá je jednou z externistov, s ktorými RTVS ukončila spoluprácu sa v rozhovore pre SME.sk vyjadrila, že výpoveď vôbec nečakala.

Jana Masárová po piatich rokoch v podstate zo dňa na deň skončila s prácou, ktorú robila s vysokým nasadením a dávala do nej veľa elegancie. Výpoveď ju mrzí najmä za kultúru, ktorú v RTVS robila. Jana Masárová dúfa, že stála na správnej strane a nestráca svoju tvár.

Vedenie RTVS sa prostredníctvom hovorkyne rozhlasu Eriky Rusnákovej k situácii vyjadrilo len veľmi stroho a v stanovisku uviedlo, že interné manažérske rozhodnutia, ktoré súvisia so zabezpečením programovej služby v oblasti spravodajstva, nebudú komentovať.

Denník SME uviedol, že ako protest dali v RTVS tiež výpoveď rozhlasová redaktorka Jana Maťková a dramaturgička Nikola Bajánová.

Aj podľa medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc je situácia v RTVS veľmi znepokujúca.

Ale generálny riaditeľ Jaroslav Rezník si nemyslí, že jeho vedenie RTVS a rozhodnutia, ktoré robí, sú pre túto verejnoprávnu inšitúciu zlé.

Naopak, ako sa vyjadril aj v diskusnej relácii týždenníka Trend s názvom Otvorene s Evou Mihočkovou, snaží sa zanedbané veci v RTVS dať do poriadku.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu