repro foto: RTVS

Na stránke dokoran.rtvs.sk nájdu zrakovo a sluchovo postihnutý spoluobčania archív s televíznymi dielami, špeciálne upravenými pre ich potreby.

Postupne v ňom pribúda výber tých najlepších filmov, seriálov, dokumentárnej tvorby, rozprávok či archívnych pokladov z produkcie RTVS.

RTVS si zároveň i tento rok pripomenie vo svojom vysielaní Medzinárodný deň nepočujúcich. V nedeľu 30. septembra uvedie všetky relácie, filmy, diskusie i spravodajstvo na Jednotke a Dvojke so skrytými titulkami alebo s prekladom do slovenského posunkového jazyka.

Na Jednotke bude napríklad v slovenskom posunkovom jazyku aj diskusná relácia O 5 minút 12, večerné Správy RTVS, Góly – body – sekundy a Počasie.

Dvojka na tento deň o 10:20 už tradične pripravila špeciálne vydanie relácie Televízny klub nepočujúcich, ktoré prinesie príbehy nepočujúcich, ale i tlmočníkov do posunkovej reči.

V nich opíšu svoje skúsenosti na úradoch, u lekárov, s výchovou nepočujúcich detí a priblížia ako sa napriek tomuto hendikepu naučili rozprávať.

Premiérovo v slovenskom posunkovom jazyku odvysiela Dvojka od 10:50 dve epizódy animovaného seriálu RTVS Mimi a Líza.

V pondelok 1. októbra od 18:10 čaká divákov Jednotky unikátny diel zábavnej šou 5 proti 5. Po prvýkrát v 10-ročnej histórii vysielania na obrazovkách verejnoprávnej televízie v nej budú súťažiť nepočujúci.

Andrejovi Bičanovi bude preto pri moderovaní sekundovať tlmočník do posunkovej reči Peter Marček. Proti sebe budú stáť mužský a ženský tím, na čelo ktorých sa postavia sluchovo postihnutí manželia. Tlmočiť im budú Agáta Čermáková a Kvetka Lepotová.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu