foto: RTVS

Zaujímavosti z obdobia prvej Československej republiky, súťažné tímy zo Slovenska a Česka a množstvo zábavy. To všetko ponúka na obrazovkách RTVS nová vedomostná súťaž pre staršie deti „Ahoj, republika!“. Jej premiérovú časť prinesie Jednotka už túto nedeľu 9. septembra o 9:05.

Ide o spoločný projekt RTVS a Českej televízie k 100. výročiu vzniku prvého spoločného štátu. „Relácia je primárne určená pre staršie deti, ale aj dospelí si v nej môžu nájsť informácie, ktoré o prvej republike nevedeli. Keď sa uvažovalo o názve novej meny, medzi návrhmi boli aj sokoly, repy alebo levy. Nakoniec sa vybrala koruna. Taktiež existovalo viacero návrhov podoby novej vlajky či už s prúžkami, hviezdičkami alebo vyšitými písmenami ČS. Takýchto informácií je, samozrejme, oveľa viac,“ priblížila dramaturgička relácie Viera Košťálová.

Diváci sa napríklad dozvedia, že prezident Tomáš Garrigue Masaryk okrem češtiny a slovenčiny ovládal ďalších osem jazykov a Milan Rastislav Štefánik ako prvý Slovák dvakrát precestoval svet.

V každej časti relácie, ktoré Jednotka odvysiela vždy v nedeľu, budú proti sebe stáť dva tímy z jedného slovenského a českého mesta. Svoje vedomosti a pohybové zručnosti si zmerajú žiaci základných škôl a gymnázií z Banskej Bystrice, Myjavy, Nových Zámkov, Pezinka, Modry, Piešťan, Brezovej pod Bradlom a Trenčína.

Dozvedia sa, ako sa v tom období ľudia obliekali, čo sa vyrábalo, o čom sa učili deti v škole, aké boli vtedy filmové hviezdy, rozhlasové vysielanie, ale aj o úspešných športovcoch.

Spoznávať budú dobové predmety, doručia pohľadnice do európskych miest v roku 1918, budú musieť zvládnuť pásovú výrobu, alebo osedlať koňa prezidenta Masaryka.

„Hlavnou myšlienkou je priniesť informácie o živote v bývalej ČSR, jej osobnostiach a udalostiach moderným a zábavným spôsobom. Detskí diváci sú pre nás veľmi dôležití, a preto sa snažíme vyrábať nové relácie tak, aby si ich obľúbili a radi pozerali na obrazovkách RTVS,“ uviedol programový riaditeľ televíznej časti Marek Ťapák.

Moderátormi „Ahoj, republika!“ sú Dominika Morávková, známa z úspešnej folklórnej šou RTVS Zem spieva a za českú stranu Marek Adamczyk. Keďže sú obaja aj herci, ich hrané scénky v dobových kostýmoch sú veľmi vtipné a vytvárajú v štúdiu príjemnú dobovú atmosféru. Režisérom relácie je Roman Petrenko.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu