RTVS prinesie premiérový dokument „Pochoduj alebo zomri“

Streda večer 27. júna bude na Dvojke patriť novému dokumentárnemu filmu. V premiére prinesie o 20:20 vojnový film Pochoduj alebo zomri, ktorý vznikol v koprodukcii RTVS a Českej televízie.

Takmer hodinový dokument ponúka skutočný príbeh mladých Slovákov a Čechov, ktorí bojovali v radoch francúzskej cudzineckej légie v Indočíne.

Nový dokumentárny film Pochoduj alebo zomri od režiséra Michaela Kaboša rozpráva príbeh, ktorý sa odohráva po komunistickom prevrate v roku 1948.

Mladí Slováci a Česi strácajú ideály a rozhodnú sa odísť do emigrácie. Časť z nich vstúpila do služieb cudzineckej légie pre vidinu dobrého zárobku, iní videli v légii možnosť ako sa aj spoza hraníc aktívne vzoprieť a bojovať proti režimu a komunistom.

Stovky mladých Čechov a Slovákov tak bojovali v Indočíne v radoch francúzskej cudzineckej légie, ďalší ako vojaci americkej armády. Nasadenie Čechov a Slovákov vo francúzskej armáde bolo dokonca najväčšie od konca druhej svetovej vojny.

Bojovali v neľudských podmienkach džungle, prenasledovaní všadeprítomným nepriateľom aj tropickými chorobami. Napriek tomu sa o nich veľa nehovorí.

Nový dokumentárny film o česko-slovenských veteránoch francúzskej légie a americkej armády prinesie RTVS v premiére v stredu 27. júna na Dvojke o 20:20.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu