Michal Havran (foto: RTVS)

Pri príležitosti stého výročia Októbrovej revolúcie (7. november) pripravila RTVS viacero relácií mapujúcich túto historickú udalosť. Dvojka odvysiela špeciál diskusnej relácie s Michalom Havranom nakrúcaný v Petrohrade. Rádio Slovensko v Príbehoch na týždeň priblíži osudy ľudí druhej generácie ruskej emigrácie.

Tematický večer k 100. výročiu Októbrovej revolúcie odštartuje Dvojka o 20:00 novou epizódou obľúbenej série animovaného historického kalendára RTVS – HiSTORY, ktorá ilustruje historické udalosti a ich nečakané súvislosti.

Vysielanie pokračuje o 20:05 premiérou francúzskeho historického dokumentu „1917: Revolúcia“. Pomocou dvoch výkladov, dvoch hlasov výrazných postáv revolúcie roku 1917 – Gorkého a Lenina, sa autori dokumentu pokúsia divákom priblížiť vývoj a priebeh týchto osudných dní.

V mimoriadnom vysielacom čase – o 20:55 prinesie Dvojka diskusnú reláciu Večera s Havranom na tému 100 rokov: revolúcia alebo boľševický prevrat?. Pozvanie Michala Havrana do štúdia v Petrohrade prijali historici Aksen Vladislav Benovič, Ivan Kurilla a Alexey Miller.

Venovať sa budú tomu, čo sa udialo pred 100 rokmi pred Zimným palácom v Petrohrade. Rovnako priblížia, ako sa na boľševickú revolúciu pozerá súčasná ruská historiografia a ako vníma obdobie komunizmu súčasná ruská spoločnosť.

Rádio Slovensko boľševickú revolúciu priblíži v Príbehu na týždeň cez osudy ľudí druhej generácie ruskej emigrácie, ktorých rodičia vtedy utekali zo svojej vlasti a usadili sa v Československu, kde ich rovnaký režim dostihol o tri desaťročia.

Sovietska tajná služba po oslobodzovaní mala presné zoznamy týchto emigrantov a následne ich brali do gulagov. Na každý deň pripravila Soňa Gyarfášová jeden príbeh so záverom v období po roku 1989, keď sa konečne mohlo o osudoch ľudí v gulagoch hovoriť, alebo keď sa táto generácia vybrala opäť do vlasti svojich predkov zbavenej boľševického systému.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu