zdroj: RTVS

Od jedného z najznámejších protikomunistických vystúpení za náboženské a občianske práva a slobody v bývalom Československu – Sviečkovej manifestácie uplynie v nedeľu 25. marca presne 30 rokov. Ani toto osmičkové výročie nebude chýbať vo vysielaní RTVS.

V Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa pri tejto príležitosti vo štvrtok 22. marca uskutoční ďalšie podujatie v rámci cyklu Osmičková pyramída, ktoré začne o 17:00 premietaním filmu „Sviečková manifestácia“ za osobnej účasti režiséra Ondreja Krajňáka.

Nasledovať bude diskusia s organizátorom manifestácie Františkom Mikloškom, jej priamymi účastníkmi – neterou Antona Srholca Martou Košíkovou, Pavlom Kosseyom a historikom Ústavu pamäti národa Patrikom Dubovským.

Návštevníci si vo foyeri Slovenského rozhlasu môžu pozrieť výstavu archívnych dokumentov z výberu historika Petra Jašeka. Rádio Devín odvysiela záznam diskusie v sobotu 24. marca o 17:00.

Sviečkovej demonštrácii sa bude venovať aj piata časť cyklu autora Petra Turčíka, venovaného osmičkovým výročiam, v programe „Historia magistra vitae“, ktorú Rádio Devín uvedie v nedeľu 25. marca o 18:00. Rozhlasová adaptácia divadelnej hry Petra Pavlaca „Slovo Válkovo“ odznie v utorok 27. marca o 20:30.

Jej ambíciou je vypovedať o myslení, cítení a postojoch jedného z našich najuznávanejších básnikov – Miroslava Válka. Bol ministrom kultúry komunistickej vlády a ako člen politickej komisie dozeral 25. marca 1988 na zásah polície a bezpečnostných zložiek voči pokojnému zhromaždeniu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Hosťom Nočnej pyramídy Rádia Slovensko bude v piatok 23. marca historik Peter Jašek, ktorý bude diskutovať aj o otázkach náboženskej slobody. Sviečková manifestácia bude v nedeľu 25. marca po 10:00 hlavnou témou relácie „Osudy, ktoré písalo 20. storočie“.

Diváci Jednotky si môžu na Kvetnú nedeľu 25. marca o 10:30 pozrieť pri príležitosti 30. výročia manifestácie priamy prenos Slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorú celebruje predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Dvojka v nedeľu o 12:50 uvedie k tejto téme dokumentárny film Slovenský piatok. Sviečková demonštrácia bude vo štvrtok 29. marca o 22:30 rezonovať aj v diskusnej relácii o histórii SK DEJINY s podtitulom Protirežimové revolty.

Hosťami Ľubomíra Bajaníka budú Juraj Kalina z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, Pavel Kugler z Odboru pre vojenských veteránov Ministerstva obrany ČR a Agáta Šústová Drelová z Historického ústavu SAV.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu