Zábery z dokumentárneho filmu Svätec milujúci Slovensko (zdroj: RTVS)

Od narodenia prvého pápeža slovanského pôvodu Karola Wojtylu, ktorého do tohto úradu zvolili v roku 1978 a vybral si meno Ján Pavol ll., uplynie v pondelok 18. mája sto rokov.

Toto jubileum si RTVS pripomenie vo viacerých televíznych programoch a rozhlasových reláciách. Pri tejto príležitosti pripravila aj dokumentárny film zo zákulisia jeho prvej návštevy na Slovensku.

Dvojka v nedeľu 17. mája o 12:40 odvysiela spomienkový dokument Odkaz Jána Pavla II. Slovensku, ktorým si pripomenie posolstvá pápeža Slovensku počas jeho troch návštev v rokoch 1990, 1995 a 2003, čo bolo pre takú rozlohou malú krajinu výnimočné.

Na deň výročia, pondelok 18. mája, pripravila pre divákov dve premiéry a film, ktorý je adaptáciou predlohy Karola Wojtylu. Najskôr to o 18:05 bude strihový dokument Ján Pavol II. na Slovensku, mapujúci jeho tri návštevy v SR.

Klenotníkov obchod je romantický film o osudoch skupiny mladých ľudí počas druhej svetovej vojny a po nej, keď sa ich cesty rozídu, aby sa neskôr opäť stretli. Film s hviezdnym hereckým obsadením vznikol podľa divadelnej hry, ktorú napísal v roku 1956.

Ján Pavol II. ho považoval za najlepšie možné stvárnenie jeho poetickej drámy. Dvojka ho uvedie o 20:10. Redakcia duchovného života RTVS pripravila pri príležitosti 100. výročia dokumentárny film Svätec milujúci Slovensko zo zákulisia jeho prvej návštevy na Slovensku, od ktorej 22. apríla uplynulo 30 rokov.

Dokument si túto pre Slovensko významnú historickú udalosť pripomína prostredníctvom protagonistov, ktorí boli pri tom – Juraja Lexmana, Jána Čarnogurského, Ondreja Dema a arcibiskupa Jána Sokola.

„Prežili sme 41 rokov totality, v ktorom povinným štátnym náboženstvom bol ateizmus a naraz sa zmenil politický režim a na Slovensko prišiel pápež… bola to veľká udalosť,“ spomína hudobný vedec prof. Juraj Lexmann, ktorý mal na starosti prípravu a organizáciu hudobnej a speváckej časti pápežskej svätej omše.

Diváci Dvojky uvidia film v premiére o 21:35. V réžii nedávno zosnulého kameramana Ladislava Šidelského prinesie v utorok 19. mája o 14:15 dokumentárny film Ján Pavol II. na východnom Slovensku.

„Ján Pavol II. je kľúčová osobnosť 20. storočia a stále inšpiruje veriacich i neveriacich, preto považujeme za povinnosť pripomenúť 100 rokov od jeho narodenia kvalitnou ponukou programov,“ povedal programový riaditeľ rozhlasu Michal Dzurjanin.

V nedeľu 17. mája po 8:00 privíta moderátor Štefan Chrappa v Rádiu Slovensko bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského, s ktorým budú spomínať na Jána Pavla II. okrem výročia jeho narodenia aj v kontexte jeho prvej návštevy na Slovensku pred 30 rokmi.

V pondelok 18. mája o 5:20 mu bude venované Zamyslenie na dnešný deň, ktoré pripravil rímsko-katolícky kňaz Vladimír Slovák.

V Sobotných reflexiách sa Rádio Slovensko bude v sobotu 23. mája o 20:05 tejto osobnosti venovať moderátor Vincent Štofaník s hosťami – kňazom Karolom Moravčíkom a disidentom a bývalým politikom Františkom Mikloškom.

Rádio Regina Stred si v prúdovom vysielaní v pondelok 18. mája pripomenie pápežovu návštevu na strednom Slovensku 12. septembra 2003. Rádio Regina Východ odvysiela o 10:00 reprízu relácie Viera v živote z roku 2010, venovanej jeho návštevám východného Slovenska.

Relácia História magistra vitae Rádia Devín sa v nedeľu 17. mája od 18:00 bude venovať téme slobody a demokracii podľa vzoru Poľska, v rámci ktorej priblíži úlohu Karola Wojtylu v kľúčových okamihoch demokratizácie strednej a východnej Európy pred a po páde železnej opony.

V pondelok 18. mája o 9:10 si poslucháči môžu vypočuť Myšlienky o zrení od Karola Wojtylu a o 15:00 ponúkne špeciálna Ars litera hĺbkovú sondu do jeho literárnej a dramatickej tvorby.

V utorok 19. mája o 20:00 uvedie Rádio Devín reprízu relácie Cesty z roku 1998, v ktorej pri príležitosti 20 rokov pontifikátu Jána Pavla II. spomínal disident a predstaviteľ tajnej cirkvi na Slovensku Silvester Krčméry na udalosti počas obdobia totality. V nedeľu 24. mája o 7:00 priblíži relácia Krajina Duše kľúčové okamihy života Karola Wojtylu.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu