Eva Kristínová (Repro foto: RTVS/ Návraty k hereckým legendám)

RTVS prijala s veľkým zármutkom správu o úmrtí známej slovenskej herečky Evy Kristínovej.

Opustila nás v nedeľu vo veku 91 rokov. Jej výnimočnú osobnosť si pripomenie na Dvojke dnes o 17:25 v cykle Návraty k hereckým legendám, o 20:10 v relácii Anjeli strážni, na Jednotke o 22:45 v zábavnom programe Takí sme boli a tiež v rozhlasovom vysielaní.

Herecké majstrovstvo Evy Kristínovej prinesie RTVS na obrazovky aj zajtra o 10:00 na Dvojke v inscenácii klasickej drámy Lucrezia Borgia.

Rádio Devín si v rámci Ladenia pripomenulo dnes o 15:45 básnické interpretačné umenie Evy Kristinovej v prednese básne Milana Rúfusa – Kontemplácia.

V rámci Dramatického Rádia Devín uvedie v utorok 16. júna o 20:00 hru Terézie Vansovej Vlčia tma a Boženy Slančíkovej Timravy Žriedla – Ťapákovci, v ktorých stvárnila hlavnú úlohu. Zosnulú herečku si vo vysielaní pripomenie aj Rádio Slovensko a Rádio Regina Západ.

Eva Kristínová vyrastala v početnej rodine vojaka z povolania. V období Slovenského štátu bol jej otec vo vykonštruovanom procese odsúdený na trest smrti, ktorý mu bol neskôr zmenený na doživotie.

Eva sa spoločne s matkou a súrodencami musela skrývať, keďže neplnoleté deti mali byť zaradené na prevýchovu do nacistického Nemecka. Počas Slovenského národného povstania sa zúčastnila bojov v horách.

V roku 1949 začala študovať na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a vďaka svojmu výnimočnému talentu bola prizvaná aj k hosťovaniu v Slovenskom národnom divadle, kde pôsobila takmer 40 rokov.

Okrem výrazných dramatických postáv sa vynikajúco zhostila aj úloh slovenskej ženy, a to napríklad vo filme Bičianka z doliny, či v televíznych filmoch ako Rysavá jalovica, Kubo či Rok na dedine.

V roku 2008 jej prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu