repro foto: RTVS

Výročie Slovenského národného povstania si RTVS pripomenie bohatým tematickým programom v televízii aj rozhlase. Množstvo filmov, dokumentov i rozhlasových hier a relácií odvysiela RTVS nielen v deň výročia.

Jednotka si výročie SNP pripomenie premiérou doku-drámy z cyklu Moje povstanie. Tentokrát tvorcovia venovali pozornosť známej postave povstania Vladimírovi Strmeňovi, jednému z mála partizánov, ktorí sa dožili dnešných dní. Film odvysiela Jednotka 29. augusta o 18.30 h. Sviatočné predpoludnie otvorí Jednotka televíznym filmom z roku 1977 Leto na Rovniach, o 10.50 h prinesie priamy prenos z oficiálnych osláv 77. výročia SNP v Banskej Bystrici. Popoludní o 17.00 h si diváci budú môcť pozrieť filmovú klasiku Deň, ktorý neumrie.

Dvojka si výročie SNP pripomenie v dokumentárnych aj dramatických programoch. Už 28. augusta popoludní o 14.00 h prinesie dokument o osudoch Východoslovenskej armády, ktorej cieľom bolo pomôcť povstalcom v SNP pod názvom Východoslovenská armáda i televízny film Smrť chodí po horách.

Večer o 20.10 h odvysiela Dvojka záverečnú časť trojdielneho televízneho filmu so Štefanom Kvietikom Sám vojak v poli, nasledovať bude dramaticky ladený film s Ladislavom Chudíkom Demeterovci a neskôr aj dokument Slovenské kino: Vojaci a partizáni.

Vo sviatočný deň 29. augusta predpoludním si môžu diváci Dvojky pripomenúť výročie SNP o 10.30 h dokumentárnym filmom venovaným histórii i súčasnosti Pamätníka múzea SNP v Banskej Bystrici Hruda pamäti a o 10.55 h televíznym filmom pre deti a mládež Explózia – o deťoch, ktoré sa ocitli vo víre povstaleckých udalostí.

Popoludní o 12.50 h prinesie Dvojka televízny film Ako sa Vinco zaťal a neskôr o 14.10 h životopisný dokument o prof. JUDr. Imrichovi Karvašovi s názvom Financoval som Slovenské národné povstanie. Dvojka uvedie v neskorších nočných hodinách 28. a 29.augusta aj poviedkové filmy MOJE POVSTANIE.SK a MOJE POVSTANIE 2.

Trojka si výročie SNP pripomenie hodnotnými archívnymi dielami. Už 26. augusta si diváci budú môcť pozrieť televízny film Kým kohút nezaspieva. Na motívy divadelnej hry Ivana Bukovčana, ho v roku 1972 nakrútil režisér Jozef Pálka.

Dej filmu sa vracia do obdobia potlačenia SNP a skúma správanie sa človeka v hraničnej životnej situácii. V piatok, 27. augusta, je do vysielania zaradený ďalší vynikajúci televízny film Kolíska. Je drámou z obdobia SNP a vznikol na základe adaptácie novely Alfonza Bednára. Pod réžiu sa v roku 1964 podpísal Vido Horňák.

Počas dvoch víkendových dní si diváci budú môcť pozrieť dvojdielny televízny film Andreja Lettricha Mŕtvi nespievajú, ktorého predlohou bol rovnomenný román Rudolfa Jašíka. V deň výročia povstania uvedie Trojka televízny film Jozefa Banyáka Tvár v rose.

Príbeh z dramatických vojnových čias hovorí o tom, že nikto nemôže stáť bokom od zápasu medzi silami dobra a zla. Trojka uvedie aj cyklus diskusných relácií SNP- neznáma história o mýtoch, spoločensko-politických súvislostiach a dopadoch tejto významnej historickej udalosti našich dejín na životy ľudí a celej spoločnosti.

Reláciu vyrobila RTVS v roku 2014 k 70. výročiu SNP. Dokumentárny dramatický príbeh židovského dievčaťa, ktorý sa odohral počas SNP Volali ma Katka odvysiela Trojka taktiež v deň výročia SNP.

Rádio Slovensko si výročie SNP pripomenie už v sobotu 28.8. v relácii Hosť sobotného Dobrého rána, v ktorej Katarína Martinková privíta veterána Otta Šimka, priameho účastníka Povstania. Prežil holokaust, no život mu však výrazne sťažovali aj päťdesiate roky minulého storočia a normalizácia po roku 1968.

V deň výročia 29.8. si Rádio Slovensko pripomenie SNP aj v popoludňajšom vysielaní. Vo večernej relácii Osudy, ktoré písalo 20. storočie o 22.20 h si poslucháči budú môcť vypočuť príbeh 102-ročného povstaleckého rádiotelegrafistu Jána Paľovského. Poznal osobne veliteľa povstania generála Jána Goliana a stál pri zrode šifrovacieho kľúča, ktorý sa používal počas celého povstania.

Rádio Regina Západ odvysiela 29. augusta o 17.05 h hudobno-slovnú reláciu autorky Andrey Jágerovej Odraz Slovenského národného povstania v ľudových piesňach.

Rádio Regina Stred prinesie poslucháčom hodinový priamy prenos z osláv 77. výročia Slovenského národného povstania v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Poslucháčom Rádio Regina Stred pripomenie históriu a význam tejto udalosti, ale aj aktuálny odkaz pre dnešnú spoločnosť.

Bude informovať o programe osláv, prinesie rozhovory s historikmi i ďalšími osobnosťami, ktoré sa odkazu SNP venujú vo svojej tvorbe. Rozprávať bude i jeden z posledných priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň.

SNP malo výrazný vplyv aj na vznik novej piesňovej tvorby, ktorá bola zrkadlom presvedčenia a postojov ľudí v tomto významnom historickom období. Viaceré z partizánskych piesní dávno upadli do zabudnutia, no niektoré z nich sa dodnes objavujú v repertoároch folklórnych zoskupení.

Relácia Odraz SNP v ľudových piesňach, ktorú na výročie SNP v premiére o 15.05 h odvysiela Rádio Regina Stred, priblíži spomienkové rozprávanie a piesne, ktoré vznikali počas protifašistického odboja na Slovensku.

Rádio Regina Východ prinesie už 27. augusta v prúdovom vysielaní rozhovor s novinárom Štefanom Drozdom z Vranova nad Topľou o jeho najnovšej knižnej publikácii Naprieč časom v živote Jozefa Martičeka, o členovi partizánskej skupiny Čapajev, ktorá pôsobila v Slanskom pohorí i Ondavskej vrchovine.

V nedeľu 29.8. odvysiela reláciu Zvony nad krajinou o obci Olejníkov v okrese Sabinov, ktorá bola zapojená do partizánskeho hnutia počas SNP. Do rómskeho vysielania Rádia Patria pripravilo košické štúdio RTVS cyklus relácií Zvony nad krajinou po stopách Rómov v SNP (v partizánskom odboji, v zahraničnom odboji, v literatúre a spomienkach preživších) a odvysiela ich 28.8. a 29.8.

Rádio Devín prinesie poslucháčom k výročiu SNP už 28. augusta o 13.30 h rozhlasovú hru pre celú rodinu Jozef Repko: Vlak k belasým ránam. Vo sviatočný deň, 29.8. o 15.30 h prinesie Rádio Devín v relácii Hudobné vrstvenie fíčer Melánie Puškášovej Stopy povstaleckej vojny v slovenskej hudbe. O 21.00 h si poslucháči budú môcť vypočuť adaptácie literárnych predlôh Rozhovor s nepriateľom a Zastrelený v rozhlasovej hre Leopolda Laholu.

Rádio_FM si výročie SNP pripomenie v špeciálnych fíčroch a rubrikách. Venovať sa budú logistike bojov a technickej stránke SNP, šíreniu informácií počas SNP, úlohe rozhlasu počas SNP i osobe Imricha Karvaša, vtedajšieho guvernéra SNB, ktorý v povstaní zohral významnú úlohu. Súčasťou vysielania Rádia_FM bude aj špeciál o filmoch s tematikou SNP.

Rádio Slovakia International odvysiela 29. augusta monotematickú reláciu k 77. výročiu SNP s využitím archivovaného príbehu amerického korešpondenta Joe Mortona, ktorý pôsobil v Banskej Bystrici počas SNP, ale aj denníka zahraničného turistu z Cesty hrdinov SNP.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu