V sobotu 1. mája si pripomenieme nedožitých 100 rokov rozhlasovej herečky a režisérky Rady Šubovej (archívny záber, zdroj: RTVS)

V čase, keď vzniklo rozhlasové vysielanie na Slovensku, mala Rada (vtedy ešte Treskoňová) päť rokov. Už ako malá, vraj s otvorenými ústami, počúvala magickú skrinku – rozhlas, ktorý ju doslova opantal.

S rodinou sa presťahovali do Prešova, a tak sa tam už ako 18-ročná študentka učiteľskej akadémie prihlásila na konkurz do rozhlasovej dramatickej družiny v tom čase v Prešove sídliaceho rozhlasu (1939-1944).

V rokoch 1945-1949 bola členkou bratislavskej rozhlasovej dramatickej družiny. V roku 1949 sa Rada Šubová vrátila späť do Košíc, kde v košickom rozhlasovom štúdiu pracovala najskôr ako členka rozhlasovej dramatickej družiny a neskôr od roku 1955 aj ako rozhlasová režisérka až do roku 1984.

Ako režisérka vytvorila desiatky rozhlasových hier, v ktorých sa uplatnil jej zmysel pre lyrickosť i pre humor. Niekoľkokrát vyhrala aj celoštátnu československú poslucháčsku súťaž rozhlasových hier, spomeňme aspoň hru Milana Záletu Mama, chop sa lopaty z roku 1980.

Pripravovala aj prierezy operiet, pásma, najmä z oblasti histórie, poviedky a venovala sa aj detskej tvorbe a práci s deťmi. Rada Šubová bola i obľúbenou rozhlasovou herečkou a účinkovala v rozprávkach a hrách pre deti a mládež v ČST v Košiciach. Rada Šubová zomrela 16.2.2009.

„Herečka a režisérka Rada Šubová patrí svojou prácou medzi najvýraznejšie osobnosti košického rozhlasového štúdia 60. až 80. rokov minulého storočia. V rozhlasovom archíve sa zachovalo viac ako 200 umeleckých relácií, rozhlasových hier, pásiem, čítaní, rozprávok, ba dokonca i hudobných komédií, ktoré p. Šubová režírovala, alebo v nich účinkovala.

Jej režijný rukopis bol poznačený dôslednou prácou s textovou predlohou, ale najmä s hercami a herečkami, ktorých dokázala vždy interpretačne posunúť. Netreba zabúdať ani na jej preslávenú prácu s deťmi, ktoré sa pod jej vedením menili na skutočné herecké nádeje.

Rada Šubová však bola i skvelou rozhlasovou herečkou, u ktorej treba i dnes obdivovať prácu s hlasom a variabilitu hereckých rozhlasových prostriedkov,“ hovorí tímlíderka Hudby a dramatických programov košického štúdia RTVS, Hana Kolbašská Rodová.

V Rádiu Devín si pripomenie RTVS nielen režijnú, ale i hereckú tvorbu Rady Šubovej. V nedeľu 2. mája o 16.30 h uvedie portrét Rady Šubovej z cyklu Boli sme pri tom, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia Slovenského rozhlasu v roku 2006.

16. mája o 20.00 h si ju RTVS pripomenie v Dramatickom Rádiu Devín: Moliére: Meštiak šľachticom (1968) a Ivan Izakovič: Ten, čo kráča tmou (1969).

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu