RTVS si vo svojom vysielaní 17. novembra pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu

RTVS si v rámci špeciálnej sviatočnej štruktúry pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu dokumentov, filmov, inscenácií, rozhovorov a publicistických príspevkov.

Jednotka ponúkne o 15:55 pôvodný televízny film RTVS Žiarlivosť – komédiu z prostredia dediny a JRD v hlavnej úlohe s Júliusom Pántikom, Zdenou Grúberovou a Emilom Horváthom ml..

O 20:30 odvysiela tragikomédiu Báječná léta pod psa, spracovanú podľa úspešného románu Michala Viewegha o manželskom páre, ktorý sa pokúša prežiť absurdity obdobia normalizácie tak slušne ako sa len v neslušnej dobe dalo.

Dvojka venuje 17. novembru celý rad programov. Reportážny dokument Plagáty ´89 priblíži o 10:05 plagátovú tvorbu počas dní Nežnej revolúcie z netradičnej galérie – ulice.

Dokument Nežný východ o 10:25 mapuje priebeh Nežnej revolúcie na východe Slovenska a o 11:00 Dvojka uvedie literárno-hudobné pásmo s Karlom Krylom – Slovíčka. Dokumentárny film Nežná ´89 o 14:20 ukáže, ako vyzerali dni, počas ktorých sa zosypal komunistický režim.

Tematický večer otvorí o 20:00 priamy prenos z odovzdávania Cien pamäti národa. Ocenenie si prevezmú štyria významní pamätníci, ktorí odkryjú svoje dramatické osudy.

O 21:25 prinesie Dvojka koprodukčný film RTVS Fair Play o mladej atlétke v podaní Judit Bárdos.

Diváci o 23:00 budú môcť sledovať exkluzívne predstavenie inscenácie Doktor Macbeth pre televízny záznam RTVS po derniére v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Príbeh hry Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka na doskách vyrozprávajú Anna Javorková, Martin Ťapák, Gabriela Mihalčínová Marcinková a Marián Mitaš. Adriana Kučerová, Oskar Rózsa a Peter Kollár sa neskoro večer predstavia v hudobnom dokumente UNDER MY SPELL – Pocta slobode.

Pamätáte si, čo ste robili 17. novembra 1989? Rádio Slovensko túto otázku položí vo svojej rannej relácii Dobré ráno, Slovensko nielen poslucháčom, ale i študentským aktivistom z novembra 1989 Jánovi Bubeník, Tónovi Popovičovi, Petrovi Bičovi a Róbertovi Opatovskému.

Tematike Nežnej revolúcie sa budú venovať aj publicistické príspevky. Hosťom Nočnej pyramídy bude Jozef Leikert, literát, poet, autor faktografických kníh, vysokoškolský pedagóg a hovorca bývalého prezidenta Rudolfa Schustera.

Aj Rádio Regina upraví v piatok 17. novembra program do sviatočnej štruktúry. V publicistických materiáloch po 10:00 prinesie Regina Západ doteraz nepublikované spomienky Františky Muzikovej a Vojtecha Mikláša o prenasledovaní a väznení za vieru v období komunizmu.

Regina Západ a Stred ponúknu o 14:00 premiéru pásma PéTéPáci. Touto skratkou boli označovaní bývalí príslušníci pomocných technických práporov, „trestaní“ prácou za politické názory.

O 15:00 odvysielajú všetky tri štúdiá rozhlasové pásmo Samizdat. Reláciu o tajnom vydávaní a rozširovaní kníh a periodík počas bývalého režimu pripravila Martina Bačová a získala za ňu prémiu Literárneho fondu za rok 2016.

Večer v Rádiu Regina bude patriť fíčru. O 23:00 uvedie Za červenou oponou: Karla a Laco, v ktorom poodhalí život spisovateľa a vysokopostaveného komunistického funkcionára Ladislava Novomeského, jeho manželka Karla.

Tá porozpráva nielen o ich spoločnom súkromnom živote, poznamenaný jeho politickou kariérou, a s tým súvisiacimi vzostupmi a pádmi, ale i spletité vzťahy, skutočné charaktery a pozadie rozhodnutí, ktoré písali históriu.

Ranné ladenie na Rádiu Devín bude v znamení rozhovorov. Česko-slovenská pesničkárska osobnosť Vladimír Merta porozpráva o útrapách prenasledovania totalitným režimom v Československu a slovo dostanú aj doboví aktéri, výtvarník Fero Guldan a Rudo Sikora.

Do štúdia príde aj Andrea Puková, ktorá predstaví program Stredoerópskeho fóra 2017. Milovníci rozhlasových hier uvítajú titul Pavla Rankova: Doba, v ktorej žijeme a prvú časť hry Žo Langerovej: Vtedy v Bratislave. Ars litera o 17.00 bude patriť prózam Karela Kryla.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu