zdroj: RTVS

V sobotu 12. júna si Rusíni na Slovensku pripomínajú Deň Rusínov. Každoročne sa k oslavám pripája aj Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria – štúdio RTVS Košice.

Tento rok to budú vstupy v rámci vysielania Rádia Regina Východ, kde rusínsky jazyk a informácie o Rusínoch zaznejú v dopoludňajšom bloku vo viacerých reláciách.

V relácii pre deti Leporelo budú žiaci ZŠ vo Svidníku hovoriť o svojom materinskom jazyku, ale tiež predstavia svoje prvé nesmelé novinárske pokusy, ktoré si pripravujú do II. ročníka Memoriálu Silvie Zelinkovej vyhláseného RTVS.

V Kuchyni starých mám bude variť redaktor Štefan Štec a v cykle Našli sme v regióne budú predstavené krásy severovýchodného Slovenska.

O 20.00 h uvedie Redakcia národnostného vysielania v rusínskom jazyku premiéru hry Michala Baláža Domov v rozhlasovej úprave Adriany Totikovej v podaní hercov z Divadla A. Duchnoviča v Prešove.

Redakcia si Deň Rusínov v rámci svojho vysielania už pripomínala aj posledný májový víkend, kedy bolo odvysielaných 7 hodín premiérových programov v rusínskom jazyku a s témou života Rusínov.

S 12. júnom, zvoleným Svetovým kongresom Rusínov za Deň Rusínov Slovenska, sa spájajú viaceré dôležité udalosti.

V tento deň bol v roku 1848 v Prahe zavŕšený historicky prvý Slovanský zjazd všetkých Slovanov žijúcich v Rakúsko-Uhorskej monarchii, počas 1. ČSR sa v Prešove organizovali masové oslavy Dni rusínskej kultúry a v roku 1933 bol takisto v Prešove pred terajším Divadlom J. Záborského odhalený pamätník rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu