V lesní boudě ve Zlínském kraji se uskutečnilo fotografování promo fotografií k seriálu České televize Kriminálka 5.C.

Do boja proti pašovaniu a nelegálnemu obchodovaniu s exotickými zvieratami v novom rodinnom seriáli Kriminálka 5. C sa pustí partia detských kamarátov zo Zlína. Hneď v prvej časti Prípad modrého pierka sa im podarí vystopovať pašeráka, ktorý preváža chránené druhy papagájov. Jednotka ju odvysiela v premiére v nedeľu 15. septembra o 9:05 hod.

Nový 13-dielny seriál diváci RTVS uvidia každú ďalšiu nedeľu ráno na Jednotke. Literárnu predlohu k seriálu napísal filmový historik, publicista a scenárista Pavel Taussig, ktorý autorsky stojí za oscarovým filmom Kolja.

Na režisérku stoličku zasadol Juraj Nvota. Na príprave historicky prvej kriminálky pre deti a ich rodičov sa okrem RTVS podieľala Česká televízia, ALEF FILM & MEDIA a Filmové ateliéry Zlín.

„V príbehoch postavených na detektívnom pátraní chceme nementorsky upozorniť mladých divákov na potrebu vnímať pozorne svet okolo nás, ukázať dobro i zlo v ňom, silu kamarátstva a možnosť brániť to, čo má pre nás skutočnú hodnotu. V našich príbehoch je to príroda v jej najrôznejších podobách,“ priblížila dramaturgička RTVS Magdaléna Glasnerová.

Hrdinami nového seriálu sú deti, ktorým však nenápadne pomáhajú dospelí. Partiu malých detektívov povedie 12-ročný Peter Mikina (Matěj Sedlák), ktorý pri návrate z exotickej dovolenky s rodičmi objaví v sebe pod vplyvom udalostí výrazný pozorovací talent, schopnosť dedukcie a nemalú mieru vytrvalosti.

S pomocou sesternice Elišky Hálkovej (Kateřina Vorlová), výbornej „ajťáčky“, dolapia pašeráka chránených druhov papagájov. Tento úspech podporí Petrove rozhodnutie stať sa detektívom a spolu s Eliškou, Igorom Urbánkom (Andy Kummer), ktorý sa do Zlína prisťahoval zo Slovenska a spolužiakom Kájom Karáskom (Matěj Havelka) vytvoria detektívnu skupinu Kriminálka 5. C.

Jej neoficiálnym členom je aj Petrov mladší brat Filip (Milo Kay Alexander Kennedy), ktorý mu občas lezie na nervy, ale mnoho vecí by sa bez neho nepodarilo. Čestným a najstarším členom sa postupne stáva Igorov dedo a kriminalista vo výslužbe kapitán Vlček (Bolek Polívka) so psom Kuldom.

Rodičov bratov Mikinových si zahrali Martin Myšička a Lenka Krobotová, otca Káju Karáska Roman Zach a mamu Igora Urbánka slovenská herečka Michaela Majerníková. Partiu detektívov dopĺňajú sestry-dvojičky z Bratislavy Agáta (Žofia Zátopková) a Beáta (Tamara Pčolková), ktorých mamu stvárnila Zuzana Konečná. V Kriminálke 5. C sa objaví tiež Ondrej Kovaľ či Miroslav Táborský.

V jednotlivých častiach nie je núdza o napätie, dobrodružstvo, ale aj o priateľstvo a odvahu. Hoci si to neuvedomujú, stávajú sa z nich nielen detektívi, ale i aktívni ochrancovia prírody a zistia, aké je dôležité dívať sa pozornejšie na svet okolo seba a ako je dobré môcť sa spoľahnúť na kamarátov.

Pátrať nebudú iba v Zlíne, ale niektoré prípady ich zavedú tiež na Slovensko. V Bratislave sa im dokonca podarí dolapiť hlavu pašeráckej siete. V seriáli sa objaví množstvo zvierat – okrem vlčiaka, krkavca, to budú hady, varan, orly, sokoly, tigre či krokodíly. Na účely natáčania ich poskytli predovšetkým súkromní chovatelia, ale filmári spolupracovali aj so ZOO Zlín a Mini ZOO Devín v Bratislave. Okrem toho použili filmové materiály zo života vtákov z archívu Zdenka Vlacha.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu