zdroj foto: pixabay.com

Ešte začiatkom septembra sa na verejnosti objavili správy o prebiehajúcom vyšetrovaní vedenom voči zahraničnej spravodajskej agentúry Sputnik, ktorá je financovaná ruskou vládou.

Z informácií, ktoré FBI získala od Andrew Feinberga, ktorý pracoval pre agentúru Sputnik ako korešpondent Bieleho Domu vzniklo podozrenie, že agentúra mohla porušiť americký zákon o registrácii zahraničných agentúr, pretože jej činnosť mohla mať formu propagandy.

Podľa informácií z článku na Yahoo News, FBI má k dispozícií materiál, ktorý obsahuje tisíce vnútorných emailov a dokumentov spravodajskej agentúry Sputnik.

Tieto dôkazy môžu potencionálne pomôcť vyšetrovaciemu úradu vystavať prípad na tom, že spravodajská agentúra zohrávala úlohu v ruskej kampani na ovplyvnenie minuloročných amerických prezidentských volieb. Podľa názoru amerických spravodajských služieb táto kampaň dokonca stále prebieha.

Emailová komunikácia bola získaná z laptopu Andrew Feinberga, ktorý si stiahol tento interný agentúrny materiál ešte predtým ako ho spravodajská agentúra Sputnik prepustila z pracovného pomeru.

Andrew Feinberg potvrdil pre Yahoo News, že čelil takmer dvojhodinovému vyšetrovaniu zo strany FBI.

Rozhovor bol sústredený na informácie o vnútorných procesoch spravodajskej agentúry Sputnik, o redakčných procesoch a o financovaní predmetnej agentúry.

Vyšetrovatelia sa zaujímali napríklad o to, či dostával nejaké pokyny a usmernenia z Moskvy a akým spôsobom spracovával určité témy pre spomínanú spravodajskú agentúru.

Čo sa týka vyšetrovania agentúry Sputnik, zatiaľ nie je známe, či je nejako prepojené so špeciálnym vyšetrovaním možného ovplyvnenia minuloročných prezidentských volieb ruskými skupinami, ktoré vedie bývalý riaditeľ FBI Robert Mueller.

„Je to neuveriteľne významné vyšetrovanie. FBI už od sedemdesiatych rokov vynakladá veľa úsilia, aby jeho aktivita nebola v žiadnom prípade vnímaná ako porušenie Prvého dodatku Ústavy USA . Ale toto všetko mi hovorí, že FBI má informácie a je natoľko inteligentná a vie o tom, že tieto organizácie konajú v mene Kremľa a že existuje priama súvislosť medzi týmito organizáciami a ruskými operáciami zameranými na ovplyvnenie verejnej mienky, ktoré sú významnou hrozbou pre našu demokraciu,“ pre Yahoo News  povedala Asha Rangappa, bývalá agentka FBI pre kontrarozviedku, ktorá momentálne pracuje na Yale University.

Agentúra Sputnik tieto obvinenia poprela a dokonca vo svojom vyhlásení, ktoré uverejnil Yahoo News  uviedla, že je spravodajskou organizáciou, ktorá sa venuje precíznemu spravodajstvu.

„Naši novinári získali po celom svete viacero mediálnych ocenení. Akékoľvek tvrdenie, že Sputnik je niečo iné ako dôveryhodná spravodajská organizácia, je nepravdivé,“ uvádzalo sa vo vyhlásení, ktorého časť vo svojom článku zverejnil Yahoo News.

V januári 2017 bola agentúra Sputnik spolu s ďalšou ruskou agentúrou RT označená ako súčasť propagandy Ruska.

Vyšetrovanie zo strany FBI je podľa všetkého zamerané na to, či sa na agentúru Sputnik vzťahuje zákon o registrácii zahraničných agentúr z roku 1938, ktorý bol ustanovený ako prevencia proti nacistickej propagande.

Zákon stanovuje, že zahraničné subjekty, ktoré sa snažia ovplyvňovať americkú verejnú mienku a angažovať sa v lobbingu, musia predložiť podrobné správy ministerstvu spravodlivosti o ich financovaní a operáciách.

Ak ministerstvo spravodlivosti dospeje k záveru, že agentúra Sputnik spadá pod tento zákon, zodpovedný riadiaci pracovníci agentúry v USA by mohli čeliť obvineniam z trestného činu a pokutám. Okrem toho správy spravodajskej agentúry Sputnik budú musieť byť označené ako zahraničná propaganda a nie ako správy.

Emailová komunikácia a ďalšie dokumenty, ktoré Feinberg odovzdal FBI, obsahuje informácie, ktoré by mohli priniesť viac svetla do spôsobov akými je financovaná agentúra Sputnik, priblížiť podstatu jej pôsobenia vo Washingtone a napríklad aj to akým spôsobom sa v nej robia redakčné rozhodnutia.

Súčasťou získaných materiálov sú aj dokumenty, ktoré Feinberg predložil v mene agentúry Sputnik, aby získal mediálne poverenie od Kongresu USA, v ktorom potvrdil, že ruská vláda je hlavným zdrojom financovania tejto spoločnosti.

Andrew Feinberg prvýkrát obvinil agentúru Sputnik z rozporných praktík ešte v máji, krátko potom ako pre ňu prestal pracovať.

Vo svojich obvineniach voči agentúre povedal, že spoločnosť ho tlačila napríklad do spracovania takých tém, ktoré naznačovali, že sýrsky režim prezidenta Bashara Assada, ktorý je pevným spojencom ruského prezidenta Vladimíra Putina, nebol za chemickými útokmi v tejto krajine.

FBI sa začala o Feinberga zaujímať krátko po tom, ako ďalší bývalý zamestnanec spravodajskej agentúry Sputnik Joseph John Fionda poslal list oddeleniu národnej bezpečnosti ministerstva spravodlivosti, v ktorom podrobne opísal podobné obvinenia proti spravodajskej organizácii ako boli medializované v súvislosti s Feinbergom.

Joseph John Fionda žiadal, aby bola agentúra vyšetrovaná za porušenie zákona o registrácii zahraničných agentúr.

Joseph John Fionda vo svojom liste napísal, že bol zamestnancom mediálnej spoločnosti RIA Global LLC, ktorá je spojená so spoločnosťou Sputnik. Upozornil aj na konkrétne články, ktoré pre túto agentúru podľa pokynov z vedenia napísal.

Napríklad, v článku, v ktorom písal o tom, že prezident Barak Obama prepustil väzňov zo zajatia v Guantáname, musel vynechať informáciu, že šesť väzňov bolo poslaných späť do Ruska, kde boli neskôr opäť uväznení.

Významná je i skutočnosť, že ruská spravodajská agentúra Sputnik oznámila významnú expanziu vo Washingtone, kde prevzala populárnu rozhlasovú stanicu Washington FM.

Rozhlasová stanica, ktorá sa predtým zameriavala na americký folk, po novom prioritne vysiela talkshow s moderátormi, ktorí kritizujú americkú politiku.

Podozrenia na možné ovplyvnenie minuloročných prezidentských volieb USA sa na Rusko vznášajú čoraz viac.

Po obvineniach s reklamnými kampaňami, ktoré ruská propaganda zverejňovala na sociálnej sieti Facebook, ale aj cez Google, je toto ešte závažnejšie zistenie, ktoré sa dokonca dialo priamo pred očami amerických bezpečnostných agentúr.

Ilustračná foto: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu