Súd v Moskve minulý týždeň, vydal rozhodnutie, ktoré zakazuje používanie aplikácie Telegram na zasielanie správ, pretože ruské bezpečnostné služby nedokážu prelomiť jej šifrovanie a teda nemôžu čítať a kontrolovať to, čo si v nich ľudia píšu.

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačné technológie a masmédiá „Roskomnadzor“, ktorá v Rusku kontroluje a dohliada na komunikáciu a technológie, požiadal súd, aby vydal okamžité nariadenie o zablokovaní aplikácie Telegram.

Súdu trvalo iba dvadsaťšesť minút na to, aby žiadosti vyhovel. Právnici, ktorí zastupovali Telegram, si rozsudok nevypočuli, pretože ich o to požiadal samotný Telegram, ktorý to nariadil ako formu protestu. Informáciu zverejnil The New York Times.

Rozsudok prišiel mesiac po tom, čo Telegram prehral žalobu, ktorú podal proti federálnej bezpečnostnej službe F.S.B., čo je ruská mocná a tajná bezpečnostná agentúra, ktorá požadovala prístup k správam v aplikácii.

K prehre v súdnom spore zásadne prispelo to, že v roku 2016 Kremeľ presadil rozsiahly zákon o boji proti terorizmu, v ktorom okrem iného nariadil zabezpečenie prístupu ku komunikačným prostriedkom s bezpečnostným šifrovaním.

Telegram minulý mesiac na svojom firemnom blogu uviedol, že má 200 miliónov aktívnych používateľov za mesiac, a ak by Telegram bola krajina, bola by šiesta najsilnejšia na svete.

The New York Times uviedli, že kvôli silnej ochrane súkromia je Telegram už veľmi dávno obľúbená v islamskom štáte a tiež medzi ďalšími extrémistickými skupinami.

Arstechnica.com uviedla, že Telegram mal k dátumu 4. apríl 2018 poskytnúť ruskej federálnej bezpečnostnej agentúre univerzálny dešifrovací kľúč, pretože ruské úrady potrebujú kontrolovať komunikáciu medzi potenciálnymi teroristami.

Aplikácia Telegram je veľmi využívaná právnikmi, reportérmi, vládnymi úradníkmi a ďalšími. Ruská federálna bezpečnostná agentúra hovorí, že Telegram používal aj samovražedný atentátnik, ktorý v minulom roku zabil 15 ľudí v Petrohradskom metre.

Zodpovedné osoby zo spoločnosti, ktorá vlastní Telegram už dlho tvrdia, že ich aplikácia je vyvinutá spôsobom, ktorý im znemožňuje poskytnúť ruským orgánom univerzálny dešifrovací kľúč.

Vo svojom minulotýždňovom vyhlásení zakladateľ Telegramu Pavel Durov naďalej odolával požiadavkám Ruska a povedal, že vláda nemá prostriedky na potrestanie jeho spoločnosti za nečinnosť pri neposkytnutí dešifrovacieho kľúča. Nuž zdá sa, že má.

Zablokovanie aplikácie Telegram postavil Kremeľ do trochu nepríjemnej situácie, keďže aplikácia je široko používaná vládnymi agentúrami, vrátane tlačovej kancelárie prezidenta Vladimíra Putina. Ako uvádza The New York Times vládni predstavitelia v Rusku uviedli, že táto aplikácia sa dá ľahko nahradiť. Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že sa svoju komunikáciu presťahuje do aplikácie Viber.

Telegram má právo odvolať sa proti rozhodnutiu súdu, tento proces môže trvať 10 dní až mesiac. Súd, však dal úradu Roskomnadzor, ktorý vykonáva dohľad nad komunikáciou a technológiami výslovné právo okamžite zastaviť službu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu