Ruská vláda popiera akýkoľvek zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2016. The Associate Press, ale zistila zaujímavé skutočnosti, ktoré sú protichodné s tvrdeniami ruskej vlády.

The Associate Press informovala o ruských hackeroch i príbehom o ruskom moderátorovi menom Pavel Lobkov, ktorý sa udial v roku 2015.

Známy moderátor sa pripravoval na vystúpenie vo svojej šou, keď sa mu na telefóne začali objavovať správy, ktoré ho informovali, že veľké množstvo jeho intímnych správ bolo práve uverejnených na webe.

Len niekoľko dní predtým Pavel Lobkov v priamom prenose v televíznej relácii zameranej na boj proti AIDS oznámil, že je HIV pozitívny. A odrazu bol terčom mnohých útokov. Pre moderátora nastalo veľmi ťažké obdobie, sprevádzané bojom o zastavenie šírenia intímnych správ prostredníctvom internetu.

The Associated Press uvádza zistenia, podľa ktorých bol Lobkov objektom hackerskej skupiny známej ako Fancy Bear, deväť mesiacov predtým ako boli jeho súkromné správy zverejnené na internete. Bol jedným zo skupiny 200 novinárov, vydavateľov a blogerov, ktorí sa stali cieľovým objektom skupiny Fancy Bear ešte v roku 2014.

The Associate Press identifikovala túto skupinu novinárov ako tretiu najväčšiu skupinu na hackerskom zozname, ktorý získala od firmy Secureworks.

Na prvých dvoch priečkach boli diplomatickí pracovníci a americkí demokrati. Asi 50 novinárov pracovalo pre The New York Times. Ďalších 50 novinárov pôsobilo ako zahraniční korešpondenti so sídlom v Moskve, alebo ako ruskí reportéri, ktorí pracovali pre nezávislé spravodajstvo. Iní boli významní mediálni predstavitelia na Ukrajine, Moldavsku, Pobaltí alebo vo Washingtone.

Tento zoznam novinárov podľa informácii The Associated Press poskytuje nové dôkazy pre komunitu tajných služieb USA, o tom že hackerská skupina Fancy Bear zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016 pod taktovkou ruskej vlády.

Spravodajské agentúry USA tvrdia, že hackeri pomáhali republikánovi Donaldovi Trumpovi. Ruská vláda, ale poprela zasahovanie do amerických volieb.

The Associated Press má aj ďalšie správy, ktoré odhaľujú ako hackerská skupina Fancy Bear používala phishingové e-maily, ktorými sa pokúšala kompromitovať ruských opozičných lídrov, ukrajinských politikov, americké tajné spravodajské služby, Johna Podestu, ktorý bol predsedom kampane Hillary Clintonovej a ďalších viac ako 130 demokratov.

The New York Times potvrdil pre The Associated Press, že ich novinári dostali škodlivé správy od hackerských skupín. Podrobnejšie, ale danú problematiku nekomentoval.

V súvislosti s možnými útokmi hackerov mnoho novinárov pre The Associated Press uviedlo, že si uvedomujú toto ohrozenie a preto si na svoje emailové účty pridali druhý stupeň ochrany svojho hesla a komunikáciu na internete riešia prostredníctvom aplikácií ako Telegram, WhatsApp alebo Signal.

Novinárka Ekaterina Vinokurova, ktorá pracuje pre regionálne médium Znak, pre The Associted Press povedala, že ona si v záujme svojej ochrany svoju emailovú komunikáciu vymazáva.

Novinári sú v súčasnosti obozretnejší a dávajú si na svoje citlivé informácie väčší pozor. Mnoho z nich pre Associated Press potvrdilo, že ich emailové účty v roku 2014 a 2015 čelili mnohým hackerským pokusom, no vďaka svojej obozretnosti sa im citlivé informácie podarilo ochrániť.

V konečnom dôsledku, ale ani táto informácia neprináša očakávané rozuzlenie intenzívne diskutovaného problému, ktorý sa týka možného ovplyvnenia volebného výsledku prezidentských volieb USA v roku 2016. Poukazuje, ale na praktiky, ktoré svetové politické elity používajú na manipuláciu s verejnou mienkou.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu