Rusko zakázalo vo štvrtok prístup na niekoľko webových stránok kritizujúcich vládu, ako aj na blog prevádzkovaný prominentným opozičným lídrom Alexejom Navaľným.
K tomuto kroku došlo v čase, keď Kremeľ zintenzívnil zásahy proti nezávislým médiám v súvislosti so situáciou na Ukrajine, informovala agentúra AP.

Ruská federálna služba pre dohľad nad telekomunikáciami, informačnými technológiami a masmédiami (Roskomnadzor) informovala, že webové stránky Grani.ru, Kasparov.ru a Ježednevnyj žurnal podnecovali k nezákonnej činnosti a účasti na nepovolených masových zhromaždeniach. O zákaz podľa Roskomnadzoru požiadal úrad generálneho prokurátora a poskytovatelia internetu v súčasnosti dostávajú inštrukcie, ako blok týchto stránok realizovať.

Prevádzkovateľom stránky Kasparov.ru je opozičný predstaviteľ a bývalý šachový šampión Garri Kasparov. Spolu s ďalšími dvoma spomínanými stránkami zverejňovala ostrú kritiku na adresu vlády prezidenta Vladimira Putina – vrátane jeho krokov na Ukrajine, keď ruskí vojaci prevzali kontrolu nad Krymom.

Blog Alexeja Navaľného zablokovali vo štvrtok v súvislosti s údajným porušením podmienok dvojmesačného domáceho väzenia, ktoré si v súčasnosti odpykáva.

Kroky voči nezávislým webovým stránkam prišli deň po tom, čo majiteľ popredného spravodajského servera Lenta.ru prepustil šéfredaktorku  v súvislosti s pokrývaním diania na Ukrajine, píše AP.

Webová stránka Kremľa bola terčom masívneho hackerského útoku

Internetová stránka moskovského Kremľa bola od dnešného rána (14.3.2014) terčom masívneho hackerského útoku. Informoval o tom jeho hovorca Dmitrij Peskov s tým, že boli podniknuté opatrenia na ochranu dát.

Na otázku novinárov, či sa vyšetruje, kto a z akej krajiny zaútočil na webovú stránku Kremľa, Peskov podľa agentúry Interfax odpovedal, že v súčasnom štádiu by to bolo zbytočné.

Hovorca spresnil, že počítačový útok sa síce môže viesť z územia nejakého štátu, ale „vonkoncom to nemusí znamenať, že by sa tento štát podieľal na jeho zorganizovaní“.
Zdroj: TASR, foto masmediálne.info