Mediálny ošiaľ, ktorý rozpútala dvojica Rytmus a Gogo rozdeľuje Slovákov na dve polovice. Výsledok sociálneho experimentu má prezradiť či sú ľudia na Slovensku rasisti, alebo nie sú.

V Banskej Bystrici majú v týchto dňoch obyvatelia o zábavu postarané. Na žeriave tam totiž vo výške 20 metrov nad zemou visí SUV, ktoré je predmetom zaujímavého experimentu.

Nuž, svet je dnes úplne bláznivý, tak prečo nespojiť problematické sociálne témy spolu so zábavou a nepobaviť a hlavne zaujať pritom celé Slovensko.

Raper Rytmus a Youtuber GoGo rozpútali mediálnu kampaň, v ktorej medzi sebou uzatvorili stávku.
Zaujímavý je aj popisok, ktorý k svojmu videu na GoGoManTV, zverejnil GoGo, teda Daniel Štrauch:„Rapper a YouTuber spojili sily na dobrú vec, čo myslíte zmeníme SLOVENSKO?“ Pozrite si video:

Je, ale veľmi otázne, či takáto show zmení Slovensko. Minimálne, ale zaujme celú krajinu, keďže o sociálnom experimente informujú viaceré známe médiá, ako napríklad denník N, či najčítanejší denník Nový Čas. Táto téma sa objavila aj v televíznych novinách najsledovanejšej TV Markíza ale objavila sa tiež v éteri a na webovej stránke rádia Europa 2.

Tento sociálny experiment prebieha v spolupráci s občianskou iniciatívou Náš názor, ktorá prostredníctvom hlasovania cez mobilnú aplikáciu rozvíja verejnú diskusiu.

V stávke, ktorú medzi sebou Rytmus a GoGo uzatvorili, ide o zapojenie slovenského obyvateľstva do ankety, v ktorej majú zodpovedať jednoduchú otázku či nechajú auto, (ktoré visí na žeriave v Banskej Bystrici) spadnúť alebo ho doprajú rómskej rodine, ktorú spoločne vybrali Rytmus a GoGo. Rytmus je presvedčený, že Slováci nechajú auto spadnúť, GoGo naopak verí, že ho doprajú slušnej rómskej rodine, ktorej by sa naozaj zišlo.

Video, ktoré zverejnil GoGo na svojom Youtube kanáli GoGoManTV dokumentuje výber a kúpu automobilu, ktorý je predmetom stávky a aj výber rómskej rodiny, ktorá by ho mohla vďaka hlasovaniu Slovákov získať.

Z videa je zrejmé, že výber rodiny obaja aktéri starostlivo zvážili. Z viacerých rodín, ktoré navštívili si vybrali tú, kde obaja rodičia pracujú, deti sa výborne učia a dokonca navštevujú umeleckú školu, jeden z chlapcov hrá na klavír, dievča zasa na husle.

Táto rodina má podľa vlastných slov, inú predstavu o živote. Samotná rómska rodina je presvedčená, že ľudia budú hlasovať vyrovnane, čiže 50:50, najoptimistickejšie to berie GoGo, ktorý verí v sociálne cítenie Slovákov.

„Tento projekt nie je o mne ani o Rytmusovi. Tento projekt je o nás všetkých. O tom, aký je #NášNázor na tých, ktorí napriek inej farbe pleti žijú slušne a chcú od nás šancu na život bez predsudkov a hejtovania,“ píše GoGo v popisku k videu.

Ako sa dalo čakať, tento počin vyvolal vášnivé diskusie nielen na Youtube, ale na všetkých sociálnych sieťach, ktoré Slováci používajú. Mnohí označili sociálny experiment za obyčajnú šaškáreň, iní ju považujú za propagáciu aplikácie, cez ktorú sa hlasuje, mnohí sa pozastavujú nad jeho skutočným významom. V každom prípade udalosť vyvolala veľký ohlas u verejnosti, a slovné spojenie „Rytmus a Gogo“ patrí v posledné dni medzi najvyhľadávanejšie na Googli.

Medzi diskutérmi majú veľmi veľké zastúpenie aj obyvatelia Čiech, ktorý síce hlasovať nemôžu, ale priestor na vyjadrenie názoru je pre ich otvorený.

Samozrejme, vedú sa aj debaty o tom, akí sú Rómovia, ako žijú, či si auto zaslúžia a podobne, no podľa vyjadrenia Radomíra Šalitroša, ktorý je jedným z ambasádorov občianskej iniciatívy Nasnazor.sk je význam sociálneho experimentu omnoho hlbší.

„Iniciatíva má samozrejme hlbší význam, všetko bude zverejnené v správe, na ktorej občianska iniciatíva Nasnazor.sk momentálne pracuje,“ uviedol pre mediawatch.dog Radomír Šalitroš.

V aplikácii Nasnazor.sk, cez ktorú prebieha hlasovanie, to zatiaľ vyzerá, že Slováci majú sociálne cítenie, pretože viac ako 90% tých, čo sa do ankety zapojili chce, aby auto dostala rómska rodina. Aj my v redakcii sme hlasovali za to.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu