Len nedávno vznikli a už žnú zahraničné úspechy. Saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators pozvali reprezentovať Slovensko v Indii!

India Saxophone Syncopators (4)

Pozvanie toto zoskupenie dostalo od významnej indickej rodiny, ktorá okrem iných aktivít podporuje vzdelanie dievčat, vybudovala niekoľko stredných dievčenských škôl a postavila divadlo v Kalkate. Štyria saxofonisti priniesli minulý týždeň do Indie ragtime a hot jazz 20-tych rokov minulého storočia, ale aj slovenskú klasickú hudbu.

Saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators pozvali do Indie - The Times Of India - obr.3

O indickom pobyte kvarteta Saxophone Syncopators nám bližšie porozprával zakladateľ a člen tohto kvarteta, pôvodne klavírny virtuóz, Ladislav Fančovič:

„V Indii máte pocit, že čo je u nás jedna, tam je sto. Koncerty sme hrali, pre nich v takom bežnom divadle, pre 2500 ľudí. Prvý koncert bol pre žiačky stredných škôl, ktoré jazz ako taký doteraz nikdy nepočuli. Musím povedať, že ich reakcia na ragtime a ranný jazz bola nečakane pozitívna! Dostali sme na našej webstránke a sociálnej sieti od týchto mladých dám úžasné spätné väzby.

Okrem jazzu sme však hrali aj klasickú hudbu. Mimoriadne náročné dielo od Alexandra Glazunova: Kvarteto B-dur op. 109 a môj aranžmán dvoch ranných klavírnych diel od Eugena Suchoňa: Červená ruža a Balerína, v úprave pre štyri saxofóny. Keďže som klavirista a v sále bol nádherný klavír značky Steinway, nedalo nám to a uprostred koncertu sme zaradili aj skladbu pre barytón saxofón a klavír od americkej skladateľky Catherine McMichael: Fusion Suita, ktorú sme odohrali s Frederikou Babuliakovou. Druhý koncert sa konal pre 2000 významných hostí usporiadateľov, ktorí boli našim repertoárom rovnako nadšení. Pre nás to bola obrovská skúsenosť, nakoľko klasickou hudbou, rovnako ako jazzom, sa v našich zemepisných šírkach len ťažko podarí odohrať koncerty pre niekoľko tisíc ľudí. Sme za túto možnosť nesmierne vďační.“

Organizátor koncertov nám prezradil, že toto netradičné slovenské kvarteto nebolo v Indii posledný krát a plánuje nadviazať spoluprácu aj s ďalším slovenským jazzovým zoskupením.

Najbližšie si môžete toto unikátne teleso vypočuť naživo 29.3.2015 v kaviarni St. Germain v Bratislave.

Saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators pozvali do Indie - The Times Of India
The Times Of India
Saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators pozvali do Indie - obr.2
Saxophone Syncopators a fotografka Tatiana Hečková s pani Dr. Sarala Birna

Saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators pozvali do Indie - The Times Of India - obr.4

SAXOPHONE SYNCOPATORS je unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny, ktoré pôvodne hrávali zoskupenia ako napr. Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov, ale aj pre hudobných skladateľov takzvanej vážnej hudby. Saxophone Syncopators majú preto v repertoári aj skladby vážnej hudby napr. od Alexandra Glazunova, Catherine McMichael či Jevgenija Iršaja.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú Saxophone Syncopators zrekonštruované originálne dobové nástroje z 20tych rokov minulého storočia.

Obsadenie Saxophone Syncopators:
Pavol Hoďa – soprán/alt saxofón, klarinet
Ján Gašpárek – alt saxofón
Ladislav Fančovič – tenor saxofón, aranžmány
Frederika Babuliaková – barytón saxofón

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu