Scenárista a dramaturg Ondrej Šulaj patrí k významným tvorcom slovenskej kinematografie. Podpísal sa pod viacero scenárov úspešných slovenských filmov, mnohým titulom robil dramaturgiu, pôsobil aj ako divadelný a televízny režisér a ako pedagóg vychoval nejednu generáciu scenáristov a filmových tvorcov. V súčasnosti nakrúca svoj režijný debut Agáva a životné jubileum 65 rokov si pripomenul 26.9. – pár dní pred vymenovaním do funkcie dekana Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ktorým sa stane 1. októbra 2014.

Scenárista a nový dekan VŠMU Ondrej Šulaj oslávil svoje životné jubileum - Ondrej Šulaj
scenárista Ondrej Šulaj


Ondrej Šulaj
sa narodil 26. septembra 1949 vo Vígľaši. Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po ukončení štúdia pôsobil ako dramaturg a šéfdramaturg v Divadle Slovenského národného povstania v Martine a ako režisér činohry Novej scény v Bratislave.

Do audiovizuálneho prostredia Šulaj vstupoval ako scenárista či spoluscenárista televíznych filmov Juraja Lihosita či Stanislava Párnického. Do povedomia verejnosti sa dostal ako scenárista dlhometrážneho filmu režiséra Zora Záhona Pomocník z roku 1981. Filmová adaptácia rovnomenného románu Ladislava Balleka hovorí o tom, že nečestné praktiky často prinášajú morálny rozvrat.

V 80. rokoch minulého storočia ako scenárista spolupracoval aj na filmoch Pavilón šeliem (1982) Dušana Trančíka, Tichá radosť (1985) Dušana Hanáka, Štek (1988) Miloslava Luthera a Správca skanzenu (1988) Štefana Uhra.

V 90. rokoch Ondrej Šulaj začal spolupracovať s režisérom Martinom Šulíkom, ktorý bol v tomto období naším najproduktívnejším režisérom. Ako spoluscenárista sa podieľal už na jeho debutovom filme Neha (1991), nasledovali tituly Všetko čo mám rád (1992), Záhrada (1995), ktorá získala cenu Český lev za najlepší scenár, a Orbis Pictus (1997). Ich spoločné filmy úspešne reprezentovali našu kinematografiu v zahraničí.

Neskôr podľa rovnomenného námetu Jozefa Cígera Hronského napísal Šulaj scenár k filmu českého režiséra Václava Vorlíčka Sokoliar Tomáš (2000) a s českým režisérom Romanom Vávrom zasa spolupracoval na scenári filmovej rozprávky Čert vie prečo (2003). Je tiež autorom scenára koprodukčného americko-slovensko-ukrajinského filmu Pokrvné vzťahy (2004), ktorý nakrútil režisér Oleg Harenčár, a podľa novely Petra Pišťanka napísal Šulaj scenár k filmu Muzika (2007) režiséra Juraja Nvotu, ktorý v roku 2008 získal deväť národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepší scenár.

Ondrej Šulaj sa významne realizuje aj v pedagogickej činnosti na VŠMU v Bratislave, kde pôsobí od roku 1979. Od roku 1990 bol prodekanom jej Filmovej a televíznej fakulty a vedúcim Katedry dramaturgie a scenáristiky, v rokoch 1993 – 1999 pôsobil ako dekan fakulty a v rokoch 2003 – 2011 sa stal prvým rektorom VŠMU z filmárskeho prostredia od vzniku školy v roku 1949. V týchto dňoch sa Šulaj opäť vracia do vedenia Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, od 1. októbra 2014 bude vymenovaný do funkcie jej dekana. Ondrej Šulaj bol aj jedným zo zakladateľov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) a do roku 2003 bol aj jej prvým prezidentom. V máji 2013 bol opäť zvolený za prezidenta SFTA, v tejto funkcii skončil v septembri 2014.

V súčasnosti Ondrej Šulaj nakrúca svoj režijný debut Agáva, ktorý napísal na motívy prvej časti románu Ladislava Balleka Agáty. „Ide o zdanlivo jednoduchý príbeh lásky, možno až banálny, vo vnútri však ide o silnú psychologickú štúdiu rôznych charakterov. Odohráva sa v prelomovom období tesne po druhej svetovej vojne.  Za dverami sa už nenápadne hlási Víťazný február, ktorý vymazal z dejín takmer celú jednu vrstvu slovenskej inteligencie. Réžia je náročná profesia a človek musí byť tak trochu dobrodruh, aby sa odvážil v mojom veku debutovať a ešte s takouto náročnou historickou témou,“ povedal o filme Ondrej Šulaj v rozhovore pre letné dvojčíslo mesačníka o filmovom dianí na Slovensku Film.sk.

Podľa vlastných scenárov Šulaj v minulosti už režíroval televízne filmy O psíčkovi a mačičke (1992), ocenený Plaketou Telemúzy ’93, a film Na Bukvovom dvore (1994), ktorý získal cenu Telemúza ’94 za najlepší hraný film. Na 22. ročníku Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach v roku 2014 získal Šulaj ocenenie Zlatá kamera za celoživotné dielo.

Od roku 2011 Ondrej Šulaj pôsobí aj ako člen Rady Slovenského filmového ústavu (SFÚ). V tejto pozícii mu plynie druhé funkčné obdobie do roku 2017.

Viac informácií o Ondrejovi Šulajovi, filmoch, na ktorých sa podieľal, i ďalších tvorcoch i filmoch slovenskej kinematografie môžete nájsť > TU

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu