Podľa Emily Bell z Tow Center for Digital Journalism v Kolumbii môžu verejnoprávne médiá v súčasnosti zohrávať svoju najdôležitejšiu úlohu od obdobia druhej svetovej vojny. Informáciu priniesli NiemanLab.

„Myslím, že pre komerčné médiá existuje veľmi životaschopný dlhodobý finančný model. Nemyslím si však, že by sa to priamo týkalo žurnalistiky,“ uviedla pre NiemanLab Emily Bell, riaditeľka centra pre digitálnu žurnalistiku Tow Center for Digital Journalism.

V súčasnosti je schopnosť médií zabezpečiť demokraciu spochybnená. Financovanie reklám už nefunguje tak dobre ako v minulosti a v toku informácií sú čoraz dôležitejšie veľké, netransparentné platformy, ako Facebook alebo Google.

Aj kvôli týmto skutočnostiam si myslí Emily Bellová, riaditeľka Tow Center for Digital Journalism v Kolumbii, že verejnoprávne médiá môžu v súčasnosti zohrávať svoju najdôležitejšiu úlohu od druhej svetovej vojny.

Digitálny svet v tomto období ovládajú vo veľkej miere technologické giganty Facebook a Google, ktoré na digitálnom trhu dosahujú neustály rast pozornosti, okrem toho ovládajú aj väčšinu reklamného digitálneho trhu.

Ovládanie reklamného trhu spoločnosťami Google a Facebook je pre žurnalistiku problém, pretože im to odoberá veľkú časť príjmov, ktoré potrebujú na podporu svojho fungovania a nezávislosti.

V snahe zachrániť situáciu sa mediálne domy rozhodli chýbajúce financie z reklamy nahradiť ziskom z predplatného. Ibaže, aj predplatné má svoje úskalia.

Model tlačených novín, ktoré si čitateľ kúpil v novinovom stánku alebo trafike sa z trhu pomaly vytráca, dnes sú všetky informácie na internete.

Ale aj model zverejňovania informácií na internete sa mení, mediálne domy, ako už bolo spomenuté, prechádzajú z voľne čitateľného obsahu na platený obsah.

Znamená to, že čitateľ musí najskôr zaplatiť za informácie, až potom ich môže čítať, lenže pri platbe musí odovzdať spoločnosti svoje osobné údaje.

A práve odovzdávanie osobných údajov môže byť problémom, o čom verejnosť presvedčili nedávno zverejnené pochybenia sociálnej siete Facebook a neetické praktiky spoločnosti Cambridge Analytica.

Osobné údaje sa stali komoditou, ktorá môže byť prospešná pri cielenejších reklamách, ale aj nebezpečným prostriedkom, ktorý môže byť použitý na psychologickú manipuláciu ľudí, čo je obzvlášť závažný problém pri akýchkoľvek voľbách.
Emily Bell je oceňovaná novinárka a digitálna priekopníčka, ktorá pred založením Tow Center for Digital Journalism pracovala ako digitálna editorka pre The Guardian.

Pre NiemanLab vyjadrila Bell svoje obavy z toho, že zrejme vstupujeme do obdobia, v ktorom sa prijaté správy pre každého jedinca prispôsobia jeho individualite, čo znamená, že verejnosť nebude mať prístup k rovnakým informáciám.

„Určitý ľudia dostávajú určité správy, iní ľudia dostávajú iné správy, bez toho, aby vedeli odkiaľ pochádzajú, kto ich nasadzuje a aká je ich transparentnosť. Ľudia pociťujú tento špecifický spôsob v médiách, ktoré konzumujú a nie je to organický, kultúrny fenomén, ale veľmi manipulovaný politický jav. Ak ľudia nemajú k dispozícii kvalitné spravodajstvo, nemajú na tieto manipulácie protilátku, naozaj nemajú protilátku,“ pre NiemanLab vysvetlila Emily Bell.

Bez možnosti jednoducho sa zorientovať v spravodajských informáciách a rozlíšiť medzi tým, čo je pravda a čo lož, sa svet bude čoraz častejšie zmietať v psychologických ťahoch rôznych skupín, ktoré chcú buď zarobiť peniaze alebo získať moc.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu