Jozef Kabaň (foto: ŠKODA Auto)

Spoločnosť BMW Group predstavila nový tím oddelenia dizajnu na čele s Adrianom van Hooydonkom (Chief Designer). Slovák Jozef Kabaň bude zodpovedný za dizajn jadra brandu BMW, nahrádza Karima Habiba, ktorý odišiel zo spoločnosti na vlastnú žiadosť. Novým dizajnérom BMW sa stal i Domagoj Dukec, ktorý bude po novom viesť dizajnový tím pre vozidlá BMW radu „i“ a BMW radu „M“. Predtým mal na starosti dizajn exteriéru pre značku BMW.

Jozef Kabaň (44) rodák zo Slovenska, v minulosti navrhol dizajn exteriéru celého automobilu Bugatti Veyron a od roku 2008 pôsobil v automobilke Škoda.

Z pozície šéf dizajnéra Škody odchádza a vstupuje do dizajnového tímu BMW Group potom, čo zastával rôzne pozície v rámci koncernu Volkswagen.

Podieľal sa na tvorbe dizajnu automobilov dvoch generácií Škoda Fabia, Škoda Octavia, Škoda Superb a nového modelového radu Škoda Kodiaq. Podieľal sa tiež na dizajne predchádzajúcej generácie AUDI Q5, ale i Volkswagenu Lupo a Seatu Arosa.

„Teším sa tomuto posilneniu dizajnovéhu tímu BMW Group,“ povedal Adrian van Hooydonk, Chief Designer BMW a dodal „Obaja, Jozef Kabaň a Domagoj Dukec, prinášajú skúsenosti, talent a víziu, ktoré potrebujeme pre budúce smerovanie dizajnu našich modelov.“

Podľa informácií iDNES.cz mal Kabaň v uplynulých rokoch nakročené na vyššiu pozíciu v rámci koncernu Volkswagen po odchode Waltera de Silvy, dokonca sa špekulovalo, že by mohol prevziať funkciu šéf dizajnéra celej skupiny. Po predstavení kontroverzne tvarovaného faceliftu tretej generácie Škody Octavie údajne na neho vzrástol tlak i v rámci značky Škoda a musel novú tvár po vlažnom prijatí výraznejšie obhajovať. O to jednoduchšie bolo asi pre BMW toto dizajnérske eso „uloviť“.

„Model Škoda Yeti, ktorý bude verejnosti predstavený v tomto roku, predstavuje určité zavŕšenie tohto vývojového cyklu (pozn.: dizajnu Jozefa Kabaňa). Ďakujeme Jozefovi Kabaňovi za jeho prácu a do budúcna mu prajeme všetko najlepšie, “ cituje Vítězslav Pelc z automobilky Škoda Auto z oficiálneho vyjadrenia značky pre iDNES.cz.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu