Richard Bolješik (foto: R.B./FB)

Novinár Richard Bolješik ako televízny reportér získal ocenenie v kategórii Spravodajstvo, ktoré mu udelil Literárny fond opakovane v rokoch 2010, 2013, 2014, 2015 a 2016.

Teraz po roku a pol od svojho nástupu do RTVS musí zdá sa bojovať za základné princípy novinárskej práce. Richard Bolješik aktuálne zvažuje svoje ďalšie zotrvanie na pozícii dramaturga relácie Reportéri.

„Máme za sebou ťažkú noc. Po roku a pol poctivej driny, musím bojovať o základné princípy a o nezávislosť Reportérov. Po dokončení relácie, ktorú možno aj uvidíte nakoniec budúci pondelok?, ju urgentne a nečakane, doslova z hodiny na hodinu, chcela vidieť šéfka odboru spravodajstva Hana Lyons. Stalo sa to prvýkrát za rok a pol od môjho nástupu na post šéfdramaturga Reportérov. Predovšetkým ju zaujímal šot, v ktorom vystupoval Róbert Kaliňák, bývalý minister za SMER – SD a zmluvy doborovoľných hasičov v hodnote 5 mil. EUR,“ uviedol Richard Bolješik.

„Nerozumiem tomuto postupu, dožadoval som sa odpovedí, čo sa zmenilo, keďže 1,5 roka som reláciu úspešne a nezávislo dramaturgoval, o čom svedčí aj stále rastúca podpora, sledovanosť, ako aj dosahy na Facebooku. Svoje svojvoľné konanie mi Hana Lyons dostatočne nevysvetlila. Vraj odteraz chce ako manažérka (nie dramaturgička) dozorovať všetky relácie Reportérov,“ uviedol Bolješik.

Bolješik vyjadril tiež obavu, aby neboli vynášané von informácie pred odvysielaním relácie. Podľa jeho informácií, žiadna z publicistických relácií RTVS pred odvysielaním v televízii nepredchádza takejto projekcii, za účasti vedenia RTVS. Tieto nové praktiky ho, ako novinára, veľmi vyrušujú a znepokojujú.

„Pýtam sa, kto má na tomto záujem dva mesiace po voľbách? Toto vydanie sme hádam ustáli, ešte nie je vyhraté, dúfam, že ho televízia odvysiela tak, ako bolo dokončené. Vždy som pracoval slobodne. Takéto konanie považujem za hrubý zásah do mojej kompetencie dramaturga a pokus o významné zastrašovanie. Neviem vylúčiť cieľ tohto jej (pozn. red.:  Hany Lyons) konania ani cenzúru do budúcnosti. Mám obavu o reláciu…,“ povedal Richard Bolješik

Zároveň šéfdramaturg relácií Reportéri a Občan za dverami upozorňuje v otvorenom liste na protekčné a nenáležité odmeňovanie redaktorky. „Už desať dní riešim v zložke podozrenie z “protekčného” a nenáležitého odmeňovania jednej redaktorky publicistiky priamo šéfkou odboru Hanou Lyons počas korona krízy (marec, apríl),“ uviedol Bolješik.

„Podľa mojich zistení sa tak dialo na základe fiktívnych a zmanipulovaných podkladov, s ktorými som ja, ako priamo zodpovedný dramaturg za Reportérov, odmietol odsúhlasiť. Stalo sa tak prvý krát za moje 1,5 ročné pôsobenie na tejto pozícii. Na túto záležitosť, ako aj ďalšie podozrenia v iných veciach, som Hanu Lyons už niekoľkokrát v posledných dňoch upozornil, no zatiaľ bez vyvodenia zodpovednosti voči sebe,“ doplnil Bolješik.

Ak nedôjde k vyriešeniu situácie, Richard Bolješik zvažuje k 1.6. svoje ďalšie zotrvanie na pozícii dramaturga relácie Reportéri.

Hana Lyons a ani hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková na naše otázky nereagovali.

Aktualizované 25.5.: > Investigatívny novinár Richard Bolješik odchádza z RTVS

FOTO: Projekcia relácie Reportéri za zvláštnej účasti vedúcej odboru Hany Lyons zo dňa 19.5.2020 o 21:00 (foto: R.B.)
REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu