záber z diskusie v relácii Pod lampou

Po tom čo Štefan Hríb a Matúš Kostolný ohlásili spoluprácu, stretli sa v diskusnej relácii Pod lampou, aby objasnili svoje dôvody.

Štefan Hríb dal v úvode relácie Matúšovi Kostolnému otázku „Ako ty vidíš priestor slobody slova v strednej Európe?“, ten odpovedal:

„Je najohrozenejšia za posledných 25 rokov, tradičné médiá sú najviac oslabené ako kedy boli, nikdy neboli tak slabé ekonomicky, počtom čitateľov, ktorí sú ochotní kupovať papierové vydania, pozerať televíziu,“ povedal Kostolný a dodal:

„Internet je úžasná vec a všetkým nám neuveriteľne pomáha a zmenila našu prácu, naše fungovanie. Nikdy sme nemali takú šancu a príležitosť osloviť tak veľa ľudí, ako máme teraz vďaka internetu,“ povedal Kostolný.

„A na druhu stranu úplne zmenil systém práce – podnikateľsky model tohto ako fungujú média a do tejto oslabenej situácie vstúpili ľudia, ktorí majú nie najčestnejšie úmysly s médiami. Média sú slabé, tým pádom lacné, viac menej sa dajú ľahko kúpiť pre ľudí, ktorí majú iné záujmy a jednoducho zrazu ich kupujú ľudia, ktorí nemajú záujem vydávať média kvôli tomu že by to bol dobrý biznis, ale kvôli tomu že by mali nejaké bohumilé dôvody a chceli by pomáhať verejnej diskusii, ale zrazu ich kupujú ľudia, ktorí to chcú ako atómový kufrík, alebo ich chcú mať ako nastroj na to, aby politicky ovplyvňovali čo sa deje v krajine,“ povedal Matúš Kostolný.

„Deje sa to Maďarom, kde jednoducho to robia priamo ľudia v blízkosti premiéra Viktora Orbána, deje sa to v Česku, kde je najväčším mediálnym magnátom minister financií a momentálne, podlá prieskumov, najúspešnejší politik Andrej Babiš, deje sa to v nejakej podobe jednoducho aj v iných krajinách strednej a postkomunistickej Európy, deje sa to aj na Slovensku, kde tým dravcom na trhu je Penta, ale aj iní, aj J&T a ďalší,“ povedal Matúš Kostolný, šéfredaktor denníka N.

Paradoxom tejto situácie a spojenia denníka N a magazínu .týždeň je, že práve Štefan Hríb a jeho magazín boli v minulosti finančne podporovaný Jaroslavom Haščákom, ktorý je spolumajiteľom finančnej skupiny Penta a je spájaný aj s kauzou Gorila a médiami označovaný za oligarchu. Čítaj viac.

Vyznieva smiešne, ak sa magazín .týždeň označuje ako nezávislé médium a paradoxom je ak spolupracuje s denníkom N, ktorý vznikol na protest proti vstupu finančnej skupiny Penta do vydavateľstva Petit Press.

Celú diskusiu v relácii Pod lampou – odvysielanú 1. decembra si môžete pozrieť > tu 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu