Paľo Rýpal. 22. apríla 2021 uplynie 13 rokov od jeho zmiznutia.

Vďaka výzve zverejnenej na portáli Ludialudom.sk sa podarilo za niekoľko dní pomôcť rodičom nezvestného novinára. Ľudia im prispeli sumou 4 tisíc eur na kúpu nového kotla. Na potrebnú sumu prispelo 198 darcov. Výzvu na svojom facebookovom profile zdieľal aj šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

V apríli 2008 zmizol vtedy 39-ročný investigatívny novinár Paľo Rýpal, doteraz o jeho mieste pobytu nie sú známe žiadne informácie.

„Novinár Paľo Rýpal písal najviac o podsvetí, mafii, no prišiel aj na veci ako falošné zmenky, kšefty s motorovými olejmi a liehom, podvody s pôdou a lesmi či podvody na DPH. Podľa doterajších zistení zo súkromného pátrania jeho okolia nie je vylúčené, že bol Palko zavraždený. Polícia sa, žiaľ, doteraz nedopátrala ničoho. Telo svojho syna do dnešného dňa nemajú, nemôžu ho ani dôstojne pochovať a zapáliť mu sviečku na hrobe. Manželia Rýpalovci sú dôchodcovia, Paľkova mama má 72 a otec 78 rokov. Žijú v spoločnej domácnosti s päťročnou vnučkou – dcérou svojho mladšieho syna, ktorý nebol ochotný sa o dieťa starať, prispievať naň a vychovávať ho,“ uviedla Iveta Uhliariková Rýpalová vo svojej výzve.

„Ešte do leta 2020 mali zverené do starostlivosti aj jeho ďalšie tri deti, ktoré sú momentálne u matky, no stále im všemožne pomáhajú aj z toho mála čo majú. Nedokázali si odložiť za tie roky žiadne peniaze na prípadný havarijný stav v domácnosti. A ten nastal v polovici marca tohto roka. Kotol, ktorý bol v dome od roku 198, sa už úplne „porúčal“. V decembri sa ho opravárovi ešte podarilo sfunkčniť, no teraz to už s 38-ročným kotlom nedokázal. A tak manželia a malé dievčatko zostali v dome, v ktorom okrem elektrického ohrievača nie je žiadne iné kúrenie, bez tepla. Podarilo sa mi narýchlo zohnať firmu na výmenu kotla, ktorá však musela urobiť aj nové rozvody, pretože na staré etážové kúrenie sa nový kotol nedal napojiť,“ uviedla Rýpalová.

„Cena je približne 4000€. Ja nemám ako finančne pomôcť svojim rodičom, pretože z platu opatrovateľky v rodine živím ešte tri deti (z piatich), ktoré sú školopovinné. Manželov polovičný úväzok a polovičný invalidný dôchodok nám zabezpečujú len aké-také prežitie.
Keby bol Paľko s nami, vedel by rodičom pomôcť. No teraz som na všetko sama a inak si neviem poradiť. Prosím preto láskavo o finančnú pomoc pre mojich rodičov,“ dodala Iveta Uhliariková-Rýpalová

Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk vznikol v roku 2010 s jasným cieľom podať pomocnú ruku tým, ktorí sa z rôznych dôvodov, ocitli vo finančnej núdzi alebo prevádzkujú či pripravujú nový zaujímavý projekt vo verejnom záujme.

Príjemcovia sa môžu bezplatne zaregistrovať a uverejniť svoju výzvu, na ktorú darcovia prispievajú najmä prostredníctvom elektronického bankovníctva, teda cez internetbanking alebo z platobnej karty.

Celá suma daru ide vždy na konkrétnu výzvu bez toho, aby si z nej prevádzkovateľ strhával akékoľvek poplatky. Ku dnešnému dňu bolo prostredníctvom portálu ĽudiaĽuďom.sk poslaných v prospech jednotlivých výziev celkovo 197 775 darov v sume 13 917 573 eur.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu