Jedna z najzaujímavejších súčasných slovenských kapiel Čisté Tvary, ohlásila svoj návrat na scénu. Po takmer šesťročnej prestávke predstavuje nový videosingel “Dýchať síru”. Animovaný klip je podľa slov tejto rockovej formácie iba prvým kúskom z väčšieho vizuálneho celku, ktorý bude kapela postupne odkrývať až do termínu vydania nového albumu. Ten má vyjsť na jeseň na značke Slnko Records a skupina sľubuje aj návrat na koncertné pódiá.

Silný návrat na Slovenskej hudobnej scéne. Čisté Tvary predstavujú nový videosingel - Juraj Starovecký
Čisté Tvary (autor foto: Juraj Starovecký, zdroj foto: Slnko Records)

Čisté Tvary boli dlho preč. Po vydaní dvoch úspešných albumov (Meskalin 2005 a Rita von Anarchia 2008) sa kapela na dlhší čas odmlčala. “Viem, že ľudia by boli radi, keby sme albumy vydávali častejšie,” povedal v roku 2013 líder kapely Juraj Péč.

Zoskupenie bolo vždy známe tým, že vo svojej tvorbe nikdy nerobilo kompromisy. Svoj pohľad na hudbu muzikanti nezmenili ani po pätnástich rokoch fungovania na domácej scéne.

Nový album je podľa informácií z okolia kapely dokončený a prvou ochutnávkou je skladba “Dýchať síru”. Čisté Tvary v nej podčiarkujú svoj pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu, ktorý ide ruka v ruke so silnou hudobnou výpoveďou. Už v minulosti sprevádzali ich živé vystúpenia, ako aj samotné albumy, originálne a neprehliadnuteľné obrazové stvárnenia. Inak tomu nebude ani tentoraz. Zoskupenie avizuje ucelený vizuálny koncept, ktorý vznikol oslovením niekoľkých mladých slovenských umelcov, pričom všetci dostali pri svojej práci úplne voľnú ruku.

To, čo nakoniec vzniklo sľubuje veľmi pôsobivú a sugestívnu mozaiku krátkych filmov – videoklipov a vizuálov, ktoré vzrušujúco zrkadlia hudbu Čistých Tvarov v často neuchopiteľných a bizarných obrazoch. Prvý predstavovaný videoklip je výsledkom práce talentovaného výtvarníka Mariána Vredíka.

Podľa jeho slov ide o “animovaný klip, ktorý odkazuje na staré, “primitívne” rituály a slávnosti. Čiernobielu atmosféru videa dopĺňa cyklická, miestami monotónna štruktúra. Sledujeme magickú noc, v ktorej čoskoro prestanú platiť všetky racionálne zákony.”

Hrubé jadro piesne pochádza zo zvukových štúdií RTVS (miešacia hala č.II.) a úplne prvá skica skladby je výsledkom kapelných jam sessions v legendárnom štúdiu Ebony. “Je to miesto nabité zvláštnou, magickou energiou. Dnes už neexistuje, ale v 90-tych rokoch sa v ňom nahralo niekoľko podstatných albumov československej hudobnej scény vrátane Lucie – Černý kočky, mokrý žáby, Richard Müller – LSD a Free Faces – La belle époque,” prezrádza Péč.

Do finálnej formy sa premiérovaný singel  “Dýchať síru” dostal  počas dohrávok v domácom štúdiu dvorného producenta kapely Oskara Rózsu.

Pilotný singel “Dýchať síru” ako aj ďalšie skladby z pripravovaného albumu sú prvými nahrávkami Čistých Tvarov, ktoré vznikli prakticky bezvýhradne z dlhých spoločných improvizácií. “Neskôr sme ich transformovali do konkrétnych skladieb. Bol to proces veľmi inšpirujúci a spontánny. Veľmi živý a v podstate aj živelný.”

Čisté Tvary nie sú na slovenskej hudobnej scéne už žiadni nováčikovia. Ustálenú zostavu Juraj Péč (spev, gitara, klávesy), Ondrej Gregor (gitara, basa) a Matej Pliešovský (bicie) dopĺňa rešpektovaný Oskar Rózsa, ktorý je plnohodnotným členom kapely a zároveň producentom nového albumu. O etape, v ktorej sa práve nachádza, skupina hovorí:

“Ľudia aj časy sa menia. Niektorí ľudia prídu a potom odídu, iní zostanú. Suma času je pritom úplne nepodstatná. Môže vzniknúť hviezda, ktorá zažiari silno, oslepujúco. Potom však v okamihu pohltí samú seba a veľmi rýchlo zhasne. Iné putujú oblohou od nepamäti. My ako kapela sa momentálne nachádzame na tej pomyselnej sínusoide – reťazovej dráhe života – opäť na ceste hore. A vrchol je snáď ešte ďaleko.“

Alexander Čerevka

Všetky správy blogu Slnko Records  > pozri

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu