Mr. Twist – Andrej Hryc, ešte z čias Rádia TWIST (zdroj foto, archív Andreja Hryca)

Andy Hryc bojoval s akútnou leukémiou, diagnózu mu zistili na jar 2020. Skonal 31. januára 2021 vo veku 71 rokov. Správu zverejnila jeho dcéra Wanda Adamik Hrycová.

„Dnes o 3:13 hod ma opustil najdôležitejší muž môjho života… posledné hodiny toho jeho som ho držala pevne za ruku, posledné slová, ktoré som mu povedala boli “ľúbim ta” a posledné slová, ktoré povedal on, boli “aj ja ta veľmi ľúbim”…. zbohom tato, ďakujem za všetko, už nič nebude ako doteraz,“ napísala na sociálnej sieti Wanda Adamik Hrycová.

Andrej Hryc bol rodený Bratislavčan, bohém, herectvo vyštudoval v roku 1971 na VŠMU v Bratislave. Kariéru ale začal na ďalekom východe v Košickom štátnom divadle, odtiaľ po niekoľkých rokoch prišiel späť do Bratislavy, na Novú scénu, kde pôsobil nielen ako herec, ale napokon i ako jej riaditeľ.

Hral v šiestich desiatkach filmov, vyše dva a pol tisíc postáv v dabingu, množstva televíznych a aj rozhlasových inscenáciách, napr, Sebechlebskí hudci, Keby som mal dievča, Pustý dvor, Tisícročná včela, Sladké starosti, Zabudnite na Mozarta, Galoše šťastia, Utekajme, už ide!, Pehavý Max a strašidlá, Černí baróni, Kamarád do deště, Sedím na konári a je mi dobre, Kamarád do deště I.- II – Příběh z Brooklynu, Císařovy nové šaty, Na krásnom modrom Dunaji, Vášnivý bozk, Pasáž, Rivers of Babylon, Útek do Budína, Tma, Habbermanov mlyn, Druhý dych, Ulice v TV Nova.

Andrej Hryc v roku 1993 založil Rádio Twist, ktoré v tej dobe, ako jediné nezávislé médium na Slovensku bojovalo s vládnou garnitúrou Vladimíra Mečiara. Andy Hryc sa síce vytratil z mediálnej scény s koncom Rádia Twist, ale médiá i naďalej sledoval.

„Dlhé roky som sa aktívne angažoval na našej mediálnej scéne tým, že som pomáhal budovať slobodné média, hlavne v oblasti rozhlasového vysielania. Dnes som poslucháčom, divákom a čitateľom, aktívnym pozorovateľom širokého mediálneho spektra. Môj vzťah je do istej miery kritický, keďže sa žiaľ každý deň presviedčam, že profesionálna úroveň našich médií neustále klesá, do istej miery je to spôsobené nekontrolovanou komercializáciou a žiaľ aj klesajúcou profesionalitou niektorých ľudí, ktorí si o sebe myslia, že sú žurnalisti,“ uviedol v archívnom rozhovore pre Mediahub.sk Andrej Hryc.

Okrem rádia pôsobil i ako honorárny konzul Seychelskej republiky na Slovensku. V roku 2013 vydal svoj knižný debut, štipľavú autobiografiu pod názvom Inventúra, v ktorej dopodrobna opísal ľudí z mediálnej a spoločenskej brandže.

V roku 2019 šiel do eurovolieb na kandidátke vlastnej strany s názvom Korektúra, názov bol odkazom na jeho knižný bestseller. Neskôr stranu prenechal politickému zoskupeniu, ktoré sa nazýva Pirátska strana.

V roku 2008 mu tragicky zahynul jeho syn Hugo, ako 22-ročný, na následky autonehody.

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herca Andyho Hryca. Jeho výraznú osobnosť si pripomenie na Dvojke dnes – 31. januára o 16.45 h a o 22.50 h v relácii Anjeli strážni, na Jednotke odvysiela dnes o 21.15 h film Sladké starosti a zajtra 1. februára o 22.30 h uvedie film Čiara.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu